روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه هشتم حوت

روزنامه

سرنوشت پرونده عبدالرشید دوستم، معاون رئیس جمهوری افغانستان، انتخابات پارلمانی در افغانستان و تنش در روابط پاکستان و افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های هشتم حوت (اسفند) کابل است.

سرنوشت اتهامات بر معاون رئیس جمهوری

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در چند روز گذشته، وضعیت در بخشی از کابل، خیلی امنیتی و پادگانی بود. نیروهای امنیتی در پشت خانه معاون اول ریاست‌جمهوری تجمع کرده بودند و بعدا اعلام شد که او شماری از محافظانش را به مقام‌های تنفیذ قانون تسلیم کرده است. از این محافظان در مورد ادعای آقای احمد ایشچی تحقیق شد.

۸‌صبح نوشته روزی که نیروهای امنیتی در پشت خانه معاون اول تجمع کرده بودند، بخشی از شهر تعطیل بود و مردم فکر می‌کردند که احتمال تیراندازی بسیار زیاد است. این وضعیت سبب ایجاد رعب و وحشت در میان مردم شد.

۸‌صبح افزوده که راه حل مشکل این است که شخص ژنرال عبدالرشید دوستم پیشقدم شود و در یک دادگاه با صلاحیت از خودش دفاع کند. ژنرال دوستم و دیگر سیاستمداران افغانستان باید قوه قضایی کشور را به عنوان داور نهایی بپذیرند.

۸‌صبح می‌نویسد که در حال حاضر هم قوه قضایی افغانستان در یک آزمون قرار گرفته است، هم وجدان سیاستمداران و هم جامعه جهانی از دولت افغانستان می‌خواهد که موضوع ادعاهای احمد ایشچی بررسی شود. معاون اول ریاست‌جمهوری باید با درک این مسایل، موضعی بگیرد که به نفع کشور باشد. او و دیگر سیاستمدارها باید باورشان را به حاکمیت قانون در عمل تثبیت کنند.

انتخابات در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز به بحران انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ در افغانستان اشاره کرده و نوشته که پس از آن کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی و تمهیداتی که برای تأمین مشارکت شفاف مردم سنجیده شده، از اعتبار ساقط شد.

اطلاعات روز افزوده که حکومت وحدت ملی برخلاف وعده‌هایش، دو سال به طول انجامید تا توانست اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی را معرفی کند.

اطلاعات روز نوشته که بازگرداندن اعتبار انتخابات، اگر از سویی می‌توانست با برگزاری انتخابات پارلمانی، وجهه مخدوش دولت را قانون‌مند سازد، از جهتی دیگر ادای احترام به مردمی بود که بی‌هیچ پروایی رای و تصمیم‌شان تحقیر شده بود.

اطلاعات روز می‌نویسد که "غنی و عبدالله، دو زمامدار سیاسی کنونی‌اند که در زمان حضورشان، بخشی از دولت، پارلمان، عملا خارج از زمان تعیین‌شده‌اش فعالیت می‌کند و انتخابات تا مرز ناممکن شدن پیش آمده است. در بدبینانه‌ترین حالت، حتی اگر تلاش برای اصلاح و برگزاری انتخابات صورت گیرد، برگزاری شفاف انتخابات پارلمانی تا یک سال دیگر ناممکن است."

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که پس از انتخابات جنجالی سال ۱۳۹۳ که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی گردید، تا کنون انتخابات پارلمانی و نیز انتخابات شوراهای ولسوالیها که باید در جوزای سال۱۳۹۴ برگزار میشد، با چالش عمده مواجه گردید.

افغانستان نوشته که چالش اول اصلاحات انتخاباتی بود که پس از انجام شدن آن و با آغاز کار اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی، باید ظرف سه ماه نخست به چهار موضوع اساسی؛ فعال سازی بخش‌های اداری کمیسون‌ها، اعلام تقویم انتخاباتی، تعیین حوزه‌های انتخاباتی و تعیین تکلیف نحوه تهیه لیست رای دهندگان پرداخته می‌شد ولی تا کنون هیچیک از این موارد نهایی نشده است.

افغانستان افزوده که مشکلات فوق افزون بر مسایلی چون تامین امنیت انتخابات، تامین بودجه برای انتخابات، فقدان زیرساخت‌های اساسی اداری برای انتخابات و نبود سازوکارهای نظارتی قوی، برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را به زودی با چالش مواجه کرده است.

تنش بین افغانستان و پاکستان

روزنامه ماندگار به تبادل فهرست "تروریستان" بین دو کشور افغانستان و پاکستان اشاره کرده و نوشته که این نامه‌دهی متقابل، پس از حمله طالبان به زیارتگاه لعل شهباز ایالت سند که در آن شمار زیادی از شهروندان پاکستان کشته و زخمی شدند، کلید خورد و امیدواری ضعیف را به وجود آورد که تروریسم و ویرانگری‌های آن، بالاخره هر دو کشور را به سمت موازنه احسن در روابط و مطالبات از یکدیگر سوق داده است.

ماندگار نوشته که برخی از رسانه‌های خارجی به نقل از سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و امور خارجی نخست‌وزیر پاکستان گزارش داده‌اند که حکومت پاکستان قصد ندارد با طالبان افغانی جا گرفته در مرزهایش بجنگد و اکنون این سخنان، این امیـدواری ضعیف را نیز واهی و بی‌اعتبار نشان داد و ثابت ساخت که پاکستان با طالبان، پیوندی ناگسستنی دارد.

ماندگار افزوده که "در استراتژی پاکستان، طالبان به دو دسته خوب و بد تقسیم شده‌اند... پاکستان باید درک کند که در گذشته، آن‌هم به دلایل و شرایطی، جهان می‌توانست بازی‌های پاکستان را تحمل کند؛ اما اکنون جهان در نفرت از تروریسم و تروریست‌پروری به‌سر می‌برد و هرکه خلاف این موج حرکت کند، محکوم به زوال و فروپاشی‌ست."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط