روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۹ حوت

انتخابات
Image caption قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان در سال جاری میلادی برگزار شود

رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی هشدار می‌دهد که اگر مشکلات پیش پای آنها حل نشود، کمیسیون‌های انتخاباتی قادر نیستند که یک انتخابات سالم پارلمانی برگزار کنند. نجیب الله احمدزی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نیز می‌گوید که تاکنون ابتدایی‌ترین مشکلات آنها حل نشده است.

چالش‌ها فرا روی برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان، روز ملی نیروهای امنیتی، بسته ماندن راه تورخم و پیام تازه طالبان برای غرس نهال مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوشنبه ۹ حوت (اسفند) کابل است.

چالش‌های انتخابات پارلمانی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رئیس‭ ‬کمیسیون‭ ‬مستقل‭ ‬انتخابات‭ ‬گفته‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬این‭ ‬کمیسیون‭ ‬روی‭ ‬تهیه‌ ‬فهرست‭ ‬رای‌دهندگان‭ ‬کار‭ ‬می‌کند که ‬برای‭ ‬برگزاری‭ ‬یک‭ ‬انتخابات‭ ‬نسبتا‭ ‬شفاف،‭ ‬امری‭ ‬بی‌نهایت‭ ‬مهم‭ ‬است.

۸‌صبح نوشته که در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬مردم‭ ‬به‭ ‬کمیسیون‌های‭ ‬انتخاباتی‭ ‬باور‭ ‬ندارند و ‬روشن‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬میزان‭ ‬مشارکت‭ ‬رای‌دهنده‌ها‭ ‬در‭ ‬انتخابات‭ ‬آینده‭ ‬پارلمانی‭ ‬و‭ ‬شوراهای‭ ‬ولسوالی‌ها،‭ ‬به‭ ‬اندازه‭ ‬انتخابات‭ ‬ریاست‭ ‬جمهوری‭ ‬سال‭ ‬۱۳۹۳‭ ‬نخواهد‭ ‬بود زیرا ‬بحرانی‭ ‬شدن‭ ‬انتخابات‭ ‬ریاست‌جمهوری‭ ‬آن‭ ‬سال،‭ ‬مردم‭ ‬را‭ ‬نسبت‭ ‬به‭ ‬انتخابات‭ ‬و‭ ‬رای‌گیری‭ ‬بی‌باور‭ ‬ساخته‭ ‬است‭.

۸‌صبح افزوده که اما‭ ‬کمیسیون‭ ‬انتخابات‭ ‬می‌تواند‭ ‬با‭ ‬ترتیب‭ ‬فهرست‭ ‬رای‌دهندگان‭ ‬و‭ ‬اعلام‭ ‬میکانیزم‭ ‬ثبت‭ ‬مجموع‭ ‬رای‌دهنده‌ها‭ ‬در‭ ‬سراسر‭ ‬کشور،‭ ‬اعتماد‭ ‬حداقلی‭ ‬مردم‭ ‬افغانستان‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬نظام‭ ‬انتخاباتی‭ ‬کشور‭ ‬برگرداند.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که در انتخابات گذشته اعتماد کمیسیون‌های انتخاباتی خدشه دار گردید و به این دلیل باور مردم نسبت به شفافیت انتخابات و بی‌طرفانه عمل کردن اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی کاهش یافت.

افغانستان نوشته که پس از تشکیل نهادهای انتخاباتی هنوز سرنوشت انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در هاله ابهام قرار دارد و آنها هنوز آمادگی‌های لازم را برای برگزاری انتخابات آینده نگرفته‌اند.

افغانستان افزوده که تکمیل تشکیلات اداری کمیسیون‌ها، تعیین حوزه‌های انتخاباتی و توزیع کارت‌های جدید رای دهی از مسایلی هستند که برای برگزاری انتخابات آینده از اهمیت لازم و اجتناب ناپذیر برخوردار می‌باشند که بدون شک زمان گیر و پر دردسر بوده و اقدامات فوری را ایجاب می‌کند.

اما افغانستان می‌نویسد که کمیسیون‌های انتخاباتی تا هنوز حتی تشکیلات اداری‌شان را تکمیل نکرده‌اند تا راه برای انجام کارهای بعدی فراهم گردد.

Image caption روزنامه هشت صبح

روز ملی نیروهای امنیتی

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که نهم حوت، «روز ملی نیروهای دفاعی و امنیتی» است. روزی برای یادآوری و ادای احترام به کسانی که جان‌شان را در پای مسئولیت‌شان گذاشته‌اند.

اطلاعات روز نوشته که "اگر در بسیاری از موارد اختلاف دیدگاه و عمل داشته باشیم، دست‌کم در یک مورد، همه همسان عمل می‌کنیم: ستایش نیروهای دفاعی و امنیتی."

اطلاعات روز به افزایش شمار تلفات نیروهای امنیتی اشاره کرده و افزوده که همواره ضعف در حمایت این نیروها در محل نبرد، تاخیر در کمک رسانی، عدم هماهنگی و فقدان امکانات و تجهیزات کافی و نارسایی نهادهای کشفی و استخباراتی، از عوامل مهم سقوط مناطق و مرگ سربازان بوده است.

اطلاعات روز می‌نویسد: "لازم است به موازات ستایش از سربازان، به مسئولیتی که در قبال آن‌ها داریم نیز فکر کنیم و متعهدانه از خون، جان و ارزش‌های آن‌ها که ارزش‌های شهروندان نیز است، حمایت کنیم."

مسدود ماندن راه تورخم

روزنامه ماندگار می‌نویسد بیش از ده روز است که مرزها و بنادر تجاری پاکستان به روی افغانستان مسدود شده است. این مسدودیت، خسارات اقتصادی قابل توجهی را بر بازرگانان هر دو سوی مرز وارد کرده و تغییر محسوسی نیز در قیمت برخی مواد که اکثرا از مسیر پاکستان به افغانستان وارد می‌شد، آمده است.

ماندگار نوشته که در گذشته افغانستان به گونه کامل وابسته به تجارت با پاکستان بود اما اکنون این وابستگی تا شصت درصد کاهش یافته و این خبر خوشی برای مردم این کشور است.

ماندگار افزوده که کوشش برای رهایی از وابستگی تجاری به پاکستان باید در چهارچوب یک استراتژی بلندمدت و برنامه‌های علمی و توسعه‌ای، به دور از غوغا و هیاهو دنبال شود و گام به گام، افغانستان خود را به این هدف نزدیک سازد.

پیام طالبان برای غرس نهال

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که رهبر گروه طالبان در یک پیامی از افراد این گروه خواسته است که در سال جدید، هر یک نهال غرس کنند.

آرمان ملی نوشته که "این پیام و تصمیم طالبان برای بیشتر مردم عجیب است و سوال خلق می‌‎شود که چگونه طالبان که کارشان تنها کشتن انسان‌ها و تخریب تاسیسات عام المنفعه و خشونت است، یکباره از وحشت به سوی سرسبزی وشادمانی و پیشرفت اقتصاد رو می‌آورند."

آرمان ملی افزوده که "این پیام رهبر طالبان مبنی بر سرسبزی افغانستان و نهال نشاندن، جز تبلیغات و جلب توجه به خودشان، چیز دیگری نیست ... اگر طالبان می‌خواهند در میان مردم جا باز کنند، به عوض این پیام عوام فریبانه، تصمیم بگیرند که دیگر دست از راه اندازی حملات انتحاری بردارند و از گذشته جنایت بار خودشان توبه و ندامت کنند."