روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۳ حمل

روزنامه

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از فعالیت‌های روسیه در افغانستان به ویژه تماس با طالبان ابراز نگرانی کرده است.

وزیر دفاع آمریکا در سفر به لندن گفته: "ما شاهد تماس روسیه با طالبان بوده‌ایم. در این لحظه قصد ندارم که بگویم روسیه به گروه طالبان کمک نظامی و تسلیحاتی می‌کند، اما فعالیت‌های آن کشور قطعا باعث نگرانی آمریکا شده است."

نگرانی وزیر دفاع آمریکا از تماس روسیه با طالبان، وضعیت معادن در افغانستان و کمبود بودجه شورای عالی صلح مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۳ حمل (فروردین) کابل است.

نگرانی وزیر دفاع آمریکا از تماس روسیه با طالبان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، دو روز پیش در لندن از تماس روسیه با طالبان نگرانی‌اش را ابراز کرد اما به‌صورت معمول مقامات روس این ادعا را رد می‌کنند و تأکید کرده‌اند که روسیه در تلاش تشویق طالبان برای پیوستن به گفت‌وگوی صلح است.

اطلاعات روز افزوده که گرم شدن رویارویی مسکو و واشنگتن و باز شدن میدان رقابت بر سر آسیای میانه، بیش از همه به ضرر افغانستان تمام خواهد شد.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، در حالی‌که بازیگران منطقه‌ای هرکدام منافع خودشان را دنبال می‌کنند، دولت افغانستان بدل به تماشاگر نه‌چندان جدی این بازی شده است. این وضعیت در نهایت، با توجه به ناامنی و شکاف‌های عمیق سیاسی داخلی، می‌تواند منجر بیرون افتادن دولت از این کشمکش شود.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که روسیه کمک نظامی به طالبان را رد کرده و گفته که روابطش با این گروه به دلیل وجه اشتراک در مواضع شان نسبت به گروه داعش است.

انیس به نشستی که قرار است به زودی در مسکو برگزار شود اشاره کرده و نوشته که همچو نشست‌ها بدون حضور نماینده افغانستان و کشورهای کمک کننده افغانستان، نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه بر پیچیدگی آن می‌افزاید.

نویسنده سرمقاله انیس تاکید می‌کند که حکومت وحدت ملی باید با دیپلماسی فعال، ابتکار عمل را به دست گیرد تا افغانستان میدان رقابت قدرت‌های بزرگ منطقه و جهان نگردد.

معادن در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری در مراسم معارفه نرگس نهان سرپرست وزارت معادن گفت که این وزارت یکی از نهادهای مهم افغانستان است و باید از تاراج معادن جلوگیری کند.

۸‌صبح نوشته که گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که شبکه‌ای از زورمندان، وکیلان پارلمان، قدرتمندان محلی و مقامات امنیتی و اداری ولایات مختلف در هماهنگی با طالبان، این معادن را تاراج می‌کنند.

۸‌صبح می‌نویسد تا زمانی که بلندپایگان حکومت در سطح رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی اراده نکنند و جلو تاراج‌گران معادن را نگیرند، کسی دیگر نمی‌تواند این کار را بکند اما سران حکومت به دلیل مصلحت‌های سیاسی علاقه‌ای به متلاشی‌سازی شبکه‌های تاراج معادن ندارند.

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که افغانستان یکی از کشورهای است که دارای معادن و منابع طبیعی فراوان است اما تاکنون نتوانسته از آنها برای توسعه و خودکفایی اقتصادی استفاده کند.

افغانستان نیز نوشته که استخراج غیرقانونی و قاچاق معادن یکی از موضوعاتی است که همواره نگرانی برانگیز بوده است اما حکومت افغانستان تاکنون نتوانسته است مانع استخراج غیرقانونی و قاچاق معادن کشور شود.

افغانستان افزوده که حکومت افغانستان باید تلاش کند که توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی را در بخش معادن جلب کند و مشکلات امنیتی که مانع استخراج قانونی معادن کشور می‌شود، برطرف سازد.

کمبود بودجه شورای عالی صلح

روزنامه ماندگار می‌نویسد که روز گذشته منابعی در شورای عالی صلح افغانستان اعلام کردند که این شورا دیگر بودجه‌ای برای ادامه فعالیت ندارد.

ماندگار نوشته که آقای غنی درباره چگونگی فعالیت این شورا با کشورهای کمک کننده گفت‌وگو و رای‌زنی خواهد کرد اما برداشت غالب این است که آنها به دلیل نداشتن دستاورد ملموس و صرفا مصرفی بودن این نهاد، حمایت مالی خود را قطع کرده‌اند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار نوشته "خبر قطع بودجه شورای عالی صلح را به فال نیک گرفته و به جناب رئیس دولت وحدت ملی صمیمانه پیشنهاد می‌کنیم که هیچ تلاشی برای قناعت کشورهای تمویل‌کننده به حمایت از این نهاد به خرج ندهد."

روزنامه مدنیت نیز سرمقاله خود را زیر عنوان "نفس‌های آخر شورای عالی صلح" به بررسی کارنامه شورای عالی صلح اختصاص داده است.

مدنیت نوشته که فساد در شورای عالی صلح و موضع گیری‌های اعضای این شورا در حمایت ازمخالفان مسلح سبب شد که کشورهای کمک کننده از حمایت این شورا خسته شوند و اکنون این نهاد با کمبود بودجه مواجه شود.

مدنیت افزوده که آگاهان تاکید دارند که باید از خیر وجود چنین شورایی گذشت و عطای آن را به لقایش سپرد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط