روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۱ حمل

روزنامه ها

به دنبال پاسخ ندادن محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهور، به پرسش‌های شماری از خبرنگاران داخلی، مرکز خبرنگاران افغانستان این برخورد رئیس جمهوری با خبرنگاران رسانه‌های داخلی را "غیرقابل قبول" و "به شدت نگران کننده" خوانده است.

نشست خبری رئیس جمهوری افغانستان و حاشیه‌های آن مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۱ حمل (فروردین) کابل است.

برخورد رئیس جمهوری با خبرنگاران

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که نشست‭ ‬خبری‭ ‬رئیس‌جمهوری‭ ‬برای‭ ‬تبلیغ‭ ‬دستاوردهای‭ ‬سفر‭ ‬استرالیا،‭ ‬برگزار‭ ‬شده‭ ‬بود اما ‬این‭ ‬نشست‭ ‬خبری‭ ‬ناکام‭ ‬بود.

۸‌صبح نوشته که وقتی‭ ‬رئیس‌جمهوری‭ ‬نشست‭ ‬خبری‭ ‬برگزار‭ ‬می‌کند،‭ ‬انتظار‭ ‬همه‭ ‬این‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬آن‭ ‬هرنوع‭ ‬سوالی‭ ‬پرسیده‭ ‬شود‭. ‬در‭ ‬زمان‭ ‬آقای ‬کرزی‭ ‬روال‭ ‬همین‭ ‬گونه‭ ‬بود و ‬در‭ ‬کشورهای‭ ‬دیگر‭ ‬هم‭ ‬همین‭ ‬طوری‭ ‬است‭.‬‭ ‬

۸‌صبح افزوده که اگر‭ ‬رئیس‌جمهوری‭ ‬به‭ ‬خبرنگار‭ ‬اجازه‭ ‬نمی‌دهد‭ ‬سوالش‭ ‬را‭ ‬بپرسد،‭ ‬معنای‭ ‬رفتارش‭ ‬این‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬نمی‌خواهد‭ ‬صدای‭ ‬مردم‭ ‬را‭ ‬بشنود‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬آن‭ ‬ترتیب‭ ‬اثر‭ ‬بدهد‭. ‬

۸‌صبح می‌نویسد که رسانه‌های‭ ‬غیرحکومتی‭ ‬و‭ ‬پخش‭ ‬آزاد‭ ‬اطلاعات،‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬نعمت‌هایی‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬افغانستان‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬طالبان‭ ‬از‭ ‬آن‭ ‬برخوردار‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬رئیس‌جمهوری‭ ‬باید‭ ‬با‭ ‬اقدامات‭ ‬عملی‭ ‬نشان‭ ‬دهد‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬وجود‭ ‬رسانه‌های‭ ‬آزاد،‭ ‬احترام‭ ‬می‌گذارد‭. ‬

چالش‌های دولت افغانستان

روزنامه اطلاعات روز نوشته که رئیس‌جمهور غنی در نشست خبری دیروزش سه مساله را به‌عنوان چالش‌های اصلی افغانستان در توسعه و تأمین ثبات تعیین کرد: جنگ و تروریسم، مواد مخدر و فساد اداری.

اطلاعات روز می‌نویسد که در دو مورد اول حکومت با گروه‌ها و شبکه‌هایی مواجه است که به‌سختی مقاومت می‌کنند. طالبان، القاعده، داعش، شبکه‌ حقانی و ده‌ها گروه خرد و بزرگ دیگر، از عوامل ناامنی و بی‌ثباتی‌اند. در این مورد باید با رئیس‌جمهوری این کشور توافق نظر داشت که همه در پی بی‌ثباتی دایمی این کشور اند.

اطلاعات روز افزوده که اما مساله فساد، یک چالش داخلی است که ریشه‌های آن در داخل دولت فرصت رشد یافته است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، در عمل تاکنون حکومت نتوانسته است راهکار روشنی برای مقابله با گروه‌های تروریستی تدوین کند، در مبارزه با مواد مخدر نیز کسی را در راس این وزارت قرار داده که هیچ شناخت و توانایی از مساله مواد مخدر و مبارزه با آن ندارد.

اطلاعات روز افزوده که در عرصه مبارزه با فساد اداری نیز "پس از ده سال شعار مبارزه علیه فساد اداری، همه حالا به این نتیجه رسیده‌اند که فساد با کمیسیون‌سازی‌های پیهم و شعارهای کلیشه‌ای قابل رفع نیست. کسانی در کار فساد اند که یا شریک سیاسی رئیس‌جمهور غنی‌اند، یا به دستور زیردستانش استخدام شده‌اند و یا دست‌کم از چهره‌های شناخته‌شده نظام سیاسی کنونی‌اند."

منابع طبیعی در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که افغانستان معادن سرشار زیرزمینی دارد که ارزش آن به حدود سه تریلیون دلار می‌رسد. افغانستان دارای منابع آبی است که هم اکنون اکثر همسایه‌های افغانستان از آن سود می‌برند. این کشور دارای زمین‌های وسیع و حاصلخیز زراعتی است که می‌تواند افغانستان را از واردات غله، میوه های تر و خشک بی نیاز سازد، همچنان افغانستان دارای موقعیت استراتژیکی است که می‌تواند به عنوان پل ارتباطی میان کشورهای شمال، جنوب، شرق و غرب آسیا عمل کند.

افغانستان نوشته همانطور که رئیس جمهوری در نشست خبری دیروزش گفت افغانستان قلب قاره آسیا است، اما شریان‌های آن تا هنوز مسدود مانده است.

افغانستان افزوده که بی ثباتی و نا امنی دو عامل عمده در عقب ماندگی و فقر اقتصادی مردم افغانستان به حساب می آید که ریشه این دو عامل به اختلافات درونی، استبداد داخلی و ناپخته‌گی سیاسی سردمداران حکومتی باز می‌گردد.

افغانستان می‌نویسد که تحکیم حاکمیت قانون و ایجاد یک دولت مقتدر و مشروع می‌تواند این مشکلات را حل سازد.

مطالب مرتبط