روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۲ حمل

روزنامه ها

سفارت روسیه در کابل گزارش‌ها مبنی بر حمایت مالی و تسلیحاتی این کشور از افراد گروه طالبان در افغانستان را رد کرده است.

این سفارت با نشر خبرنامه این خبرها را "اتهامات بی‌اساس" به روسیه خوانده و افزوده که جای تعجب است که رجال دولتی، نمایندگان مجلس و مقام‌های ارشد پلیس، روسیه را متهم به حمایت از تروریسم می‌کنند.

واکنش سفارت روسیه به اتهامات حمایت از طالبان، گزارش تازه گروه بحران از وضعیت افغانستان و روز جهانی مین روبی، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۲ حمل (فروردین) کابل است.

روسیه و طالبان

روزنامه افغانستان می‌نویسد در متن اعلامیه سفارت روسیه، هرگونه حمایت مالی و تخنیکی از سوی روسیه به گروه طالبان رد شده است اما از متن اعلامیه به طور تلویحی برمی‌آید که حمایت‌های سیاسی و معنوی ممکن است از سوی روسیه به طالبان صورت گرفته باشد.

افغانستان نوشته که علاوه بر تایید تلویحی متن اعلامیه سفارت روسیه مبنی ارتباط بین این کشور و گروه طالبان، نشانه‌های زیادی در رفتار و گفته‌های مقامات این کشور حتی در حمایت از طالبان در یک سال گذشته دیده شده است.

افغانستان افزوده به نظر می‌رسد که روسیه پس از جدی شدن تحولات در خاورمیانه و حضور قدرتمند غرب به خصوص ایالات متحده در این منطقه و هم چنین نزدیک شدن مناسبات دولت افغانستان با همکاران غربی‌اش، در پی بازی دیگری برآمده است تا خود را از انزوای بین‌المللی برهاند و منافع خود را تامین کند.

افغانستان می‌نویسد "در این بازی جدید روسیه با وارد کردن ایران، پاکستان و چین در حلقه خود به دنبال نوعی ائتلاف سازی جهانی علیه رقیب دیرینه غربی‌اش است و در این میان، حمایت از طالبان به بهانه حضور داعش به عنوان دشمن فرضی مشترک، بهترین حلقه وصل این ائتلاف می‌تواند باشد."

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که آمریکا هم ادعا کرده که نگران روابط روسیه با طالبان است.

اصلاح نوشته این نگرانی وجود دارد که با وارد شدن پای روسیه در مسایل افغانستان و تنگ تر شدن حلقه رقابت میان روسیه، آمریکا و ناتو در این کشور و تلاش این قدرت‌ها برای گرفتن ابتکار عمل از همدیگر، جنگ در افغانستان پیچیده تر شود.

اصلاح افزوده که روسیه نگران تلاش آمریکا و ناتو برای ناامن ساختن روسیه از طریق نفوذ دادن داعش به قلمرو این کشور است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اصلاح، در هر صورت این وضعیت به ضرر افغانستان است و رقابت قدرت‌های بزرگ با یکدیگر در این کشور، به ثبات و امنیت صدمه می‌زند.

گزارش تازه گروه بحران

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
به عبارت دیگر

گفتگو با چهره‌های سیاسی، هنری و ادبی از تلویزیون فارسی بی بی سی.

برنامه ها

پایان پادکست

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که گزارش اخیر "گروه بین‌المللی بحران" در مورد آینده حکومت وحدت ملی، حامل یک هشدار جدی است: اگر به تنش بین حکومتی میان ریاست‌جمهوری و ریاست اجرایی پایان داده نشود، ممکن است ثبات نظام کنونی از داخل متزلزل شود.

اطلاعات روز نوشته که ریشه‌های اصلی ناکامی‌ها، بیم‌ها و ناامیدی‌های شهروندان افغانستان نیز ریشه در منازعه‌ای دارد که دو رقیب انتخاباتی از زمان تشکیل حکومت اشتراکی درگیر آن شده‌اند.

اطلاعات روز افزوده که گزینش سلیقه‌ای افراد، رقابت بر سر تأمین منافع فردی و گروهی و تنش نفس‌گیر و نادیده انگاشتن مجموع شهروندان، از یک‌طرف باعث سلب بی‌اعتمادی شهروندان از حکومت و از جهتی دیگر سبب ناکامی حکومت وحدت ملی در غلبه بر بی‌ثباتی، فساد، قانون‌شکنی و ساختن حکومت بهتر می‌گردد.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز تاکید دارد "تا دیر نشده، باید این روش تغییر کند."

روز جهانی مین روبی

روزنامه راه مدنیت می‌نویسد که جنگ جاری و عملیات مسلحانه که توسط مخالفان دولت افغانستان جریان دارد، روند مین روبی در این کشور را با چالش‌های زیاد رو به رو ساخته است.

راه مدنیت نوشته همین دلیل باعث شده که تا هنوز بیش از یک هزار کیلومتر مربع زمین در این کشور با مین آلوده باشد.

راه مدنیت افزوده که برنامه مین پاکی در افغانستان نیز با مشکلاتی چون کمبود بودجه، نداشتن نقشه‌ای از مین گذاری‌های جدید مخالفان و عدم حمایت از قربانیان مین رو به رو است.

راه مدنیت نوشته که شرایط فعلی برای مین روبی دشوار و پرچالش است و باید برای بهتر شدن آن اقدامات لازم صورت گیرد.