روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۳ حمل

روزنامه ها

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان روز گذشته از خنثی سازی دو حمله گروه حقانی در ولایات پروان و ننگرهار خبر داد.

جلوگیری از حملات تروریستی، گزارش تازه گروه بین‌المللی بحران و خبر توزیع پول به خانواده‌های طالبان کشته شده از سوی والی قندوز مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۳ حمل (فروردین) است.

جلوگیری از حملات تروریستی

روزنامه افغانستان ما با اشاره به دستاورد روز گذشته امنیت ملی افغانستان نوشته که بدون تردید این اقدام امنیت ملی کشور و نیروهای تحت امر آن یک دستاورد بزرگ به حساب می آید و نشان دهنده امکان پذیر بودن جلوگیری از حملات تروریستی و انتحاری است.

افغانستان می‌نویسد که اما علی‌رغم این دستاوردها به خصوص در یک سال گذشته حملات مرگباری در سراسر افغانستان از جمله در کابل صورت گرفت.

افغانستان افزوده که اگرچه تروریست‌ها و حامیان منطقه‌ای آنان از آخرین شیوه‌ها برای انجام حملات تروریستی علیه مردم و دولت افغانستان استفاده می‌کنند، ولی نیروهای امنیتی افغانستان با توجه به شناختی که از دشمن دارند، می‌توانند در بسیاری از موارد آن ها را زمین‌گیر کنند.

افغانستان می‌نویسد که ارگان‌های کشفی و امنیتی افغانستان هم با بسیاری از گروه‌ها و عناصر تروریست و هم با بسیاری از شیوه‌های آنها آشنایی دارند و اهداف اصلی آن را نیز می‌شناسند، بنابراین نوع مبارزه با تروریسم و جلوگیری از حملات انتحاری و تروریستی برای نیروهای امنیتی این کشور، تا حدودی آسان و در نهایت امکان پذیر است.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید می‌کند که اراده جدی وجود دارد، تنها برای جلوگیری از حملات تروریستی و انتحاری کمی تدبیر و تعهد به انجام وظایف از سوی ارگان های کشفی و امنیتی لازم است.

گزارش گروه بحران

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که گروه‭ ‬بین‌المللی‭ ‬بحران‭ ‬هشدار‭ ‬داده‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬اختلاف‭ ‬درون‭ ‬حکومت‭ ‬وحدت‭ ‬ملی‭ ‬برای‭ ‬افغانستان‭ ‬کشنده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬باید‭ ‬سران‭ ‬این‭ ‬حکومت‭ ‬راه‌حلی‭ ‬برای‭ ‬این‭ ‬اختلاف‌ها‭ ‬بیایند.

۸‌صبح نوشته که غنی‭ ‬و‭ ‬عبدالله‭ ‬نتوانستند‭ ‬در‭ ‬این‭ ‬سه‭ ‬سالی‭ ‬که‭ ‬از‭ ‬عمر‭ ‬حکومت‭ ‬وحدت‭ ‬ملی‭ ‬می‌گذرد،‭‭ ‬روی‭ ‬یک‭ ‬میکانیزم‭ ‬همکاری‭ ‬دو‭ ‬جانبه‭ ‬توافق‭ ‬کنند،‭ ‬مواقعی‭ ‬بوده‭ ‬که‭ ‬رهبران‭ ‬حکومت‭ ‬با‭ ‬هم‭ ‬دیگر‭ ‬مصروف‭ ‬جنگ‭ ‬و‭ ‬گریز‭ ‬بوده‌اند‭.

۸صبح افزوده که ریاست جمهوری همان طوری که در گزارش گروه بین‌الملللی بحران آمده است، قدرت را بیشتر از گذشته متمرکز کرده است حتی آقای عبدالله با آنکه از رئیس اجرایی است، نمی‌تواند کسی را مقرر کند. ‬

۸‌صبح می‌نویسد که ریاست‭ ‬جمهوری‭ ‬تا‭ ‬حال‭ ‬به‭ ‬تطبیق‭ ‬توافق‌نامه‭ ‬سیاسی‭ ‬۲۹‭ ‬سنبله‭ ‬سال‭ ‬۱۳۹۳‭ ‬که حکومت وحدت ملی، به اساس آن به میان آمد، هیچ‭ ‬نوع‭ ‬تعهدی‭ ‬نشان‭ ‬نداده‭ ‬است.

۸‌صبح نوشته راه‭ ‬حل‭ ‬این‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬انتخابات‭ ‬پارلمانی‭ ‬و‭ ‬شورا‌های‭ ‬ولسوالی‌ها‭ ‬برگزار‭ ‬شود‭ ‬و‭ ‬بر‭ ‬اساس‭ ‬موافقت‌نامه‌‭ ‬۲۹‭ ‬سنبله،‭ ‬جرگه‌‭ ‬قانون‭ ‬اساسی‭ ‬فراخوانده‭ ‬شود‭ ‬تا‭ ‬در‭ ‬باره‭ ‬سرنوشت‭ ‬مجری‭ ‬امور‭ ‬تصمیم‭ ‬بگیرد و سران‭ ‬حکومت‭ ‬باید‭ ‬روی‭ ‬یک‭ ‬میکانیزم‭ ‬همکاری‭ ‬مشترک‭ ‬هم‭ ‬توافق‭ ‬کنند‭.‬

اتهامات تازه علیه والی قندوز

روزنامه ماندگار می‌نویسد که روز گذشته، رسانه‌ها گزارش دادند که اسدالله عمرخیل والی قندوز گفته است که به شماری از خانواده‌های طالبان، پول اکرامیه نیروهای امنیتی را پرداخته است. آقای عمرخیل توضیح داده که ورثۀ ۵۰ - ۶۰ نفر از کشته‌شده‌های طالبان نزد او آمده‌اند و پول شهیدان را از وی گرفته‌اند.

ماندگار نوشته که "اکرامیه هر نیروی دولتی، پس از آن‌که شهید می‌شود، یک‌صدهزار افغانی است؛ پولی که علاوه بر این‌که تکافوی مراسم ختم و فاتحه یک سرباز را نمی‌کند، دسترسی به آن نیز برای بسیاری‌ها چیزی شبیه گذشتن از هفت خوان رستم است."

ماندگار افزوده "این‌که خانواده‌های طالبان ـ کسانی که دست‌شان به خون نیروهای امنیتی رنگین است ـ به‌راحتی از این پول مستفید می‌شوند، نه از دامن کلان دولت، بلکه از دامن فاسد و چرکین دولت‌داری موجود ناشی می‌شود."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که والی قندوز در حالی اکرامیه خانواده شهدا را به خانواده طالبان داده، که وابستگان شهدای نیروهای امنیتی افغانستان در این ولایت از این امتیاز محروم مانده اند.

آرمان ملی نوشته که این عمل والی قندوز مستوجب مجازات است و باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، همچو اعمال روحیه سربازان افغانستان را ضعیف ساخته و آنها را در انجام وظایف‌شان بی میل می‌کند.

آرمان ملی نوشته که والیان در هر ولایتی نمایندگان رئیس جمهوری در آن ولایت می‌باشند بنابراین رئیس جمهوری باید در گزینش آنان بسیار دقیق باشد. رئیس جمهوری باید والی سهل انگار قندوز را از کار برکنار کند.