روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۶ حمل

روزنامه ها

منبع تصویر، 8am

پرتاپ بزرگترین بمب غیراتمی آمریکا به موضع نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در ولایت ننگرهار مهم‌ترین مطالب روزنامه‌های روز شنبه، ۲۶ حمل/ فروردین کابل است.

روزنامه ۸صبح نوشته که پرتاب‭ ‬"‬بمب‭ ‬مادر"‬‭ ‬بر‭ ‬زیربنای‭ ‬تروریستی‭ ‬گروه موسوم به دولت اسلامی( ‬داعش)‭ ‬در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نشان می‌دهد که ائتلاف بین‌المللی ضد ترور در افغانستان به این گروه رحم ندارد. کشورهای که فکر می‌کردند که آمریکایی‌ها به داعش و متحدانش حمله نمی‌کنند، حتما دیدند که ارتش آمریکا، بزرگترین بمب غیر هسته‌ای خود را روی گروه داعش پرتاب کرد. این رویداد نشان می‌دهد که آمریکاییها اصلا قصد ندارند که برنامه‌ای دهه هشتاد را تطبیق کند و بخواهد آسیای میانه را ناامن سازند.

نویسنده افزوده که افغانستان هم هیج نوع منافعی در ناامن سازی آسیای میانه ندارد بلکه شریک تجاری آسیای میانه است. از غله گرفته تا برق از آسیای میانه به کابل می‌آید. هدف استراتژیک کابل، وصل آسیای میانه به آسیای جنوبی است. بنابر این هیج نوع تلاشی برای ناامن سازی آسیای میانه در برنامه افغانستان و متحدانش نیست.

روزنامه اطلاعات روزنوشته که مسئله‌ا‌ی اصلی این است که "بمب مادر" غیر از ۸ تن ماده‌ا‌ی انفجاری، چه چیزی را با خود حمل می‌کرد؟ آیا دونالد ترامپ به دنبال ترسیم چهره‌ قاطعش در مبارزه با تروریسم است؟ این بمب حامل پیام سیاسی به روسیه، پاکستان و ایران بود؟ یا در آخر، برای نابودی تونل‌های داعش استفاده از این بمب یک نیاز بود و نشانه‌ا‌ی از قاطعیت ایالات متحده در برخورد با داعش؟

نویسنده افزوده که اگر پرتاب "بمب مادر" مانور سیاسی باشد، یا برای منهدم کردن مخفیگاه‌های داعش و یا هم برای هم‌پوشانی مشغولیت پنتاگون به سوریه و کره‌ای شمالی، اما این حسن را داشت که تلفات غیر نظامی بر جا نگذاشت.

به نظر سرمقاله نویس با پرتاب این بمب امیدواری بیشتر شده که آمریکا دوباره عرصه را برای بازیگران برگشته از خاورمیانه ترک نخواهد کرد. غیر از این، باید با منتقدان این حمله همراهی کنیم که کشتن ۳۰ عضو داعش با بمب ده تنی، سرکوب اصراف‌ورزانه‌ای است و نباید تکرار شود.

روزنامه افغانستان نوشته که رخداد اچین به گونه‌ای اتفاق افتاده که هرگونه بهانه تبلیغاتی و مظلوم نمایی از تروریست‌ها گرفته شده‌است. زیرا ساکنان اصلی منطقه قبل از حملات منطقه را ترک کرده بوده‌اند و از این مواضع تنها به عنوان "مرکز سوق و اداره تروریست‌ها" استفاده می‌شد.

منبع تصویر، هشت صبح

سرمقاله نویس افزوده که در این حمله سیستم تونل‌ها به کلی نابود شده و "تمام تروریست‌های حاضر" در این منطقه از بین رفته‌اند. علاوه بر آن، پرتاب این بمب قدرتمند بر سر داعشیان، پیام واضحی هم برای "تروریست‌ها" در بر دارد و هم برای حامیان آن‌ها. اما پیام مهم آن برای مردم افغانستان این است که مبارزه با تروریسم جدی تر می‌شود.

روزنامه ماندگار نوشته که استفاده از این بمب در افغانستان، همان اصطلاح معروف "یک تیر و دو نشان" است و حتا می‌توان گفت که پرتاب مادر بمب‌ها به چندین هدف صورت گرفته؛ هدف‌هایی که دقیقاً بر ما معلوم نیستند ولی قدر مسلم همه آن‌ها این است که جنگ افغانستان برای هر دو ابرقدرت جهان، جدی شده و هم‌زمان با این جدیت، راه صلح در این کشور، طولانی و ابعاد جنگ وسیع‌تر خواهد شد.

روزنامه آرمان ملی نوشته که به کارگیری این بمب اگر با محاسبات دقیق انجام شده باشد و به غیر نظامیان ضرر و آسیبی نرسد و هدف آن نابود سازی گروه‌های "تروریستی" از جمله داعش باشد، در این صورت هیچ اشکالی ندارد که قوت‌های داخلی و خارجی هر نوع سلاح را به منظور سرکوب "تروریستان" به کار گیرند؛ "زیرا داعشیان، طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی بزرگترین جنایات را در حق مردم مظلوم افغانستان و آن هم به دستور و سازماندهی شبکه‌های جاسوسی از جمله دستگاه اطلاعات پاکستان انجام داده‌اند."

روزنامه دولتی انیس نوشته که پرتاب بزرگترین بمب غیراتمی آمریکا علیه داعش درست زمانی انجام شد که قرار بود نشستی در مسکو درباره راهکارهای صلح و سرکوب کامل داعش برگزار شود.

سرمقاله نویس افزوده که پرتاب این بمب شاید تعدادی از افراد داعش را کشته و پایگاه‌های این گروه را تخریب کرده باشد، اما شهروندان افغانستان را نسبت به "تداوم جنگ" و " استفاده مکرر" از چنین بمب‌ها، نگران کرده‌است. اعتماد شهروندان افغانستان را نسب به روند صلح تضعیف می‌کند.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته که باید از هسته‌گذاری گروه‌های "تروریستی" در افغانستان جلوگیری شود. این کار راهکار کم هزینه تر برای تامین امنیت افغانستان است.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که داعش یگانه تهدید جدی برای امنیت افغانستان نیست و گروه‌های همانند طالبان، شبکه حقانی و سایر گروه‌های تروریستی تهدید بزرگتری در برابر امنیت و توسعه افغانستان هستند. نیاز است که نیروهای بین المللی در سرکوب این گروه‌ها نیز جدیت به خرج دهند