بررسی تازه: دسترسی به اطلاعات در ولایات افغانستان محدود شده است

خبرنگاران
Image caption در ارزیابی تازه باشگاه مطبوعاتی کابل با بیش از چهارصد خبرنگار مصاحبه شده است

یک بررسی تازه در افغانستان نشان می‌دهد که ادارات ولایتی افغانستان با خبرنگاران برخورد نامناسب دارند و در زمان مناسب، اطلاعات را با آنها شریک نمی‌سازند.

این بررسی از سوی "باشگاه مطبوعاتی کابل" در ۳۳ ولایت این کشور از طریق مصاحبه با بیش از چهارصد خبرنگار در مدت چهار ماه انجام شده است.

عزیز تسل، رئیس این مرکز می‌گوید بررسی آنها نشان می‌دهد که بیش از نیمی از ادارات ولایتی با رسانه‌ها برخورد نامناسب می‌کنند و دسترسی به اطلاعات در این کشور محدود شده است.

او می‌گوید که بادغیس، غور و دایکندی از جمله ولایاتی هستند که فعالیت رسانه‌ای در آنها اندک است و مسئولان ولایتی آنها در مقایسه به ولایات دیگر، به وضعیت خبرنگاران بی توجه هستند.

بر اساس بررسی این مرکز، در ولایات افغانستان معلومات به خصوص در حالات اضطراری در زمان معین در دسترس خبرنگاران قرار نمی‌گیرد و سبب می‌شود که گه‌گاهی اطلاعات ناقص و نادرست به نشر برسند.

اما به گفته رئیس این مرکز، فرماندهان نظامی و اداره‌های مطبوعاتی مربوط به آنها تا حدودی با خبرنگاران همکار بوده و اطلاعات را در اختیار آنها گذاشته‌اند.

در این گزارش همچنین از ولایات ننگرها، بامیان، غزنی و قندهار به عنوان ولایاتی یاد شده که دسترسی به معلومات در آنها در وضعیت بهتری قرار دارد.

Image caption در افغانستان حدود ۱۷۰۰ روزنامه، هفته‌نامه و ماهنامه وجود دارند

قریب الرحمن شهاب، معاون این مرکز نیز می‌گوید که در بیشتر ادارات ولایتی از اجرا و حتی وجود کاپی از قانون حق دسترسی به اطلاعات، که از سوی رئیس جمهوری در نخستین روزهای کاری‌اش توشیح شد، خبری نیست.

او از مسئولان می‌خواهد که هرچه زودتر باید این قانون به ادارات دولتی در ولایات رسانده شود.

بر بیناد معلومات باشگاه مطبوعاتی کابل، عدم آگاهی از قانون، برخورد سلیقه‌ای، ناامنی، عملی نشدن قانون و گریز از مسئولیت‌ها از علت‌های اصلی این وضعیت است.

با وجود این مشکلات، دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید مقام‌های مسئول در ولایات، مکلف به دادن معلومات به خبرنگاران هستند اما او افزود که خبرنگاران هم باید اصول خبرنگاری را مراعات کنند.

ارزیابی باشگاه مطبوعاتی کابل همزمان با گزارش تازه سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر شد. این گزارش در مورد آزادی رسانه‌ای در سال گذشته میلادی شامل جدول رده‌بندی یکصد و هشتاد کشور جهان می‌شود. در این جدول، افغانستان در رده ۱۲۰جای گرفته است. در این گزارش، افغانستان ۳۹.۶۲ امتیاز منفی کسب کرده است.

رده بندی افغانستان در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن تغییری نکرده که دلیل آن، وضعیت بحرانی در سایر کشورها و همچنین "مقاومت روزنامه نگاران و حکومت در دفاع از آزادی رسانه ای است."

گزارش تازه سازمان گزارشگران بدون مرز نیز، برخی از مقامات ولایتی از جمله والیان و مسئولان محلی را متهم می‌کند که استقلال روزنامه نگاران را درک نمی‌کنند و به آن احترام نمی‌گذارند هر چند "اعلام آمادگی حکومت برای ایجاد سازوکارهای امنیتی در حفاظت از روزنامه نگاران در این زمینه تاثیرگذار بوده است."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط