روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۰ ثور

روزنامه ها

بانک جهانی اخیرا گزارشی را در مورد وضعیت فقر در افغانستان منتشر کرد.

در این گزارش آمده که در سال ۱۱-۲۰۱۲ حدود ۳۵.۸ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر بود و همزمان با انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی و خروج نیروهای خارجی، این آمار به ۳۹.۱ درصد رسید.

افزایش فقر در افغانستان، احتمال افزایش شمار سربازان آمریکایی در افغانستان، جنگ در قندوز و ترور شخصیت‌های سیاسی و مدنی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۰ ثور (اردیبهشت) کابل است.

افزایش فقر در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که گزارش تازه‌ بانک جهانی از بسیاری از جهات تکان‌دهنده است. این گزارش نشان می‌دهد که جمعیت فقیر افغانستان با شتاب غیرقابل مهاری در حال افزایش است.

اطلاعات روز نوشته که بیش از یک‌صدهزار سرباز خارجی از افغانستان خارج شده و در نبود توجه و مدیریت بحران اقتصادی ناشی از آن، بازار کار و فعالیت اقتصادی در این کشور به‌نحوی از انحا درگیر هرج‌ومرج شد.

اطلاعات روز افزوده که به‌صورت طبیعی مادامی که بخشی از بازار اقتصادی با خطر روبه‌رو می‌شود، دولت مسئولیت دارد که برای آن راه‌حلی بسنجد تا چرخه‌ی فعالیت اقتصادی با رکود مواجه نشود اما حکومت حامد کرزی و پس از آن حکومت وحدت ملی با بی‌توجهی از کنار این چالش گذشتند.

اطلاعات روز تاکید دارد که مشکل اصلی وجود اشکال گسترده فساد است و در نهایت، دوام این وضعیت، آشوب و نارضایتی وسیع سیاسی شهروندان را در پی خواهد داشت؛ چالشی که ثبات سیاسی نیم‌بند کشور را می‌تواند متزلزل کند.

احتمال افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که به گزارش رسانه‌های معتبر ایالات متحده، وزارت دفاع و جامعه استخباراتی این کشور به رئیس‌جمهور ترامپ پیشنهاد کرده‌اند که سه هزار نیروی نظامی به افغانستان بفرستد.

۸‌صبح نوشته که برنامه ختم ماموریت رزمی ناتو در سال ۲۰۱۴ و انتقال کامل مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای داخلی، بیشتر برمبنای ملاحظات سیاسی اداره رئیس‌جمهوری قبلی آمریکا و احزاب بر سر اقتدار در پایتخت‌های کشورهای عضو ناتو، طراحی و اجرا شد.

۸‌صبح افزوده که در آن زمان برای تکمیل شمار نیروهای امنیتی افغانستان بسیار عجله شد. کمیت چنان مهم شد که کیفیت افت کرد و یکی از عوامل دشواری‌های امنیتی کنونی، همین مساله است.

۸‌صبح می‌نویسد که "اداره جدید آمریکا باید اشتباه سیاسی اداره قبلی آن کشور را تکرار نکند. اداره جدید ایالات متحده باید اراده سیاسی خود را برای سرپا نگهداشتن دولت افغانستان به حامیان منطقه‌ای گروه‌های هراس‌افگن اثبات کند."

جنگ در قندوز

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که جنگ در قندوز در روزهای اخیر شدت گرفته و نیروهای امنیتی در شهر قندوز محاصره شده‌اند.

افغانستان نوشته که اگر قندوز یک بار دیگر به دست نیروهای طالبان سقوط کند، تنها خلق یک فاجعه نخواهد بود، بلکه خلق شرمساری دیگری خواهد بود.

افغانستان افزوده که طالبان با تصرف برخی از نقاط و به خصوص تصرف مراکز برخی از ولایات، به دنبال تقویت قدرت چانه زنی‌های خود هم در پروسه‌های سیاسی و هم در جذب کمک‌های خارجی هستند.

افغانستان می‌نویسد که دولت افغانستان و ارگان‌های امنیتی کشور و همچنین همکاران بین‌المللی آن، به دلایلی هنوز در قندوز ضعیف عمل کرده‌اند. دلایل ضعف واضح است؛ این که طالبان به راحتی هر بار قلب شهر قندوز را در تیررس خود قرار می‌دهند، نشانه روشن بر ضعف اداره محلی و نیروهای امنیتی است.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید می‌کند که دولت باید هر چه سریعتر اقدامات لازم را در مورد قندوز انجام دهد.

ترور شخصیت‌های مدنی

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که در چند روز گذشته، شماری از چهره‌های نامدار و سیاسی و عالم دین در افغانستان کشته شدند.

آرمان ملی نوشته که "مشهود است که پشت این رخدادهای تروریستی در هر کجای این کشور دستهایی در کار گردانندگی مصروف هستند که چهره‌های‌شان را مردم می‌شناسند ولی کاری کرده نمی‌توانند."

آرمان ملی افزوده که بازداشت عاملان این گونه ترورها می‌تواند جلوی بروز رخدادهای مشابه را در آینده بگیرد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد به نظر می‌رسد که سال پیش‌رو سال خوبی برای فعالان مدنی (علمای دین، روشن‌فکران و فعالان سیاسی و رسانه‌ای) نخواهد بود و این وضعیت، همین اکنون نگرانی‌هایی را برای کل کشور و مردم خلق کرده است.

ماندگار افزوده که مسئولیت دولت است که باید عاملان این حملات را شناسایی و بازداشت کند زیرا افزایش ترورها در کشور، بستر را برای اختناق و خفقان مساعد می‌سازد و صفحه گفت‌وگو و نقد سازنده در جامعه را می‌بندد.

مطالب مرتبط