روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۳۱ ثور

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان به ترکیه سفر کرده است. سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته که عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری برای درمان به ترکیه رفته و او امیدوار است به زودی برگردد.

حواشی سفر آقای دوستم به ترکیه و انتخابات ریاست جمهوری ایران مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۳۱ ثور (اردیبهشت) کابل است.

سفر دوستم به ترکیه

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که سرانجام قفل حصر خانگی ژنرال دوستم شکسته شد تا او به ترکیه برود. به نظر می‌رسد اجازه‌ خروج او از خانه‌اش و سفر به ترکیه به معنای پایان کار و حضور ژنرال در ساختار حکومت وحدت ملی است.

اطلاعات روز نوشته که آقای دوستم از سوی احمد ایشچی متهم به لت‌وکوب، بدرفتاری و تجاوز جنسی شد. پس از جنجالها بر سر این اتهامات در همان دوره، طرح تبعید سیاسی آقای دوستم و خروج وی از کشور مطرح شد. از این منظر، می‌توان در مورد سفر آقای دوستم به ترکیه این فرض را نیز مدنظر گرفت که ممکن است ژنرال دوستم در پوشش «سفر درمانی» به تبعید سیاسی فرستاده شده باشد.

اطلاعات روز افزوده هنوز دشوار است که در مورد عدم بازگشت دوستم داوری شود اما چنانچه این فرض به واقعیت بپیوندد، ضمن آن‌که از یک جهت می‌تواند در نظام سیاسی پس از طالبان یک دستاورد قانونی به‌حساب آید، قطعا به نگرانی‌های اجتماعی نیز دامن می زند و بی‌ثباتی و بی اعتمادی سیاسی را تقویت می‌کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز "با توجه به ساختار قبیله‌ای افغانستان، دوستم کماکان در بخش عمده‌ای از افکار عمومی ازبیک نفوذ دارد و سخت است که برای عمر سیاسی وی حدی تعیین شود."

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به این که اگر واقعا سفر آقای دوستم به ترکیه به معنای پایان کار سیاسی او باشد، نوشته بحث آقای دوستم و یا افرادی مثل او در سیاست افغانستان و اتفاقی که برای آن‌ها افتاده، بحث یک نفر مشخص نیست. این بحث ابعاد فراوان دارد که با افراد آغاز می‌شود ولی حوزه‌های زیادی را فرا می‌گیرد.

ماندگار نوشته که کنار گذاشتن آقای دوستم با همه اشتباه‌های تاریخی و مکرری که در سیاست از خود به‌جا گذاشته، تنها محدود به شخص او و اطرافیانش نمی‌شود.

ماندگار افزوده که کنار گذاشتن افرادی مثل دوستم از هر قوم و تباری که باشند، به‌صورت سمبولیک به معنای کنار گذاشتن آن قوم و تبار به شمار می‌رود.

اما روزنامه راه مدنیت می‌نویسد که دوستم می‌تواند در این سفر به از سرگیری فعالیت هایش با برخی از متحدان بیرون مرزی‌اش ادامه دهد.

راه مدنیت نوشته که رئیس جمهوری نیز در این شرایط می‌تواند با فکر آرام تر برنامه‌هایش را ادامه دهد اما پیچیدگی‌های زیاد و گنگ بودن بعد حقوقی این قضیه، باعث خلق این سوال می‌شود که سرنوشت مقام معاونت اول که دارای شخصیت حقوقی است چه می‌شود؟

راه مدنیت افزوده که خلاء قانونی و اداری به سبب نبود رسمی دوستم به عنوان معاون اول، جدی است و باید منابع مسئول از جمله پارلمان در این مورد راه حل قانونی بیابد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران

روزنامه ۸صبح می‌نویسد که پیروزی رئیس‌جمهور حسن روحانی در انتخابات ایران نشان داد که ایرانی‌ها دیگر به افراط گرایی و تنش‌زایی باور ندارند.

۸‌صبح نوشته که اگر جریانی در ایران به قدرت می‌رسید که معتقد به ایجاد تنش و بحران بود، روشن است که به امنیت منطقه خیلی مضر بود.

۸‌صبح افزوده که "حکومت آقای حسن روحانی از زمان روی کارآمدنش روابط گرمی ‌با کابل داشت. این حکومت موضع نرم در برابر قرارداد استراتژیک دفاعی و امنیتی آمریکا و افغانستان اتخاذ کرد. آقای روحانی به سیاست حمایت از دولت افغانستان تاکید داشت و نه به همکاری با گروه‌های افراطی خشونت‌طلب. اما در ایران نهاد‌هایی هستند که به سیاستمداران منتخب مردم پاسخگو نیستند. آن نهاد‌ها خودسرانه عمل می‌کنند."

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که پیروزی حسن روحانی را به عنوان یک فرد اصلاح طلب بر ابراهیم رییسی به عنوان یک چهره اصول‌گرا و متعلق به گروه های تندرو، می‌توان پیروزی میانه روی و اعتدال بر تندروی دانست.

افغانستان نوشته که این پیروزی در رقابتی ترین و دو قطبی ترین انتخابات ایران دارای پیام‌های واضح هم برای مردم ایران و هم برای رهبری سیاسی و هم برای مردمان منطقه و همسایگان ایران است.

افغانستان افزوده که فردی بار دیگر بر کرسی ریاست جمهوری ایران تکیه زد که مخالف خشونت و حرکت‌های تندروانه شناخته می شود. این موضوع نشان می‌دهد که مردم منطقه از تندروی و ایدئولوژی‌های افراطی خسته هستند و اگر واقعا مردم قدرت واقعی انتخاب را داشته باشند، به تندروی رای نمی‌دهند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط