روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه، ۱۴ جوزا

مروری به روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های افغانستان در روز یکشنبه ۱۴ جوزا/خرداد ۱۳۹۶، به موضوع وقوع حملات اخیر در کابل و خواست‌های معترضان مبنی بر برکناری مقام‌های ارشد امنیتی پرداخته‌اند.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد انفجارهای پی‌هم در کابل افزون بر تلفات جانی و تخریب مالکیت‌های عامه و خصوصی، بر لایه‌های پیچیده‌تر و حساس‌تری نیز تاثیر گذاشته است.

این روزنامه تصریح کرده آنچه وضعیت را "خطرناک‌تر" از قبل کرده است، آسیب‌زدن به اعتماد و سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، نهادهای دیپلماتیک و رهبران سیاسی تأثیرگذار در داخل افغانستان است.

اطلاعات روز افزوده که پایان بخشیدن به این وضعیت، بدون مراجعه به مردم و شمولیت گروه‌های مختلف سیاسی در ساختار قدرت ممکن نیست.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، و ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری بارها از محمد اشرف غنی، رئیس جمهور انتقاد کرده که قدرت را در دفتر خودش متمرکز کرده و سایر مقام‌های حکومتی فاقد اختیار لازم برای اجرای کارهای قانونی خود هستند.

احمدولی مسعود در سرمقاله روزنامه ماندگار نوشته "که جنایات طالبانی، جفاهاى دولتی، کیمیسیون‌های حقیقت‌یابی و تسلیت‌های عمومى پشت سرهم، عمق فاجعه را سنگین‌تر، گسترۀ آن را کلان‌تر، از خط صبر مردم گذشته، وضعیت کشور را به حالت هشدارباش درآورده است".

آقای مسعود نوشته هر چند حکومت اکنون می‌گوید که آماده شنیدن خواست‌های مشروع مردم است، اما از دیر مدتی‌ست که مردم به زبان‌های مختلف گفته‌اند و می‌گویند "این‌که رهبری حکومت موجود را نمی‌خواهند، مصرانه تقاضا دارند جلالت‌مآبان از مقام مسئولیت مردم پائین شوند"، حق رأی مردم را با انتخابات زود هنگام به خودشان مسترد نمایند، یا حداقل تکلیف فردى خود را با تحویل‌دهی قدرت به مرجع قانونى، مشخص سازند.

او همچنین از پرچسب قومی‌ زدن به اعتراضات مدنی انتقاد کرده و نوشته است که جنبش‌های عدالتخواهانۀ مردمی یکی پی دیگری همه از بطن و درد مردم برخاسته‌اند و "حریف واقعی تان، رنج و خواست مردم می‌باشد، نه شخص و گروه و نهاد به خصوصى".

روزنامه آرمان نوشته که ارگ ریاست جمهوری به جای آنکه به زخم مردم آسیب دیده رویدادهای خونین اخیر مرهم گذاری کند، "از طریق ملیشه‌های خود در میان مردم نفاق افگنی می‌کند".

این روزنامه از دولت خواسته است که ضمن شناسایی و محاکمه عاملان گلوله‌باری به معترضان و حمله‌های انتحاری پی‌هم در مراسم بخاک‌سپاری سالم ایزدیار، باید از مردم کابل از بابت این "فاجعه پیش آمده معذرت خواهی کند".

روزنامه آرمان با اشاره به خواست‌های معترضان نوشته که مردم نسبت به برخی از مقام‌های حکومت بدگمان شده‌اند، از این رو، رهبران حکومت باید به پاک‌سازی نهادهای امنیتی از اشخاص بی‌کفایت و بیکاره بپردازد.

پس از انفجار خونین روز چهارشنبه در کابل، معترضان روز جمعه دولت را به ناتوانی در حفظ امنیت شهروندان متهم کردند و خواهان کناره‌گیری دولت به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی شدند.

روزنامه هشت صبح صبح نوشته که برگزاری اجتماعات مسالمت‌آمیز و گاهی هم بنا به هر دلیلی، تظاهرات خشونت‌بار در ۱۵ سال اخیر بارها در افغانستان اتفاق افتاده است اما کمتر باری نظامی‌ها به سمت مردم دست به تفنگ شدند.

این روزنامه نوشته است که سرکوب تظاهرات عدالت‌طلبانه شهروندان از زمان حاکمیت‌های تحت حمایت شوروی و پس از آن طالبان دست‌کم در یک‌ونیم دهه اخیر سابقه نداشته‌است.

هشت‌صبح می‌نویسد که در واقع جان باختن ۵ معترض در تظاهراتی که آن هم در اعتراض به "کشته‌شدن‌ها" برگزار شده بود، می‌تواند یکی از شرم‌آورترین اتفاقات ۱۵ سال اخیر در افغانستان باشد.

سازمان عفو بین‌الملل از دولت افغانستان خواسته تا عاملان تیراندازی امروز به تظاهرکنندگان در کابل را شناسایی و به محاکمه بکشاند.