روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه، ۱۵ جوزا

رسانه‌ها

روزنامه‌های امروز کابل، دوشنبه ۱۵ جوزا/خرداد همچنان به مباحث مرتبط با حملات انتحاری اخیر در کابل و تظاهراتی که به خشونت کشیده شد، ادامه داده‌اند.

منبع تصویر، ماندگار

''نهادهای بین‌المللی باید رویدادهای اخیر کابل را بررسی کنند ''

روزنامه ماندگار می‌نویسد در کنار این‌که به خشونت کشاندن تظاهرات توسط نیروهای نظامی، خلاف قانون اساسی و دولت‌داری‌ است، به همان پیمانه نیز عملی "سنجیده‌شده و سیاسی" به نظر می‌رسد.

این روزنامه نوشته روز بعد از به خشونت کشاندن تظاهرات از سوی نظامیان دولتی و ساعاتی پس از هشدار گارنیزیون کابل، مراسم جنازه یکی از کشته‌شده‌گان آن رویداد در کابل که با حضور مقامات سیاسی و اهالی جامعۀ مدنی و فرهنگی کشور برگزار می‌شد، با سه انتحار مواجه شد، که بازهم "رابطه‌یی را میان آن هشدار و انتحار به نمایش می‌گذارد".

ماندگار افزوده که ریاست اجرایی دولت و نیز مقام ولایت بلخ و رئیس جمعیت اسلامی افغانستان و وزیر خارجه باور دارند که حملۀ انتحاری در مراسم نماز جنازه، "مشکوک بوده و کسانی در داخل نظام این کار انجام داده‌اند". از سوی دیگر، طالبان هم مسئولیت این حملات را به عهده نگرفتند. بنابراین با توجه "به شک و بی‌اعتمادی بزرگی که در دولت موجود رسوخ یافته، باید بررسی رویدادهای روزهای گذشتۀ کابل، به نهادهای بین‌المللی گذاشته شود"؛ زیرا مردم نمی‌توانند به کمیسیون‌های حقیقت‌یاب دولت اعتماد کنند؛ این کمیسیون‌ها همیشه از رویدادها "حقیقت‌زدایی کرده‌اند".

منبع تصویر، هشت‌صبح

''رئیس‌ جمهوری باید قدرت مهار بحران خود را نمایش دهد ''

در سرمقاله روزنامه ۸صبح آمده در روزهایی که وحدت صف و رهبری آسیب می‌بیند و تروریسم به هدفش نزدیک می‌شود، خیلی مهم است که رهبران حکومت به حرف‌های‌شان عمل کنند. رییس‌ جمهوری غنی باید حرف‌هایش را جدی بگیرد. ایشان باید با تمام جناح‌های تشکیل‌دهنده حکومت گفت‌وگو کند. اگر جناح‌ها و شخصیت‌های تشکیل‌دهنده حکومت حاضر به گفت‌وگو نباشند، رییس‌ جمهوری باید اصرار کند. ایشان باید در تیم امنیتی خود تغییر بیاورد. بدون تغییر در تیم امنیتی رییس‌جمهور، اعتماد سیاسی از دست‌رفته اعاده نمی‌شود.

۸صبح از رئیس جمهوری غنی خواسته است که تیم امنیتی خود را غرض ایجاد همبسته‌گی سیاسی ترمیم کند. "همبستگی که نیاز امروز ما است، در حرف به دست نمی‌آید. رییس ‌جمهوری باید با اقدامات عملی از جمله ترمیم تیم امنیتی‌اش، به این نیاز پاسخ بگوید."

این روزنامه اضافه کرده که در واقع مسئولان نهادهای امنیتی هیچ شاهکاری هم نکرده‌اند که رئیس جمهوری غنی بر حفظ آنان اصرار کند. این مسئولان "نه در عملیات روانی تخصص دارند، نه جنگ ضد شورش می‌دانند، نه در باره‌ی تروریسم مذهبی به صورت تیوریک مطالعه دارند و نه به لحاظ تاکتیکی توانایی سوق و اداره دارند".

منبع تصویر، افغانستان‌ما

''ضرورت هوشیاری و همسویی مردم در شرایط دشوار ''

روزنامه افغانستان‌ما می‌نویسند جنگ امروز افغانستان جنگ بر سر بقای نظام سیاسی و حفظ ثبات و امنیت نسبی در کشور است. بنابراین لازم است که شهروندان افغانستان با آگاهی تمام از واقعیت‌های سیاسی کشور، سطح توقع و انتظار خود را از حکومت افغانستان تعیین کنند.

به نوشته این روزنامه مردم افغانستان نمی‌توانند در شرایط موجود انتظار داشته باشند که حملات انتحاری در کشور به وقوع نپیوندد، نمی‌توانند انتظار داشته باشند که مناطق یا ولسوالی در برخی نقاط کشور در تصرف طالبان و سایر گروه‌های هراس افگن قرار نگیرد، زیرا افغاسنتان در شرایط جنگ قرار دارد و در شرایط جنگی بسیاری از مسایل خواهی نا نخواهی اتفاق می‌افتد.

افغانستان‌ما اما افزوده اگر میان رویکردهای سیاسی حکومت و خواست‌ها و انتظارهای عمومی شهروندان نوعی دوگانگی، تضاد و ناسازگاری موجود باشد، این مسأله ممکن است درهم ریختگی، آشفتگی و بی سروسامانی سیاسی را درکشور دامن زده و به رویکرد مقابله با دشمنان افغانستان اخلال وارد کند.