روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه اول اسد

روزنامه

ادامه نارضایتی‌ها و اختلافات در حکومت، افزایش تلفات نظامیان افغان و حمله انتحاری فرزند ملا هبت الله رهبر گروه طالبان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های اول اسد (مرداد) کابل است.

ادامه نارضایتی‌ها و اختلافات در حکومت

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که در سال جاری، معاون اول ریاست جمهوری با پرونده سنگینی روبه‌رو شد که تا هنوز نتیجه آن روشن نشده است. ائتلاف‌هایی شکل گرفت که گاهی ریشه در درون حکومت داشت؛ مانند ائتلاف نجات و اتهام پراکنی و نارضایتی به بالاترین سطح خود رسیده است.

اطلاعات روز افزوده نارضایتی کسانی که از قدرت دور ماندند، قرار گرفتن کسی در راس قدرت که میانه خوب با فرماندهان جهادی ندارد و جنگ قدرت میان گروه‌های سیاسی از دلایل عمده این وضعیت است.

اطلاعات روز نوشته که برای بیرون رفتن از این وضعیت، باید حکومت وحدت ملی به نقطه اول بازگردد و اصلاحات و اعتمادسازی را مبتنی بر خواست و انتظار مردم شروع کند.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که حکومت وحدت ملی پایه‌های سیاسی و اجتماعی خیلی سست دارد و بیشتر بلندپایه‌گان این حکومت علیه آن ائتلاف و جبهه ساخته‌اند.

۸‌صبح نوشته که محدودشدن مشارکت سیاسی و سست‌شدن پایه‌های سیاسی و اجتماعی حکومت سبب عمیق‌تر شدن شکاف‌های قومی و تباری شده است.

۸‌صبح افزوده که حلقه مشاوران و نزدیکان آقای غنی هم چندفرهنگی نیست و نمی‌تواند بازتاب جامعه‌ چندفرهنگی افغانستان باشد. "تمام نزدیکان آقای غنی از یک قوم‌اند."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، رئیس جمهوری باید دست به اصلاحات شجاعانه و تاریخی بزند تا همین «شکنند‌گی سیاسی کابل» کمتر شود. آقای غنی باید اقداماتی را روی دست گیرد که نتیجه آن، افزایش مشارکت سیاسی و تصمیم‌گیری‌های جمعی در درون حکومت باشد.

توضیح تصویر،

روزنامه ماندگار

حمله انتحاری یکی از فرزندان رهبر گروه طالبان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که در دو روز اخیر انجام عملیات انتحاری توسط فرزند ملا هبت الله رهبر گروه طالبان در هلمند با موجی از واکنش‌ها مواجه شده است.

افغانستان نوشته که "استفاده تبلیغاتی طالبان از این حادثه خیالی و به احتمال قوی دروغ، بسیار جالب است و عمق استراتژی رسانه‌ای طالبان را نشان می‌دهد."

افغانستان افزوده که طالبان می‌خواهد از این حادثه بهره برداری سیاسی و تبلیغاتی کند و به همه پیروان خود اعلان کند که حتی فرزند گروه طالبان نیز در عملیات انتحاری سهم می‌گیرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، کارکردهای اصلی عملیات انتحاری تداوم حیات تروریسم، استفاده تبلیغاتی و سیاسی از آن در راستای کشتار دیگران و تداوم تاریکی و جهالت است که هیچ برنامه‌ای برای مقابله با آن وجود ندارد.

افزایش تلفات نظامیان افغان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که افزایش ناامنی‌ها و گستردگی تلفات نظامیان افغانستان در سال جاری به خصوص در هفته‌ها و روزهای اخیر، نگرانی‌های شدیدی را به بار آوره است.

ماندگار نوشته که "توجه حکومت به قومی کردن نهادهای امنیتی و تصفیه قومی در کل دولت سبب شده است که به مساله امنیتی و جنگ با طالبان به عنوان یک اولویت لازم توجه نشود و این جنگ بدون داشتن برنامه‌ای ملی و موثر از جانب حکومت، فقط به نام جنگ در برابر ترور، جریان دارد."

ماندگار از افزایش فساد به عنوان یکی دیگر از عوامل افزایش تلفات نظامیان افغان یاد کرده است.

ماندگار می‌نویسد که هر چه زودتر سران حکومت به خصوص رئیس جمهوری باید به این موضوع توجه کرده و اقدامات لازم برای حل این مشکل را روی دست گیرند.