روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه دوم اسد

روزنامه
توضیح تصویر،

روزنامه ۸‌صبح

والی غور در مرکز افغانستان گفته که اعضای گروه طالبان پس از ورود به مرکز ولسوالی تیوره، به بیمارستان این منطقه رفتند و شماری از زخمی‌ها و کارمندان آن را به گلوله بستند.

تصرف ولسوالی تیوره ولایت غور از سوی طالبان، آغاز گفت‌وگوهای جنبش روشنایی با دولت و گردشگری در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوم اسد/مرداد کابل است.

طالبان در ولسوالی تیوره

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که طالبان در تیوره‌ غور، به شفاخانه محلی وارد شدند و پزشکان و مریضان را تیرباران کردند. این اوج شکست اخلاقی و سیاسی این گروه است.

۸‌صبح نوشته که تسخیر واحد‌های اداری و دست به دست شدن ساختمان‌های دولتی در روستاهای دوردست، فشار را بر نیروهای امنیتی بیشتر می‌سازد اما این رویداد نمی‌تواند موجب سقوط استراتژیک نظام شود.

۸‌صبح افزوده ضروری است که نیروهای امنیتی افغانستان به کمک ناتو، تهاجمی عمل کنند و به طالبان و گروه‌های مرتبط آن فرصت ندهند تا تعرض کنند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، ارتش و پلیس افغانستان، منابع و امکانات فراوان در اختیار دارند و می‌توانند با استفاده از فرصت حضور مستشاری ناتو، ظرفیت‌های جدید ایجاد کنند و تهاجمی شوند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که سقوط ولسوالی تیوره ولایت غور و کوهستانات فاریاب، به دست طالبان و کشتار مردمان ملکی توسط آنها نشان می‌دهد که "طالبان هنوز هم از سیاست زمین سوخته دست برنداشته و هنوز هم قتل عام در سرلوحه کارشان قرار دارد."

ماندگار نوشته دیده می‌شود که طالبان هیچ تمایلی به صلح با دولت کنونی ندارند و افزایش جنگ در غرب و شمال که بیشتر به دلیل تهاجم طالبان صورت گرفته است، هر نوع انتظار برای صلح را دگرگون می‌کند.

ماندگار به ناامن شدن شمال افغانستان اشاره کرده و افزوده "حالا اگر آقای غنی نتواند به مردم ثابت کند که در جنگ کنونی هیچ برنامه پنهانی از جانب حلقه‌هایی در دولت اعمال نمی‌شود با گذشت هر روز فرصتی خواهد رسید که مردم میان شورای کویته و حلقات نفوذی داخل نظام فرقی نخواهند گذاشت و اگر اینگونه اعتماد از بین برود، همه چیز از هم می‌پاشد و کشور به تباهی سوق می یابد."

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

سران جنبش روشنایی شام گذشته پس از تعلیق راهپیمایی‌شان، با رئیس جمهور غنی دیدار کردند

جنبش روشنایی و گفت‌وگو با دولت

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که قرار بود امروز دوم اسد در سالروز حمله انتحاری بر راهپیمایی اعضای جنبش روشنایی، این جنبش بار دیگر راهپیمایی را راه اندازی کند که به تعویق افتاد.

افغانستان نوشته که دلیل تعویق و لغو تظاهرات در روز دوشنبه هرچه باشد، نفس این تصمیم نیک است و نشان می‌دهد که سران جنبش پس از یک سال تبلیغات تند و افراطی علیه حکومت و مقامات عالی رتبه حکومتی، به عقلانیت رو آورده اند.

افغانستان افزوده که "بدون تردید رفتن به سمت عقلانیت نه تنها گامی به عقب نیست؛ بلکه برگشت به نقطه تعادل و از سرگیری مطالبات عدالت طلبانه با منطق درست و گفتار همگان شمول است. امری که افغانستان بیش از هر زمان دیگر بدان نیاز دارد."

گردشگری در افغانستان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که در جهان امروزی، گردشگری نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشورها دارد.

انیس نوشته که افغانستان نیز با داشتن جاذبه های تاریخی و فرهنگی و طبیعی، مقصد مناسب برای گردشگران است اما ناامنی مانع از سفر جهان گردان به این کشور شده است.

انیس افزوده که رئیس جمهوری افغانستان در نشست چالش‌های تروریسم در مقابل گردشگری گفته اگر امنیت در این کشور تامین شود، سالانه میزبان دو تا پنج میلیون گردشگر خواهند بود.

انیس می‌نویسد که گردشگری می‌تواند در افغانستان یک منبع بزرگ درآمد باشد از این رو دولت باید برای احیا و گسترش صنعت توریسم، علاوه بر تامین امنیت، در راستای تشویق گردشگران خارجی، معرفی جاذبه‌های گردشگری و ایجاد مکان‌های مناسب، اقدامات لازم را انجام دهد.

اما روزنامه آرمان ملی به سخنان رئیس جمهوری افغانستان اشاره کرده و نوشته این سخنان بیشتر عوام فریبانه است "رئیس جمهوری باید اول خانه را بسازد و بعد مهمان بخواند."

آرمان ملی نوشته که همه ساله در حواشی ریاست جمهوری افغانستان، شهروندان خارجی ربوده می شوند و انفجارها و انتحاری‌ها جان صدها انسان را می‌گیرد.

آرمان ملی افزوده که باید دولت و در کنار دولت مردم افغانستان با هم بسیج شده و در مقابل طالبان و سایر مخالفان مسلح برخیزند.