روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه سوم اسد

ماندگار
توضیح تصویر،

روزنامه ماندگار

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در انفجار صبح دیروز کابل دست‌کم ۳۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

انفجار انتحاری در کابل و ناامنی‌ها در ولایات فاریاب و غور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های سوم اسد/مرداد کابل است.

انفجار در کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که از نظر برخی از متخصصان امور امنیتی و نظامی، حمله دیروز کابل، قابل جلوگیری بود و این حرف تا حدودی قابل قبول است.

۸‌صبح نوشته که شمار زیاد کارمندان اطلاعاتی و عملیاتی در شهر کابل توظیف شده‌اند، اما باز هم نیروهای کشفی و استخباراتی در کشف و مهار حوادث تروریستی ناکام‌اند.

۸‌صبح افزوده که حمله‌های بیشتر مخالفان مسلح بر شهر، مشروعیت کارکردی حکومت و مقام‌های امنیتی را بیشتر از این صدمه می‌زند و اگر حکومت پاسخ مناسب به این رویداد‌ها ندهد و قناعت افکار عمومی را به دست نیاورد، فاصله میان حکومت و مردم بیشتر می‌شود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، پاسخ مناسب به همچو رویداد‌ها، گزارش‌دهی دقیق در مورد این رویداد‌ها و برخورد قانونی با مسئولان ناکام، سهل‌انگار و ناتوان است.

روزنامه اطلاعات روز به ناامنی‌ها در ولایات فاریاب و غور و حمله انتحاری دیروز اشاره کرده و نوشته که این همه نشان می‌دهد که تسامح و بردباری در برابر طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر، به رفع هیچ مشکلی تاکنون کمک نکرده است.

اطلاعات روز افزوده که "تامین امنیت شهری به وسعت کابل، با توجه به این‌که چهار نهاد و هزاران مامور امنیتی مسئول تامین امنیت آن است، کار دشواری نیست. اما ضعف در برابر کنترل افراد مسلح خودسر، گروه‌های بزهکار و چهره‌های همکار با تروریست‌ها و شبکه‌های پنهان آن‌ها در پایتخت، و سرانجام بی‌کارگی مسئولان تامین امنیت دروازه‌های کابل و نهادهای اطلاعاتی و کشفی سبب شده است که در چند کیلومتری دفتر ریاست‌جمهوری دست‌کم ۳۰ شهروند به فجیع‌ترین شکل ممکن کشته شوند."

اطلاعات روز نوشته که فوری‌ترین کار حکومت باید هماهنگ ساختن تمامی نیروهای مخالف طالبان به‌شمول ملیشه‌های خیزش مردمی برای مهار ناامنی و جلوگیری از خون‌ریزی بیشتر باشد.

روزنامه افغانستان ما نیز نوشته که طالبان با تمام توان سعی می‌کند تا دامنه کشتار را وسیع و در عین حال هدفمند بسازد که نشان دهد به پروسه‌ای به نام صلح باور ندارد و تن نمی‌دهد.

افغانستان می‌نویسد که روند صلح با طالبان یک بازی است و باید به این بازی پایان داده شود و برخورد قاطع و جدی با مخالفان مسلح و طالبان صورت گیرد.

توضیح تصویر،

روزنامه ۸‌صبح

ناامنی‌ها در فاریاب و غور

روزنامه آرمان ملی با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در شمال و تسلیم شدن ۱۳۰ نفر از خیزش مردمی به طالبان در فاریاب، می‌نویسد که اراده‌ای برای شکست دشمن در افغانستان وجود ندارد و آمریکا باید بنابر پابندی‌ها و تعهداتی که دارد متوجه این وضعیت باشد.

آرمان ملی از توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا یاد کرده و نوشته که نیروهای آمریکایی باید جدی‌تر از پیش در همیاری نیروهای امنیتی افغانستان باشند و این همکاری می‌تواند تضمینی برای پیروزی آنان باشد.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی تاکید دارد که مردم افغانستان به ستوه آمده‌اند و دیگر نمی‌توانند شاهد بدبختی‌های دولت و نیروهای دولتی در مقابله با طالبان باشند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد "در ساعاتی که مردمان غور توسط طالبان قتل دسته‌جمعی می‌شدند و به دکتر و نرس/پرستار و مریض و مردمان بی‌دفاع هم رحم نمی‌کردند، رئیس‌جمهوری در یک سخن هوایی از امکان بازدید پنج‌هزار سیاح از افغانستان خبر می‌داد و گویی اتفاقی در کشور صورت نگرفته است."

ماندگار نوشته "این درحالی است که رئیس‌جمهور غنی، باید اشک خجالت بریزاند که در خدمت رسانی به مردم ناتوان است و نیز دیگر مسئولان امنیتی به دلیل اینکه در انجام مسئولیت‌های‌شان ناتوان‌اند باید خود استعفا دهند و این خواستی است که توسط مردمان افغانستان بارها مطرح شده است."