روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه چهارم اسد

روزنامه

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان چند مقام ارشد، از جمله محمدالماس زاهد را به جای احمدضیا مسعود منصوب کرده است. همچنین حمید طهماسی سرپرست وزارت حمل و نقل، گل آغا شیرزی سرپرست وزارت سرحدات و قبایل، عبدالمتین بیگ رئیس اداره ارگان‌های محلی شده‌اند.

تعیینات جدید در حکومت وحدت ملی و افزایش ناامنی‌ها مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارم اسد/مرداد کابل است.

سرپرست‌ها در حکومت افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که رئیس جمهور در حالی دست به معرفی مقام های ارشد دولتی زده است که مردم از ادامه فرهنگ سرپرستی در حکومت وحدت ملی به شدت شکایت داشتند.

افغانستان نوشته که فرهنگ سرپرستی در حکومت وحدت ملی اکنون به یک معضل جدی اداری و سیاسی تبدیل شده است.

افغانستان افزوده که سرپرستی در ادارات، روند کار اداری در افغانستان را مختل کرده و موضوع پاسخگویی مقامات به مردم را به شدت کاهش داده است. موضوع سرپرستی سطح فساد در ادارات را بالا می‌برد و روند مبارزه با فساد را با موانع عمده روبرو می‌سازد.

افغانستان می‌نویسد که سرپرست نه خود از اختیارات و صلاحیت های لازم برخوردار می‌باشد و نه معاونان، روسای ادارات و کارمندان اداره او را جدی می‌گیرند. از این‌رو موضوع سرپرستی تعامل عمودی در ادارات را از بین برده و شفافیت، پاسخگویی و مسئولیت پذیری را به میزان زیادی تنزل می‌دهد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید می‌کند که باید به فرهنگ سرپرستی در افغانستان پایان داده شود و افراد به گونه قانونی در زمان تعیین شده، در پست‌ها تعیین شوند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

انفجار انتحاری در کابل دو روز قبل دست‌کم ۳۰ کشته به جا گذاشت

افزایش ناامنی‌ها در افغانستان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که سه ولسوالی در سه روز، یکی در فاریاب، دیگری در غور و سومی در پکتیا به دست طالبان سقوط کرده است و هر روز قلمرو بیشتری به دست نیروهای طالبان می‌افتد.

اطلاعات روز نوشته که حاکمیت دولت بیش از هر زمانی به خطر افتاده است؛ به این دلیل که اگر وضع کنونی ادامه یابد و چنانچه نصف کل خاک کشور به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به دست طالبان بیفتد، در آن‌صورت حاکمیت ملی برای دولت و بخش وسیعی از شهروندان که نظام سیاسی کنونی را پذیرفته و از آن حمایت می‌کنند، معنایش را از دست می‌دهد.

اطلاعات روز از وضعیت سیاسی داخلی در این کشور نیز انتقاد کرده و افزوده که اگر کشورهای همسایه عامل افزایش ناامنی‌ها در افغانستان دانسته شود، با توجه به رفتار کنونی حکومت، حکومت وحدت ملی به این کشورها کمک می‌کند تا به اهدافش از جمله تخریب حاکمیت ملی، برسد.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مقام‌های حکومتی در واکنش به شکست‌های امنیتی پی هم و قتل شهروندان می‌گویند که شش ماه بعد، برنامه امنیتی کابل نهایی می‌شود و مشکلات کم.

اما ۸‌صبح نوشته که مردم به این حرف باور نمی‌کنند. مقام‌های دولتی، زیاد وعده داده‌اند، اما عمل نکرده‌اند.

۸‌صبح افزوده که اگر رئیس‌جمهوری در واکنش به شکست‌های امنیتی مثل حمله انتحاری بر خودروی کارمندان وزارت معادن، دست به مجازات مقام‌های امنیتی سهل‌انگار می‌زد و مسئول امنیت ملی ساحه و رئیس امنیت کابل را از سمت‌‌های‌شان برکنار می‌کرد و آنان را به ولایات دور دست می‌فرستاد، مردم باور می‌کردند که رئیس جمهور جدی است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، اگر حکومت به حمله‌های تروریستی در کابل و شهرهای دیگر، پاسخ حرفه‌ای می‌داد، فاصله میان مردم و نهاد‌های دولتی، این قدر افزایش نمی‌یافت.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که قراین و شواهد در حکومت آقای غنی نشان می‌دهد که افغانستان به زودی وارد مرحله خطرناک‌تری از جنگ و درگیری می‌شود.

ماندگار نوشته که وضعیت در افغانستان به سوی شبیه شدن به وضعیت سوریه می‌رود. "حالا دکتر غنی، راهی ندارد جز این‌که ثابت کند تطبیق‌کننده پروژه سوریه‌سازی افغانستان نیست و یاهم ثابت کند که کسان دیگری این پروژه را به پیش می‌برند."

روزنامه آرمان ملی نیز به سقوط ولسوالی تیوره ولایت غور اشاره کرده و نوشته که این رویداد پس از آن صورت می‌گیرد که بند سلما به بهره برداری سپرده شده است.

آرمان ملی نوشته که کشورهای همسایه مخالفان مسلح را حمایت می‌کنند تا مانع از ثمردهی این بند شوند.

آرمان ملی افزوده که دولت باید در این راستا با جدیت بیشتری وارد عمل شود و تدابیر جدی برای مصون ماندن این بند اتخاذ کند.