روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۴ سنبله

روزنامه
توضیح تصویر،

روزنامه ۸‌صبح

تنش قدرت‌های بزرگ در افغانستان، پاکستان و روند صلح در افغانستان و افزایش کمک‌های آمریکا به نیروهای امنیتی این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۱۴ سنبله/ شهریور کابل است.

تنش قدرت‌های بزرگ در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح در ستون زنگ اول نوشته که سران کشورهای بریکس یا قدرت‌های نوظهور اقتصادی، از اوضاع امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کردند. کشورهای هند، روسیه، چین، برزیل و آفریقای جنوبی که اعضای اصلی بریکس یا انجمن قدرت‌های نوظهور اقتصادی هستند، با نام‌بردن از گروه‌هایی چون طالبان، القاعده و لشکر طیبه، اعلام کردند که خشونت‌های این گروه‌ها برای آنان قابل قبول نیست.

۸‌صبح افزوده اما مشکل اصلی این است که برخی از اعضای بریکس دوگانه بازی می‌کنند. مثلا روسیه و چین. این کشورها از یک طرف پای اعلامیه بریکس امضا می‌زنند و طالبان را عامل خشونت معرفی می‌کنند. از طرف دیگر به طالبان مشروعیت منطقه‏ای می‌بخشند و با نمایند‌گان آنان مذاکره می‌کنند.

۸‌صبح نوشته که هدف این کشورها "به چالش کشیدن آمریکا و ناتو در افغانستان است."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، به سود تمام قدرت‌های منطقه‏ای و جهانی است تا درباره افغانستان به اجماع برسند و از دولت افغانستان در برابر گروه‌های تروریستی و افراط‌گرایان خشونت‌طلب، حمایت کنند.

پاکستان و روند صلح در افغانستان

نویسنده سخن ماندگار نوشته که به تاز‌گی وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این کشور به نقش‌آفرینی در راستای صلح افغانستان ادامه خواهد داد.

ماندگار می‌نویسد که این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که از یک‌طرف آقای ترامپ در استراتژی تازه خود در افغانستان، پاکستان را به عنوان یک تهدید علیه منافع آمریکا برجسته کرده و از طرفی دیگر با اعلام برخی هشدارها و اتهامات علیه این کشور، آن را در یک انزوای تازه قرار داده است.

ماندگار افزوده که به نظر می‌رسد که بیانیه وزیر خارجه پاکستان، پاسخی به سخت‌گویی‌های آمریکا و افغانستان در قبال بازی‌های دوگانه این کشور در قبال تروریسم باشد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، "نقش‌آفرینی پاکستان در جهت صلح افغانستان" چیزی جز ادامه بازی‌ها و سیاه‌کاری‌های گذشته این کشور نخواهد بود. با این حساب، خوب است که حکومت موجود در قدم اول در میادین‌ِ جنگ طالبان را درهم بشکند و در قدم دوم صلح با طالبان سرخورده و پشیمان را تعقیب کند.

روزنامه اصلاح نیز نوشته که با توجه به تغییراتی که شرایط سیاسی امنیتی منطقه شاهد آن است و با فشارهایی که از آدرس جامعه جهانی و از جمله آمریکا بر پاکستان وارد شده، این نوع موضع گیری از سوی اسلام آباد دور از انتظار نمی‌باشد.

اصلاح می‌نویسد که پاکستان با این موضع گیری تلاش دارد توجه جامعه جهانی و دولت افغانستان را جلب کند اما افکار عمومی این موضع گیری را نوعی شگرد برای فریب دادن افکار عمومی در سطح بین‌المللی می‌دانند.

اصلاح نوشته برای جلوگیری از تکرار بازی‌های گذشته، باید یک مکانیزم شفاف و راهبردهای موثر و مناسب تعریف شود.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که تجربه نشان داده که جانب اسلام آباد هیچگاهی به تعهدات خود جامه عمل نپوشانیده است.

انیس نوشته که این بار صدای صلح خواهی پاکستان به دنبال فشارهای آمریکا آغاز شده و این بار باید در عمل ثابت کند که صادقانه در این راستا گام بر می دارد.

افزایش کمک‌های آمریکا به افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که به گزارش رسانه‌های آمریکایی، قرار است از هواپیماهای جنگی B-۵۲ بار د یگر در کنار هواپیماهای بمب‌افگن دیگر به منظور سرکوب و نابود سازی هراس افگنان در افغانستان استفاده به عمل آید.

آرمان ملی نوشته که از هواپیمای B-۵۲ هنگام شکست طالبان حدود شانزده سال پیش استفاده شد و مواضع طالبان و کاروان‌های نظامی آنها با دقت مورد هدف نیروهای هوایی در آن زمان قرار می‌گرفت و طالبان مجبور شدند که در چند روز محدود کابل را ترک کنند و به سوی مناطق مرزی متواری شوند.

آرمان ملی افزوده که این هواپیماها که مجهز با تکنالوژی جدید است، می‌تواند در سرکوب طالبان که اکنون ساحه فعالیت‌شان گسترش یافته، نقش بسیار خوب و ارزنده داشته باشد.

آرمان ملی می‌نویسد که غیرنظامیان نیز باید از همین اکنون دست به کار شوند؛ یا طالبان را از مناطق و محلات شان دور کنند و یا خودشان در صورت امکان به جاهای امن پناه ببرند و دولت مجبور است تا زمینه را برای بود و باش موقت آنها فراهم کند.