روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۲ سنبله

روزنامه

وزارت دفاع افغانستان تصمیم گرفته که قانون "امورذاتی افسران و درجه داران ارتش ملی‌" این کشور را بازنگری کند. به گفته وزرت دفاع افغانستان این کار زمان‌بر خواهد بود و نیاز دارد که بعد از تغییرات به تصویب کابینه و مجلس نمایندگان افغانستان برسد.

اصلاحات در قوانین وزارت دفاع و روابط افغانستان با پاکستان و هند مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۲ سنبله/شهریور کابل است.

اصلاحات در قوانین وزارت دفاع

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که اصلاحات در وزارت دفاع ملی ضرورتی اجتناب‌ناپذیراست. حکومت می‌خواهد که در قانون ذاتی افسران تغییر بیاید و شمار قابل توجهی از ژنرال‌ها و افسران بر حال، بازنشسته شوند.

۸‌صبح در ستون زنگ اول نوشته که از این اقدام باید تمام جریان‌های سیاسی، سیاستمداران، چهره‌های صاحب نفوذ و فعالان جامعه مدنی حمایت کنند زیرا اصلاحات خواست مردم افغانستان و جامعه جهانی است.

۸‌صبح افزوده که ضعف رهبری در وزارت دفاع و مجموع نیروهای امنیتی بی‌داد می‌کند و باید با اقدامات اصلاحی، این نیروها صاحب کارایی و توانایی بیشتر شوند.

۸‌صبح نوشته که گزارش‌های متعدد سیگار و دیگر نهادهای جهانی هم نشان می‌دهد که فساد مثل موریانه نیروهای امنیتی را از درون می‌خورد. با فساد زمانی می‌توان مبارزه کرد که چهره‌های پرانرژی روی کار بیایند، قوانین و مقررات اصلاح شود و معیارهای کلاسیک جای خود را به معیارهای جهانی بدهد.

روابط افغانستان با پاکستان و هند

روزنامه ماندگار می‌نویسد که در روزها و هفته‌های اخیر با توجه به اخبار و معادلات تازه‌ شکل‌گرفته چنین احساس می‌شود که دوره فرصت‌های طلایی پاکستان در نظام بین‌الملل و در محور افغانستان به‌سر رسیده و این کشور پس از نزدیک به چهل سال کامروایی و سیاست‌گری خودمحورانه در منطقه، در تنگنا و تعلیقی خودکرده قرار گرفته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ماندگار نوشته که استراتژی تازه آمریکا در جنوب آسیا و افغانستان، اعلام مواضع گروه بریکس در مورد مبارزه قاطع با تروریسم و حمایت‌گران آن، نشرات رسانه‌های معتبر و موثر غربی پیرامون نقش پاکستان در ترویج تروریسم و اخیرا اعلامیه مشترک دومین نشست شورای مشارکت استراتژیک افغانستان و هند و به تعقیب آن، سرگردانی وزارت خارجه و دستگاه تصمیم‌گیری این کشور در مقابله با این موج مخالف، این تنگنا و تعلیق را به بهترین شکل توضیح می‌دهد.

ماندگار به اعلام همکاری‌های هند در نشست شورای مشارکت استراتژیک افغانستان و هند اشاره کرده و افزوده که بر بنیاد استراتژی تازه آمریکا، نقش هند در افغانستان افزایش می‌یاید. به نظر می‌رسد که نزدیکی هند و آمریکا در مساله افغانستان، با مفاد تعهدات صورت گرفته در دومین نشست شورای مشارکت استراتژیک افغانستان و هند کلید خورده و حساسیت بالایی را در جانب اسلام‌آباد ایجاد کرده است.

به باور نویسنده سخن ماندگار، "پاکستان چهل‌سال بی‌محابا از خشونت‌پروری و ویرانی در افغانستان تغذیه کرده و قویا به نظر می‌رسد که اکنون بهای بی‌انصافی‌های سیاسی خود را می‌پردازد."

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که برای افغانستان همکاری با هند، تفاوت‌های بسیاری در قیاس با همکاری این کشور با ایالات متحده‌ آمریکا یا دیگر کشورها دارد. این تفاوت، ریشه در نگاه پاکستان نسبت به افغانستان، مسایل تاریخی و ترس این کشور از نزدیک‌شدن هند به مرزهای شمالی‌اش دارد.

اطلاعات روز نوشته که مساله نگران‌کننده‌تر این است که پاکستان به اندازه‌ کافی توانایی برهم زدن ثبات را در افغانستان دارد.

اطلاعات روز افزوده که از این جهت، همکاری هند با افغانستان، برای افغانستان خطرهای بسیاری دارد.

روزنامه افغانستان نیز در سرمقاله امروزش به بحث امنیت پرداخته است. نویسنده سرمقاله به مباحث داخلی در بخش امنیت پرداخته است.

افغانستان نوشته که امنیت مقوله جدا و بریده از فرهنگ، اقتصاد و سیاست نیست. اگر درافغانستان از بررسی عوامل خارجی جنگ صرف نظر شود، پرامترهای برجسته‌ای در داخل این کشور مشاهده می‌شود که در ایجاد، تشدید و گسترش دامنه جنگ و ناامنی نقش بارز دارند.

افغانستان افزوده که امروزه یکی از عوامل مهم ناامنی در افغانستان فقر است. فقر و بیکاری در جامعه موجب تشدید تضادهای اجتماعی گردیده و آمار جرم، جنایت و ناهنجاری‌های اجتماعی را بالا می‌برد. فقر بسیاری از مردم را مجبور می‌کند تا برای براوردن نیازمندی‌های اقتصادی‌شان به گروه‌های هراس افگن پناه ببرند و نجات خود را در جنگ در کنار گروه‌های تروریستی جستجو کنند.