روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۶ سنبله

عبدالله

منبع تصویر، ceo

توضیح تصویر،

آقای نور چند بار حمله کم‌سابقه به آقای عبدالله داشت

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان به دیدار عطا محمد نور، والی بلخ، رفت. آقای نور در زمستان سال گذشته به طور بی‌سابقه به آقای عبدالله تاخت و او را فردی "بی‌جرات، ناتوان و مذبذب" خواند که "خود را عقل کل می‌داند".

ژنرال دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق از چهره‌های با نفوذ شمال افغانستان به شمار می‌روند که چند ماه پیش در شهر آنکارای ترکیه "ائتلاف ملی برای نجات افغانستان" را تشکیل دادند که با واکنش گسترده در سراسر افغانستان به همراه بود.

روزنامه‌های صبح ۲۶ سنبله/شهریور کابل، در مطالب تحلیلی امروزشان به دیدار دیروز عبدالله عبدالله و عطامحمد نور در شهر مزار شریف و حصارکشی در گذرگاه تورخم پرداخته‌اند.

حکومت و ائتلاف نجات

روزنامه اطلاعات روز نوشته که سفر عبدالله عبدالله به بلخ و شرکت در گردهمایی به مناسبت تجلیل از هفته شهید و سالگرد کشته شدن فرمانده احمدشاه مسعود، به رغم انتظار عمومی، از جهاتی بسیار ممکن و معنادار بود.

اطلاعات روز می‌نویسد که دلایل بسیاری، از جمله اشتراک منافع، دیدگاه و پایگاه اجتماعی، پیوند عمیقی میان سران سیاسی عمدتا شمال، به خصوص در میان اعضای حزب جمعیت اسلامی برقرار کرده است.

اطلاعات روز افزوده که درست است که عطامحمد نور گام‌های تندی برخلاف جهتی که عبدالله می‌خواست، برداشت اما سفر اخیر آقای عبدالله به بلخ نشان می‌دهد که مسایل مشترکی میان آن‌ها وجود دارد که نمی‌گذارد هر کدام راه خود را بروند.

اطلاعات روز به بهبود روابط سایر اعضای ائتلاف نجات افغانستان با حکومت اشاره کرده و با یادآوری مشخص از سفر عبدالله به مزار شریف، نوشته که چه این تلاش‌ها برای فرار از تنهایی باشد یا بازسازی روابط مخدوش گذشته، دست‌کم می‌تواند راهی برای تأمین ثبات سیاسی باز کند، مسأله‌ای که برای شهروندان اهمیت دارد.

حضور دانش آموزان در نشست‌های سیاسی

روزنامه ۸‌صبح در ستون زنگ اول می‌نویسد که استفاده‏ ابزاری از شاگرد و معلم معارف هیچ مبنای قانونی و اخلاقی ندارد. بردن دانش‌آموزان مکتب در گردهمایی‌های سیاسی و در مکان‌هایی که سیاستمداران سخنرانی می‌کنند، ضربه بزرگی به معارف و فرهنگ سیاسی جامعه می‌زند.

۸‌صبح نوشته که این رسم بد تازه ابداع نشده است. در حکومت حزب دموکراتیک خلق و قبل از آن این سنت ناپسند تقویت شد. در حاکمیت حزب دموکراتیک خلق، شاگردان مکتب را جذب حزب حاکم می‌کردند و از آنان به عنوان پیشاهنگ‌های حزبی استفاده می‌شد.

۸‌صبح افزوده که "دیروز در گردهمایی سیاسی مزار، از شاگردان و معلمان مکتب به عنوان سیاهی لشکر استفاده شده بود. این کار علاوه بر این که وقت درس شاگردان را ضایع می‌کند، حقوق و آزادی‌های فردی شاگردان و معلمان را هم نقض می‌کند."

به باور نویسنده روزنامه ۸‌صبح، سیاهی لشکرسازی شاگردان و معلمان معارف، جان آنان را به خطر می‌اندازد و وزارت‌خانه‌های امنیتی هم در این زمینه جدی باشند.

حصارکشی در گذرگاه تورخم

روزنامه انیس نوشته که صدها مسافر به شمول زنان و کودکان از روز جمعه به این سو در سوی گذرگاه تورخم گیر ماندند و بعد از ۲۴ ساعت این مسیر به روی مسافرین باز شد.

انیس می‌نویسد که این مسیر پس از انفجاری در آن سوی دیورند، مسدود شد و در حالی صورت گرفته که صدراعظم پاکستان خواهان حصارکشی در خط دیورند شده است.

انیس افزوده که این سخنان به نوعی حاشیه روی سیاسی است زیرا پاکستان پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا روزهای سخت و دشواری را سپری می کند.

به باور نویسنده سرمقاله انیس، پاکستان در تلاش است تا از فشارهای پاکستان بگریزد.

انیس تاکید دارد که پاکستان بهتر است به جای حصار کشی در امتداد خط دیورند، با اقدامات جدی و عملی ثابت سازد که با گروه‌های تروریستی جدی برخورد می‌کند.