روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۵ سنبله

افغانستان

منبع تصویر، Mandegardaily

بیشتر روزنامه‌های امروز، شنبه ۲۵ سنبله/ شهریور کابل به سخنرانی و سفر اخیر رئیس جمهوری افغانستان در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان، انفجار بمب در متروی لندن و روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه اطلاعات ‌روز نیز با اشاره به سخنرانی دیروز آقای غنی در سپاه ۲۰۳ تندر در جنوب شرق افغانستان نوشته که به نظر می‌رسد، هنوز الگوی روشنی در حکومت برای رویارویی با طالبان وجود ندارد. غنی بر خلاف کرزی مواضع صریح‌تر و تندتری در برابر طالبان گرفته است، سخنرانی دیروز او نشان دهنده این بود که استراتژی روشن در برابر این گروه نداشته و این روند باعث شده که پراکنده سخن گوید.

نویسنده افزوده که آقای غنی در این پیامش به دو نکته اشاره کرد؛ اول، اعلام شتاب‌آمیز این‌که "جنگ به نتیجه نمی‌رسد" و دوم، نشان دادن راه بدیل برای پیروزی: مصالحه، موضعی که پیش از هر چیزی، ناتوانی و ضعف حکومت را نشان می‌دهد. طالبان این را به‌خوبی می‌دانند.

به نظر نویسنده راه درست‌تر این است که به جای دعوت به مصالحه، هشدار از نابودی و نشان دادن راه‌های پیروزی به طالبان، بر سرکوب این گروه متمرکز شود. تاکنون معمول نبوده که "دشمنی" پیش از قطعی شدن شکستش، به صلح و گفت‌وگو فکر کند. راه وادار کردن طالبان به گفت‌وگو و مصالحه، نه هشدار دادن آن‌ها که تنگ‌تر کردن عرصه‌ای زندگی بر آن‌هاست. این کار برای حکومت منجر به خلق رضایت عمومی، تأمین امنیت و موفقیت حکومت در برگزاری درست و شفاف انتخابات خواهد شد؛ ضمن این‌که سخن غنی نیز پس از آن مخاطبش را می‌یابد.

روزنامه دولتیانیس نوشته که آقای غنی طی پیامی به گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان گفت که در جنگ موفق نخواهید شد، پس باید راه صلح را برگزینید، زیرا این وطن جرگه‌هاست و باید از همین طریق به صلح پایدار دست یابیم.

سرمقاله نویس مدعی است که آقای غنی زمانی از گروه طالبان می‌خواهد که راه صلح را برگزینند چنانچه اخیرا اخبار موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد شماری از اعضای رهبری گروه طالبان یا از جنگ دست کشیده‌اند و یا هم در حال دست کشیدن از جنگ و ترک مخاصمت علیه کشور و مردم شان هستند.

نویسنده این سرمقاله افزوده که از این رو حالا دیده می‌شود که پیامهای رئیس جمهور به مخالفان مسلح دولت کارگر می‌افتد و با گذشت هر روز یقینا انگیزه صلح و تفاهم در میان رهبری و اعضای گروه طالبان بیشتر می‌شود که این انگیزه‌ها نمایانگر این است که گفتگوی بین‌الافغانی راهش را در جامعه افغانستان پیدا کند.

روزنامه ماندگار با اشاره به سخنرانی آقای غنی در پکتیا نوشته که اکنون پرسش هر شهروند به تنگ‌آمده از "گزافه‌گویی‌های" ارگ این است که اولا: آقای غنی کی، کجا و چگونه بقای افغانستان را تأمین کرده که هر ازگاهی بر انبوه مشکلات و بحران‌های خلق‌شده توسط خودش منت "تأمین بقای افغانستان" را به مردم به ستوه آمده از سیاست‌های "نابجا و ناکارآمدش" می‌‌دهد؟ آقای غنی جامعه جهانی را در کدام ارتباط قناعت داده و این‌ کمیت ۴۰ ساله را از کجا آورده است؟

نویسنده پرسیده این‌که "تغییر وضعیت استراتژیک افغانستان به شکل بنیادی" که خبر از شکست دشمنان در میـدان جنگ و ناچاری‌شان در صلح می‌دهد، کدام نمودهای بیرونی و نشانه‌های عینی در واقعیت دارد؟ در‌حالی که همچنان جبهه‌های شمال و جنوب کشور از کشتار غافلگیرانه سربازان امنیتی رنگین است و خیابان‌های پایتخت هرلحظه در تب و دلهره یک انفجار تازه‌تر و قوی‌تر می‌سوزد، کدام تغییر استراتژیک و بنیادی را می‌توان به مردم نوید داد؟

منبع تصویر، 8am

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سرمقاله نویس افزوده که متأسفانه افغانستان در سخت‌ترین وضعیت در شانزده سال اخیر قرار گرفته و آقای غنی همچنان در "لاف و گزاف غوطه می‌زند" و ادبیات "دروغ‌گویی، دیده‌درآیی و فریب" را به سخنگویان و رفقایش می‌آموزاند.

روزنامه هشت صبح نوشته که انفجار دیروز در متروی لندن نشان می‌دهد که بریتانیا و در مجموع غرب از ناحیه‌ تروریسم به شدت آسیب‌پذیر است. با آن که بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی در خاورمیانه و افغانستان به صورت غیرمستقیم با "تروریست‌ها" در جنگ‌ هستند و از متحدان خود حمایت می‌کنند، لندن مورد هدف قرار می‌گیرد. اگر بریتانیا و متحدانش در میدان نبرد نباشند و مثلا از حمایت دولت و نیروهای امنیتی افغانستان دست بکشند، این نوع حملات با شدت و گسترد‌گی بیشتری اجرا می‌شود.

به نظر نویسنده ضروری است که بریتانیا و کشورهای دیگر از دولت افغانستان حمایت کنند. اما در کنار آن، بریتانیا و دیگر کشورهای متحدش باید تلاش کنند که به حمایت دولتی از تروریسم خاتمه ‌دهند.

روزنامه آرمان ملی با انتقاد از آمادگی‌ برای برگزاری انتخابات در افغانستان نوشته است که برخی بر این باورند که رهبران حکومت از اکنون تصمیم گرفته‌اند که چگونه در قدرت بمانند و به همین منظور می خواهند به کمیسیونهای انتخاباتی تسلط داشته باشند و از امکانات فنی و انسانی آن به نفع شان استفاده کنند.

به نظر نویسنده برای آمریکا این مهم است که رئیس جمهوری افغانستان از امر و نهی مقام های آمریکایی اطاعت کند و در برابر برنامه های آن کشور مخالفت نورزد. این باورها سبب شده که انتخابات نزد مردم افغانستان رنگ ببازد.