روزنامه‌های کابل: سه شنبه، ۲۸ سنبله

هشت صبح

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

هشت صبح در خبر اصلی و سرمقاله خود از قول شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر موقت پاکستان نوشته تانکری که روز دهم جوزا/خرداد، که در چهارراه زنبق کابل منفجر شد و ۱۵۰ نفر را کشت، از مرز پاکستان گذشت و یک شب در یکی سفارتخانه‌ها در کابل پارک شده بود

استعفای یک مقام اداره امور ریاست جمهوری افغانستان به دنبال درز کردن یک سند قومگرایانه، از موضوع‌های داغی است که برخی از روزنامه‌های کابل امروز به آن پرداخته‌اند. سفر رئیس جمهوری به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، از دیگر موضوع‌های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

'راهنمای قومگراییگ و استعفای یک مقام اداره امور ریاست جمهوری

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود ثواب‌الدین مخکش را "شاگرد خوب" اشرف غنی و "سیاست‌های قومی" دانسته و افزوده که راهنمایی که آقای مخکش تهیه کرده، "در خلاء شکل نگرفته، بلکه ریشه در زمینه‌ها و واقعیت‌های جامعه افغانستان دارد. روزنامه معتقد است که مخکش در بستر سیاست‌های قومی تربیت شده و رویکرد او "مشت نمونه خروار" است.

ثواب‌الدین مخکش، معاون اداره نظارت و ارزیابی اداره امور ریاست جمهوری، سندی را که از آن به عنوان "راهنمای قومگرایانه" خوانده می‌شود، از طریق یک گروه تلگرامی با شماری از کارمندان این نهاد در میان گذاشت، اما به دنبال درز کردن آن در رسانه‌ها، سه روز پیش مجبور به استعفا شد.

سرمقاله‌نویس ماندگار به این باور است که در دولت وحدت ملی "تضادهای و تعصب قومی و تباری" زیاد است و گروهی ویژه در این درون آن برای برتری جویی قومی، از تمام ظرفیت‌های فناوری، سیاسی و دیپلماتیک دولت استفاده می‌کند. از نظر روزنامه، این گروه از حمایت آقای غنی برخوردار است.

نویسنده ماندگار در ادامه مدعی شده در سه سالی که آقای غنی رئیس جمهوری بوده، وضعیت سیاسی در راستای تقویت اقتدار یک قوم و تضعیف موقعیت سایر اقوام تغییر کرده است. ماندار افزوده که استعداد آقای مخکش در چنین فضایی بالیده و راهنمای قومی او "در واقع تز"ی برای کاخ ریاست جمهوری است.

روزنامه در ادامه اعلام خبر استعفای آقای مخکش را کافی ندانسته و افزوده که این امر در واقع "ماستمالی" آنچه که ماندگار "گند تعصبات قومی" در اداره امور ریاست جمهوری می‌خواند، دانسته و تاکید کرده که باید به جای اعلام خبر استعفای مخکش، باید خبر محاکمه قانونی آو منتشر می‌شد.

هشت صبح در مقاله‌ای "تمرکز بر برتری تباری و اعتباربخشیدن به قوم نسبت به اقوام" را "بزرگ‌ترین چالش" افغانستان در نیم قرن اخیر دانسته است. فریدون آژند در این مقاله هشدار داده که چنین واقعیتی نه تنها برای رئیس جمهوری، بلکه برای کل نظام سیاسی می‌تواند "بسیار خطرناک" باشد.

مقاله‌نویس هشت صبح معتقد است که اگر مسئولان اداره امور کوشیده‌اند که راهنمای قوم محور ثواب‌الدین مخکش را "دیدگاه شخصی" او بدانند، اما به نظر نویسنده، "واقعیت این است که هیچ مدیری نمی‌تواند بدون آگاهی یا تایید رئیس خود، چنین دیدگاهی را عمومی بسازد". نویسنده از رئیس جمهوری خواسته پیش جلو توسعه چنین دیدگاهی را بگیرد.

نویسنده در ادامه افزوده که اگرچه رئیس جمهوری کوشیده که نشان دهد شخصیتی فراقومی است، ولی درز کردن راهنمای قومگرایانه مخکش نشان داد که اطرافیان او چنین دیدگاهی داشته باشند. مقاله‌نویس هشت صبح مدعی شده که داوود نورزی، رئیس اداره امور و اطرافیانش هم تمایلات قومگرایانه دارند.

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه نخست روزنامه ماندگار. روزنامه از قول عباسی نوشته: "تمام جزئیات را نمی‌دانم، اما به نظر می‌رسد که سه یا چهار نفر از مرز عبور کردند. وسیله نقلیه‌ای وجود داشت که به کابل برده شده بود و تا زمانی که منفجر شد در نزدیکی ساختمان یک سفارت پارک شده بود."

حضور غنی در مجمع عمومی سازمان ملل

روزنامه افغانستان ما در سرمقاله خود سفر اشرف غنی، رئیس جمهوری به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را بررسی کرده و نوشته که این سفر فرصت مهمی را برای او فراهم می‌کند تا دیدگاه جامعه جهانی را به موضوع مبارزه با تروریسم و برخورد با حامیان گروه‌های تروریستی جلب کند.

سرمقاله‌نویس روزنامه افزوده که از نظر دولت افغانستان، پاکستان در پشت پرده جنگ و ناامنی افغانستان قرار دارد. نویسنده معتقد است که اگرچه پاکستان ظاهراً در مبارزه با تروریسم همراه شده، ولی بسیاری از کشورهای درگیر در این مبارزه می‌دانند که این کشور "صادقانه" عمل نمی‌کند و در قبال تروریسم برخورد "دوگانه" دارد.

به نوشته روزنامه، دولت حکومت وحدت ملی افغانستان آغاز کارش در سه سال پیش کوشید که روابط خودش را با دولت پاکستان بهبود ببخشد، ولی در واقع، تغییری در رویکردهای امنیتی پاکستان در منطقه به وجود نیامد. به نظر نویسنده، سیاست اعلامی پاکستان حمایت از مبارزه با تروریسم، ولی سیاست عملی آن تشدیدن ناامنی و حمایت از گروه‌های تروریستی است.

افغانستان ما با این تحلیل، در ادامه سرمقاله خود نتیجه‌گیری کرده که تامین صلح در افغانستان در گروه چگونگی روابط این کشور با پاکستان است. راهی را که روزنامه پیشنهاد کرده این است که رئیس جمهوری افغانستان در این سفر با اسناد و مدارک قوی، ادعای حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی را در سطح بین‌المللی به اثبات برساند.

احمد سعیدی در مقاله‌ای در آرمان ملی نوشته که فکر نمی‌کند آقای غنی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از کشور پاکستان به عنوان "حامی تروریسم" نام ببرد. استدلال نویسنده این است که از یک سو پاکستان حامیانی در میان کشورهای عضو این مجمع دارد و از سوی دیگر، آقای غنی "جرئت" آن را ندارد.

مقام‌های دولتی و رسانه‌های افغانستان همواره پاکستان را متهم به حمایت گروه‌هایی مانند گروه طالبان، شبکه حقانی و سایر گروه‌های مشابه می‌کنند، اما دولت پاکستان این ادعاها را تکذیب می‌کند و می‌گوید که خود قربانی تروریسم در منطقه است.

پیش‌بینی نویسنده آرمان ملی، که خود از منتقدان سرسخت پاکستان است، این است که آقای غنی در سخنرانی خود تروریسم و حمایت از تروریسم را محکوم و از همکاری جامعه جهانی در امر مبارزه با تروریسم سپاسگزاری خواهد کرد.

مقاله‌نویس آرمان ملی توصیه کرده که بهتر است رئیس جمهوری افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل از کشور پاکستان به صورت صریحی به عنوان حامی تروریسم نام ببرد.