روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۵ جدی

افغانستان

منبع تصویر، dailyafghanistan

روزنامه‌های امروز کابل واکنش عبدالله عبدالله به سخنان عطا محمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و مشکلات مردم در فصل زمستان را مهم دانسته‌اند.

روزنامه ۸صبح روش عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی را در مهار و کنترل بحران سزاوار ستایش دانسته است.

نویسنده معتقد است که آقای عبدالله دیروز نخواست که با موضع‌گیری تند، مشکلی را که در بلخ به وجود آمده، بیش‌تر کند.

سرمقاله نویس عبدالله عبدالله را سیاست‌مدار با حوصله و مداراجو خوانده و افزوده که او درک می‌کند که اوضاع کشور خیلی شکننده‌است و افزایش اختلاف‌های سیاسی، منافع کل سازمان دولت را برهم می‌زند.

به نظر سرمقاله نویس آقای عبدالله بحران انتخابات سال ۲۰۱۴ را هم با همین روش مدیریت کرد. افغانستان سرزمین مغلق است و پیچید‌گی‌های سیاسی این دیار، وضعیتی را خلق کرده که برپایی هنگامه و مخاطب قراردادن عواطف توده‌ها، نمی‌تواند گرهی از کار فروبسته‌ای یک سیاست‌مدار بگشاید.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان ما نیز نوشته که خوش بختانه دیروز آقای عبدالله با حوصله‌مندی و به شکل آرام و منطقی در برابر گفته‌های والی بلخ واکنش نشان داد.

نویسنده افزوده که پیش از این گمان می‌رفت آقای عبدالله در برابر گفته‌های والی بلخ برآشفته شده و شاید واکنش مشابه آقای نور از خود نشان دهد. ولی او در پاسخ به ادبیات گزنده رئیس اجرایی جمعیت اسلامی با خونسردی سخن گفت و تنها به یک طنز گفتاری اکتفا کرد. امری که به لحاظ اخلاقی کوبنده تر از گفته‌های والی بلخ و البته قناعت بخش تر از آن برای افکار عمومی بود.

به نظر نویسنده برای افکار عمومی کشف حقیقت و یا احساس تعلق و همذات پنداری با گفتارهای سیاستمداران مهم نیست. بلکه مهم جنبه‌های آموزشی و تاثیرات اجتماعی گفتارها و کردارهای آنان است. ایدئولوژیک شدن گفتار و حیثیتی شدن رفتار سیاست مداران تنها برای تعداد خاصی از نزدیکان آن‌ها به وجود می‌آید. اما برای عموم مردم قضاوت‌های عمومی مهم است. قضاوت‌هایی که البته برای خود سیاستمداران نیز سرنوشت ساز و تعیین کننده‌است.

منبع تصویر، Mandegar

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سرمقاله نویس افزوده که در روزهای گذشته هم شاهد "نابردباری‌ها و بی‌اخلاقی های سیاسی بودیم "و هم شاهد تساهل و مدارای سیاسی. اکنون کم کم حداقل نشانه هایی از عقلانیت سیاسی و قاعده مندی در عالم سیاست دیده می‌شود. البته ضمن این که نباید نادیده انگاشت که ادبیات نفرت نیز هم چنان سکه رایج عالم سیاست ما خواهد بود.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که از انتقادهای تند و گزنده‌ا‌ی عطامحمد نور از عبدالله عبدالله، او سرانجام دیروز به آن پاسخ داد. پاسخ رئیس اجراییی حکومت صرف‌نظر از طعنه و کنایه‌هایش که رسم معمولی در میان سیاست‌مداران کشور است بخشی از مسئله "استعفای عطامحمد نور" از ولایت بلخ را آشکار کرد.

نویسنده افزوده که آقای عبدالله سه مسئله را درمورد "منظوری استعفای" آقای نور روشن کرد. اول اینکه طرح برکناری آقای نوز با موافقت سران جمعیت انجام شده است، او همچنین روشن کرد که گفت‌وگوهای آقای نور با آقای غنی ربطی به تیم "اصلاحات و همگرایی" که آقای عبدالله در راس آن بود، ندارد. آقای عبدالله علاوه بر آن گفته که اعضای حزب جمعیت اسلامی به‌شمول صلاح‌الدین ربانی از بلخ باعث پیچیدگی این مسئله شده و آن‌ها مواضع‌شان را تغییر دادند.

منبع تصویر، 8am

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به مشکلات مردم افغانستان در فصل زمستان نوشته که متاسفانه وضعیت سیاسی کشور نیز بر این امر تاثیر بد و ناگوار دارد و احتمال این می‌رود که کشورهای همسایه مشکلاتی را فراروی تاجران و اقلام تجارتی آنان قرارداده و عملاً باعث شوند که اجناس یا به موقع به مردم نرسد یا اینکه با قیمت بسیار گزافی که توانایی خرید آن برای اکثریت مقدور نباشد، برسد.

نویسنده افزوده که حکومت باید در قسمت ثبات قیمتهای مواد خوراکی و مورد نیاز شهروندان توجه جدی به خرج دهد زیرا که با آغاز فصل سرد و نیاز به لباس گرم و سوخت، هزینه‌های زیادی را مردم متحمل می‌شوند و افزایش قیم می‌تواند آنها را در تنگنای اقتصادی قرار دهد.

سرمقاله نویس افزوده که حکومت باید تلاش کند اقداماتی را که انجام می‌دهد جنبه موقتی و گذرا نداشته باشد بلکه سعی کند با این مشکلات به صورت ریشه‌ای و پایه‌ای برخورد کند تا هر ساله قسمتی از مشکلات کاسته شود. هرچند نمی توان در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد حل این مشکلات و چالش‌ها بود؛ اما اگر سنگ اول این امر گذاشته شود گام‌های بعدی هم برداشته خواهد شد.