روزنامه‌های کابل؛ گفت‌وگوهای بی‌نتیجه افغانستان و پاکستان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

پس از به دست نیامدن نتیجه خاص از گفت‌وگوهای اخیر میان دو کشور افغانستان و پاکستان برای همکاری‌های امنیتی، روزنامه‌های صبح دوشنبه ۲۳ دلو/بهمن سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی شان را به این موضوع اختصاص دادند.

بی‌اعتمادی میان افغانستان و پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دومین دور گفت‌وگوهای افغانستان و پاکستان که برای دو روز در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان برگزار شده بود، روز شنبه بدون هیچ‌گونه نتیجه‌ای پایان یافت.

۸‌صبح نوشته که پیش از این نیز انتظار نمی‌رفت که این گفت‌وگوها به جایی برسد، زیرا مشکل اصلی در این است که پاکستان با وجود حمایت سیستماتیک از طالبان و شبکه حقانی، به طور علنی هرگونه ارتباط خود را با این گروه‌‌ها رد می‌کند.

۸‌صبح افزوده که مشکل افغانستان و پاکستان به مساله‌ حمایت سازمان استخباراتی پاکستان از "تروریسم" خلاصه نمی‌شود. ارتش و استخبارات پاکستان به دلیل احاطه‌ گسترده بر سیاست، اقتصاد و جامعه پاکستان در پانزده سال گذشته مشکلات دیگری را نیز برای افغان‌ها رقم زده‌اند.

۸‌صبح می‌نویسد "تا زمانی که پاکستان به طور عملی دست از حمایت از تروریستان و قاتلان مردم ما بر ندارد، امکان ایجاد هرگونه رابطه‌ صمیمی افغانستان با آن کشور بعید و ناممکن است."

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که "پلان عمل مشترک صلح و هم‌بستگی" برنامه‌ای بود که بر اساس آن پاکستان و افغانستان برای غلبه‌ بر چالش‌هایی که بر مناسبات سیاسی دو کشور سایه افکنده، طرح کرده بودند اما نتیجه این طرح به‌نظر می‌رسد چیزی غیر از تکرار شکست‌های مکرر حکومت کابل نیست.

اطلاعات روز نوشته که پاکستان از زمانی که مسئولیت اصلی حمایت تدارکاتی مجاهدین را در برابر رژیم کمونیستی در کابل به دوش گرفت، پیوسته کوشیده است که نقش کلیدی‌اش را در عرصه مناسبات بین‌المللی به نمایش بگذارد.

اطلاعات روز افزوده که اکنون پاکستان خودش را به‌عنوان یکی از طرف‌های اصلی و اثرگذار در مسایل امنیتی و سیاسی مربوط به افغانستان می‌پندارد و تلاش می‌کند نقش خودش را کماکان از این طریق در عرصه مناسبات بین‌المللی حفظ کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، گفت‌وگو با اسلام‌آباد تا زمانی که افغانستان نتواند پیام واضحی برای پاکستان مبنی بر ناتوانی این کشور از مدیریت وضعیت سیاسی و امنیتی بفرستد، هیچ نتیجه‌ای به‌دنبال نخواهد داشت. رسیدن به چنین وضعیتی، مستلزم تقویت حکومت‌داری خوب، توانمندسازی نیروهای امنیتی و دفاعی و افزایش اعتبار دولت در میان شهروندان است.

Image caption روزنامه اطلاعات روز

بازی سیاسی پاکستان با افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که افغانستان و پاکستان اغلب روابط پرتنش داشته و مناسبات این دو کشور همواره با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است.

افغانستان نوشته که سیاست دوگانه پاکستان در برابر گروه‌های تروریستی از سال‌ها به این طرف در محافل سیاسی داخلی و خارجی مطرح شده و مقام‌های بسیاری از کشورها این سیاست پاکستان را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

افغانستان افزوده که اظهارات مقام‌های پاکستان در چند ماه گذشته درباره افغانستان و تاکید آن کشور بر مبارزه با تروریسم، نشان می‌دهد که پالیسی سازان پاکستان می‌کوشند تا با این گونه اظهارات از فشار افکار جامعه جهانی بکاهد و پیامدهای موضع گیری آمریکا و متحدینش را در مورد پاکستان قابل تحمل تر سازد.

اما افغانستان می‌نویسد "شکست مذاکرات مقام‌های وزارت خارجه افغانستان و پاکستان به خوبی آشکار می‌سازد که پاکستان در مذاکرات سیاسی صادق نیست و تنها می‌خواهد نمایش دیگری از بازی‌های سیاسی را با افغانستان آغاز کند. نمایشی که در آن پاکستان نقش اول را بازی خواهد کرد."

روزنامه آرمان ملی نیز ادعا دارد که "پاکستان دنبال عمق استراتیژیک در افغانستان است و از همین رو جنگ‌های نیابتی را در کشور ما به راه انداخته و چهار دهه می‌شود که مردم را با فتنه و تفتین می‌کشد و آبادی‌های این سرزمین را به ویرانه مبدل کرده است."

آرمان ملی نوشته که پاکستانی‌ها در ظاهر امر این را می‌پذیرند که ثبات افغانستان به ثبات و آرامش در منطقه پیوند تنگاتنگ دارد، ولی در اصل برای جور آمد و به نتیجه رسیدن هر گونه گفت وگویی، دست به کار صادقانه نمی‌زنند.

آرمان ملی افزوده که "افغانستان باید مشکلات و همه اسناد و شواهد مداخلات پاکستان را به سازمان ملل ارایه کند تا آن سازمان از طریق خویش این معضل کهنه را دنبال کند و برای آن، راه حلی یابد که از راه فشار و تحریم‌ها بر پاکستان حاصل می‌گردد."

مطالب مرتبط