روزنامه‌های کابل: تظاهرات پاکستان را بدنام نکنیم

افغانستان

منبع تصویر، 8am

روزنامه‌های امروز، شنبه ۲۱ دلو/بهمن کابل بیشتر به تظاهرات پشتون‌های پاکستان و همچنین تلاش‌ها برای تعویق افتادن انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستان نوشته که دولت افغانستان از اعتراض‌های اخیر علیه دولت پاکستان حمایت کرده است. رئیس جمهور غنی نخستین کسی است که در واکنش به اعتراضهای اخیر واکنش نشان داده و از پشتون‌های پاکستان حمایت کرده است.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که شاید عده‌ای این حمایت را در وضعیت فعلی افغانستان به نفع افغانستان ندانند و یا مداخله در امور داخلی کشوری بدانند که سال‌ها است در تداوم بحران افغانستان نقش اصلی دارد.

به نظر نویسنده ممکن است که حمایت افغانستان از اعتراض‌های اخیر علیه دولت پاکستان به ناامنی و گسترش جنگ در افغانستان کمک کند. ولی واقعیت این است که تظاهرات پشتون ها در این روزها در پاکستان یک نقطه عطف در خود آگاهی و بیداری آن‌ها به شمار می‌رود.

نویسنده ابراز تاسف کرده که سال‌ها است که "تروریسم" در حیات جمعی پشتون‌ها لانه کرده است. به گونه‌ای که هویت این قوم را در نزد بسیاری از اقوام و ملت‌های دیگر ملوث کرده است. در حالی که چنین برداشتی منصفانه نبوده و با واقعیت‌های موجود سازگاری ندارد.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته در شرایطی که بخش عمده‌ای از مشکل "تروریسم" در افغانستان ناشی از حمایت نظام‌مند ارتش و اطلاعات پاکستان از طالبان افغان است، ما نیاز داریم تا از طریق فشارهای بین‌المللی و نیز اقدامات دیپلماتیک راه‌هایی را جستجو کنیم که پاکستان حاضر به تعامل سازنده و همکاری با ما شود.

منبع تصویر، Etilaatruz

توضیح تصویر،

مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان چندی قبل از اسلام آباد دیدار کردند

به نظر سرمقاله نویس "باید به خاطر داشته باشیم که هرگونه حرکت مدنی در داخل پاکستان که شعار ضد ترور و افراطیت دارد، حتی اگر ما از آن حمایت هم نکنیم، به نفع ما و به ضرر افراط ‌گرایان تمام می‌شود. از همین رو بهتر بود به جای حمایت رسمی از این گونه تظاهرات که می‌تواند هزینه‌های سنگین دیپلماتیک برای دولت ما در پی‌داشته باشد، روش‌های دیگری را به کار می‌بستیم که سبب می‌شد تظاهرات مدنی پشتون‌های پاکستانی بیشتر از این استحکام یافته ‌و گسترش پیدا می‌کرد."

نویسنده افزوده که با این وجود، تظاهرات پشتون‌های پاکستان، مسئله‌ا‌ی داخلی آن کشور است و حمایت رسمی دولت افغانستان می‌تواند به ضرر این تظاهرات تمام شود، زیرا ممکن است نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آن کشور به این بهانه‌ که این تظاهرات حمایت بیرونی دارد، آن را به سختی سرکوب کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشت‌ که حکومت وحدت ملی ‌باید موضع‌اش را در قبال پاکستان مشخص‌تر سازد. لازم است طرح جامعی برای شکایت علیه پاکستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شود. تاکنون علی‌رغم وجود زمینه‌ای مناسب چنین کاری، حکومت از انجام آن خودداری کرده است.

نویسنده افزوده که به همین ترتیب، لازم است که در کنار سرکوب گروه‌های شبه‌نظامی مانند طالبان، بر سر گفت‌وگو و تعامل با پاکستان طرح‌های مشخصی سنجیده و به‌صورت صادقانه با شهروندان در میان گذاشته شود. روشن است که حکومت ابزارهای لازمی برای اعمال فشار بر پاکستان ندارد تا این کشور در عمل دست از حمایت از شبکه‌های تروریستی بردارد، اما تردیدی نیست که بهترین زمان برای بهره‌برداری از امکان‌های حداقلی فشار بر پاکستان هم‌اکنون است.

انتـخابات و سرنوشت مبهم افغانستان

منبع تصویر، Mandegar

توضیح تصویر،

نویسنده روزنامه ماندگار نوشته که پیش از این نیز افغانستان شاهد به تعویق افتادن مکرر انتخابات پارلمانی بوده‌ است

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که با نزدیک تر شدن انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی که اوضاع امنیتی و تهدیدهای دشمن حتی ارگ را نیز در بر گرفته است، هم حکومت و هم آمریکا به فکر آن شده‌اند که با ترفند ساده، دوران عمر این حکومت "ناکام و ورشکسته" را پنج سال دیگر به درازا بکشانند.

نویسنده افزوده که این در حالیست که آمریکایی‌ها تا چند ماه پیش نیز بر برگزاری انتخابات شفاف و به موقع در افغانستان تأکید داشتند. ترفندی که گزارش می‌شود حکومت این روزها آن را در درون ارگ مطرح کرده‌است، ایجاد شورای قیادی رهبران تنظیم‌های جهادی است که برای آن ارگ هفته‌های گذشته مذاکرات پنهانی و آشکار خود را با سران جهادی آغاز کرده است.

سرمقاله نویس افزوده که این ترفند اگر محقق شود افغانستان یک بار دیگر به سال‌های آغازین جنگ‌های داخلی برمی‌گردد؛ جنگ‌هایی که کابل را به ویرانه‌ای مبدل کرد و در آن ده‌ها هزار انسان بی‌گناه جان‌های عزیز شان را از دست دادند.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که این روزها شایعات و زمزمه‌هایی مبنی بر تعویقِ انتخابات ریاست‌جمهوریِ ۲۰۱۹/۱۳۹۸ به گوش می‌رسد. فارغ از این زمزمه‌ها و شایعات نیز، وضعیت روحی و فیزیکی حکومت کنونی ـ که شامل تشدید روزافزون اختلاف‌های سیاسی بحران‌زا و نابسامانی‌های فنی و مدیریتی در کمیسیون‌های انتخاباتی می‌شود ـ می‌رساند که اصلاً اراده‌‌ای به برگزاری یک انتخابات سالم و شفاف وجود ندارد.

سرمقاله نویس افزوده که با همه این حرف‌ها و مشکلات، عقل سلیم حکم می‌کند که انتخابات بهترین وسیله برای عبور از بحران‌های جاری در افغانستان است؛ به‌نحوی که طفره‌ روی از برگزاری و یا هم برگزاری ناسالم و آلوده آن، می‌تواند به بهای زوال برگشت‌ناپذیر کشور تمام شود.

نویسنده این روزنامه افزوده که پیش از این نیز افغانستان شاهد به تعویق افتادن مکرر انتخابات پارلمانی بوده‌ است؛ چنان‌که تا هنوز نیز برگزاری آن در سال نو خورشیدی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما یقیناً انتخابات ریاست‌جمهوری، از حساسیت و سرنوشت‌سازی عظیم‌تری برخوردار است و عدم برگزاری آن ـ به‌ویژه در شرایطی که نفاق قومی به‌ واسطه ندانم‌کاری‌های حکومت، اجتماع و سیاست افغانستان را اشباع نموده- درهم‌ریختگی و نزاع سیاسی و اجتماعی را به ایستگاه سقوط هدایت خواهد کرد.