روزنامه‌های کابل: اعتصاب صرافان کابل پایان یافت

افغانستان

منبع تصویر، daily afghanistan

اعتصاب صرافان سرای شهزاده کابل، شفافیت در انتخابات افغانستان، افزایش تدابیر امنیتی در کابل و بازداشت شورشیان در این شهر مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح یکشنبه ۲۲ دلو/بهمن کابل است.

اعتصاب صرافان کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که از پنج روز به این طرف سرای شهزاده کابل که بزرگ‌ترین مرکز معاملات پولی و مبادله ارزهای خارجی در این کشور است، به دنبال مقررات جدید بانک مرکزی و اعتصاب صرافان کابل بسته شده است.

۸‌صبح نوشته که بر اساس مقررات جدید، صرافان دیگر اجازه قرضه‌دهی به مردم را ندارند، زیرا به گفته بانک مرکزی این وظیفه بانک‌هاست و در پهلوی آن، صرافان ملزم شده‌اند تا هر گونه معامله پولی را که رقم آن به بیشتر از نیم میلیون افغانی می‌رسد، به بانک مرکزی گزارش دهند.

۸‌صبح افزوده که بانک مرکزی افغانستان معرفی مقررات جدید را اقدامی در جهت شفاف‌سازی معاملات پولی و مقابله با اقتصاد جرمی عنوان کرده اما اتحادیه صرافان این مقررات را دست و پاگیر خوانده و ادعا می‌کنند که این کار به کاهش معاملات ارزی در مارکیت اسعار افغانستان منجر خواهد شد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، از خلاهای موجود در سیستم مالی افغانستان نه تنها تبهکاران و قاچاقچیان بلکه تروریستان نیز می‌توانند سوء استفاده کنند بنابراین باید از مقرارات جدید حمایت کرد.

۸‌صبح می‌نویسد که اقتصاد جرمی یکی از عوامل عمده افزایش جرایم است بنابراین اگر صرافان کشور عملی شدن مقررات جدید را در گام نخست غیرعملی می‌دانند، بایست از طریق مشارکت و همکاری با بانک مرکزی، روی روش‌های عملی‌تر به توافق رسیده و شرایط را طوری مساعد سازند که مجرمین، تبهکاران، تروریستان و قاچاقچیان نتوانند از سیستم‌های مالی این کشور به نفع اقتصادی جرمی خویش سود ببرند.

شفافیت در انتخابات افغانستان

منبع تصویر، 8am

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دیروز معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات اعلام کرد که روند ثبت نام رأی‌دهندگان از طرق توزیع شناسنامه از پانزدهم حمل/فروردین سال آینده شروع خواهد شد. این طرح در واقع طرح بدیلی است که جایگزین "الکترونیکی‌سازی‌ انتخابات" شده اما مسأله‌ی اصلی این است که تهیه‌ فهرست رأی‌دهندگان بر اساس "رقم واقعی افراد واجدشرایط رأی‌دهی" تا چه اندازه مقدور است؟

اطلاعات روز نوشته که به‌دلیل نبود رقم واقعی نفوس کشور و فقدان آمار جمعیت‌شناختی مربوط به آن، هیچ امکانی وجود ندارد تا بر اساس آن از سوءاستفاده از تذکره‌های/شناسنامه‌های تابعیت افغانستان جلوگیری شود.

اطلاعات روز افزوده که چالش اصلی در برابر کمیسیون انتخابات و به تبع آن اداره احصائیه و ریاست ثبت احوال نفوس این است که آن‌ها چگونه تبعه واقعی افغانستان را از اتباعی خارجی که تذکره تابعیت افغانستان را به صورت غیر قانونی و مبتنی بر فساد گرفته‌اند، تفکیک می‌کنند.

نویسنده اطلاعات روز از چالش‌های دیگر چون افرادی با چندین تذکره و یا افرادی بدون هیچ تذکره نیز یاد کرده و نوشته که طرح کمیسیون نه تنها زمان گیر است بلکه تدابیر لازم برای تامین شفافیت نیز در آن در نظر گرفته نشده است.

بازداشت "تروریستان" در کابل

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که ریاست عمومی امنیت ملی کشور یک بار دیگر از شناسایی و دستگیری هشت تن از نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در کابل خبر داده است.

افغانستان نوشته که بدون تردید این گونه اقدامات پیشگیرانه و کشفی به مردم روحیه می‌بخشد و افکار عمومی را نسبت به عملکرد نیروهای امنیتی و در مجموع نسبت به حکومت امیدوار می‌سازد.

افغانستان افزوده که اما آن چه بیش از همه نقش اساسی در تعمیق باورهای مردم نسبت به نیروهای امنیتی و جلب اعتماد آن ها به مثابه یک سرمایه اجتماعی و مشروعیت بخش دارد، "همگانی کردن هویت تروریست‌ها و شناساندن آنها برای مردم است."

تدابیر امنیتی شدید در کابل

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که از چند روز به این سو ترافیک سنگینی در شهر کابل به میان آمده که مشکلات زیادی به مردم ایجاد کرده است.

آرمان ملی نوشته که این تدابیر امنیتی پس از آن گرفته شد که کابل شاهد حملات خونینی بود.

آرمان ملی افزوده که شهر این روزها چهره نظامی به خود گرفته اما مردم از حکومت توقع دارند که راهکارشان را برای تامین امنیت به گونه‌ای عملی سازند که برای مردم مشکلات خلق نشود.

نویسنده آرمان ملی تاکید دارد که رئیس جمهوری افغانستان باید هر چه زودتر برنامه امنیتی شهر کابل را منظور و اجرایی کند اما برای تطبیق آن نیز باید افراد شایسته و وفادار به نظام را در نهادهای امنیتی و کشفی بگمارد.