روزنامه‌های کابل: نگرانی از وضعیت اقتصادی و ادامه خشکسالی

افغانستان حق نشر عکس Etilaatroz

روزنامه‌های امروزکابل (سه شنبه، ۲۴ دلو/بهمن) به موضوعات مختلف پرداخته‌اند. خشکسالی و نگرانی مردم، وضعیت نهادهای بزرگ اقتصادی، شمارش معکوس برای انتقال قدرت و آغاز اصلاحات در وزارت کشور از مطالب مهم این روزنامه‌ها هستند.

'خشک‌سالی؛ نگرانی مردم و بی‌اعتنایی حکومت'

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به خشکسالی اخیر نوشته که سازمان ملل متحد برخلاف خوش‌بینی وزارت انرژی و آب افغانستان از خطر خشک‌سالی و احتمال کمبود گندم خبر داده و هشدار داده است که احتمالاً افغانستان با کمبود بیش از یک‌ و نیم میلیون تن گندم روبه‌ رو خواهد شد.

به نظر سرمقاله نویس سازمان ملل برخلاف مقام‌های حکومتی افغانستان با رویکرد واقع‌بینانه‌تر و مسئولانه‌تری نسبت به مشکلاتی که برای مردم پدید می‌آید، برخورد می‌کند. اما وزارت انرژی و آب و وزارت زراعت تاکنون نه‌تنها کوششی برای یافتن راه‌حلی در برابر خشک‌سالی احتمالی آینده انجام نداده‌اند که حتی سعی در پنهان کردن این خطر دارند.

نویسنده افزوده که پیامدهای کم‌آبی هم‌اکنون در شهرهای بزرگی مانند کابل قابل مشاهده است. آب‌های زیر زمینی کم‌تر شده و اغلب کوه‌ها و دشت‌ها خشک شده‌اند. طبیعی است که در سایه سهل‌انگاری نهادهای به شدت سیاسی شده‌ حکومتی، از یک‌سو محیط زیست و جنگل‌زارها و دشت‌ها به سرعت در حال خشک‌ شدنند و از سوی دیگر، با خشک‌سالی‌های پی‌هم میزان جمعیتی که به دنبال کار به شهرها رجوع کنند افزایش چشم‌گیری یافته است.

به نظر نویسنده جلوگیری از بحران فقر فراگیر و تخریب محیط زیست نیازمند توجه و برخورد مسئولانه وزارت‌خانه‌های انرژی و آب و زراعت است.

نویسنده افزوده احداث سدها، کمک به کشاورزان برای ترویج کشت حبوبات و محصولات زراعتی‌ که نیاز به آب کمتر دارد، راه‌های فوری مقابله با این مشکل است. اما مشکل اصلی این است که مقام‌های حکومتی کم‌تر فرصت می‌کنند که به این مسایل فکر کنند، حتی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز امسال سری به سد قرغه در حومه کابل نزده؛ سدی که با خطر خشکی روبه‌رو است.

'نهادهای بزرگ اقتصادی در آستانه‌ا‌ی ورشکستگی'

روزنامه ۸صبح با اشاره خروج ۳۵ کارمند خارجی شرکت هوایی کام ایر از افغانستان نوشته که به نظر می‌رسد که ما در آستانه سقوط آخرین شرکت هواپیمایی خصوصی کشور باشیم و این شرم بزرگی برای مردم و شکست بزرگی برای دولت افغانستان است.

حق نشر عکس 8am

سرمقاله نویس افزوده در شرایطی که رئیس جمهور غنی پیوسته از کاهش وابستگی ترانزیتی به پاکستان حرف زده و گسترش دهلیزهای هوایی را یکی از راه‌های رشد اقتصادی کشور می‌داند، بی‌توجهی حکومت در فراهم‌آوری امنیت لازم برای کارمندان یگانه شرکت خصوصی هواپیمایی کشور، قابل نقد و نکوهش است.

نویسنده افزوده که در کنار آن، بی‌توجهی رئیس جمهور و حکومتش در فراهم‌آوری مدیریت سالم بخش هواپیمایی کشور به خودی خود نشان می‌دهد که "لاف و گزاف‌های" آقای غنی در کاهش وابستگی ما به مسیر‌های زمینی، جز توهم چیز دیگری نیست.

سرمقاله نویس نوشته که نهادهای اقتصادی افغانستان نیازمند توجه جدی‌اند. ورشکسته شدن شرکت هوایی "صافی" به دلیل مالیات گزاف و نبود راهکارهای حمایتی، کسی جز مردم افغانستان ضرر نکرد، زیرا شرکت صافی توانسته بود نرخ‌های مسافرت را درحد قابل رقابت پایین نگهدارد.

نویسنده افزوده که اگر حکومت افغانستان از یک سو به دلیل مالیات بلند و از سوی دیگر به سبب وضعیت بد امنیتی نتواند از نهادهای بزرگ اقتصادی حمایت کند، این مساله از یک سو به فرار سرمایه‌ها می‌انجامد و از طرف دیگر شعار اشتغال زایی حکومت در حد شعار باقی می‌ماند.

'شمارش معکوس برای انتقال قدرت'

روزنامه ماندگار نوشته که آقای غنی از تجارب گذشته و سرنوشت "خودکامگان تاریخ" درس بگیرد، به خوان قدرت فراتر از معیارهای قانونی دل نبندد و پایان حکومت‌داری خود را پس از تکمیل سال چهارم اعلام کند.

سرمقاله نویس افزوده که اگر به هر دلیلی، برگزاری انتخابات در ماه حمل/ فروردین سال جدید خورشیدی ممکن نباشد، آقای غنی ‌باید آماد‌گی خود را به واگذاری قدرت به یک مرجع دیگر که بتواند انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار کند، بگیرد.

حق نشر عکس Mandegar
Image caption ماندگار نوشته که آقای غنی ‌باید آماد‌گی خود را به واگذاری قدرت به یک مرجع دیگر که بتواند انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار کند، بگیرد.

نویسنده افزوده که در صورت عدم برگزاری انتخابات در زمان قانونی آن، آدرس مشروع و توانمندی را برای تحویل‌گیری قدرت از آقای غنی ایجاد کنند تا هم خلا قدرت و مشروعیت به میان نیاید و هم اقدامها و تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات در زودترین فرصت ممکن اتخاذ شود.

'برخورد با قلب فساد؛ بیم‌ها و امیدها'

روزنامه افغانستان ما با اشاره به معرفی ۱۵۸ نفر از کارمندان و ژنرالان وزارت کشور افغانستان به دادستانی گفته که تغییرات گسترده و مثبت در وزارت امور داخله/کشور در بخش‌های مختلف این وزارت به وجود آمده است که امید به اصلاحات در این بخش را بهبود بخشیده است.

نویسنده افزوده که نباید فراموش کرد که این اقدام آغاز کار در راستای مبارزه با فساد و انجام اصلاحات در بخش امنیت است. هنوز اقدام‌های زیادی لازم است که هم در مبارزه با فساد و هم انجام اصلاحات در بخش امنیتی باید صورت گیرد .

نویسنده معتقد است که فساد در وزارت داخله تنها به رشوت ستانی و انجام فساد مالی در بخش تدارکات و روندهای مالی پلیس خلاصه نمی‌شود. بلکه فساد اخلاقی و استفاده سوء از صلاحیت ها و موقعیت افراد و فساد در بخش استخدام از دیگر ابعاد فساد در وزارت امور داخله است.