روزنامه‌های کابل؛ کشف گور دسته جمعی در شرق افغانستان

روزنامه
توضیح تصویر،

روزنامه اطلاعات روز

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کرده‌اند که یک گور دسته جمعی را در ولسوالی "اچین" در "مهمند دره" کشف کرده که قبلا این منطقه تحت کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده است.

کشف گور دسته جمعی در شرق افغانستان، اظهارات روسیه در مورد اختلافات داخلی افغانستان، ادامه جنجال‌های سیاسی در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح سه شنبه اول حوت/اسفند کابل است.

گور دسته جمعی در ننگرهار

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دیروز یک گور دسته‌جمعی در مهمند دره‌ ولسوالی اچین کشف شد. پس از خروج اعضای داعش از این ولسوالی، این نخستین‌بار است که بخشی از ابعاد وسیع جنایت داعش در ولایت ننگرهار و ولسوالی اچین افشا می‌شود.

اطلاعات روز نوشته که بی‌هیچ تردیدی جنایت داعش در این منطقه فراتر از این گور دسته‌جمعی است. افراد وابسته به داعش در بسیاری از مناطق تحت نفوذشان دست به تصفیه گسترده زده‌اند و بسیاری را به ظن حمایت از طالبان یا ارتباط با حکومت کشتند و خانه‌های بسیاری را آتش زدند.

اطلاعات روز افزوده که داعش هنوز به پایان کارش در افغانستان نرسیده است وهمچنان به صورت پیوسته به دنبال گسترش حوزه نفوذش در شرق و شمال کشور است.

اطلاعات روز می‌نویسد که حکومت لازم است که در برخورد با داعش و شبکه‌های تروریستی دست از سهل‌انگاری و امید واهی به مذاکره بردارد.

روسیه و اختلافات داخلی افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که روسیه دیروز به کابل توصیه کرد که حقوق اقلیت‌های قومی را رعایت کند و جامعه را چند قطبی نسازد.

۸‌صبح نوشته که کسی نمی‌تواند انکار کند که جنگ و بحران، نفوذ نامتعارف قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را در مناسبات قدرت افغانستان افزایش داده و همین نفوذ نامتعارف و مخرب کشورهای مختلف یکی از عوامل تدوام جنگ و بحران در افغانستان است.

۸‌صبح افزوده که اگر رئیس جمهوری و رئیس اجرایی ریخت و پاش سیاسی را مدیریت نکنند، کلیت دولت آسیب می‌بیند، تروریسم سود می‌برد، نفوذ مخرب همسایه‌های دور و نزدیک بیشتر می‌شود و خطر تجزیه نهادهای ملی در خطوط قومی افزایش می‌یابد.

ادامه جنجال‌های سیاسی در افغانستان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روزنامه ماندگار می‌نویسد که جدال‌ها بر سر شناسنامه‌های الکترونیکی با گذشت هر روز بالا می‌گیرد و رفته‌رفته قطب‌بندی‌های جدید سیاسی را به‌میان می‌آورد.

ماندگار نوشته که هم‌اکنون این موضع‌گیری‌ها و تشدید حساسیت‌ها نسبت به بحث هویت در سطح شبکه‌های اجتماعی و در میان مردم عادی، قابل لمس و ملاحظه است.

نویسنده ماندگار از تصمیم اخیر ارگ برای توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بر اساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری انتقاد کرده و افزوده که " تنها راه پایان دان به این معضل ویرانگر و راست‌کردن این بار کج‌گشته، بازگشت به نسخه توشیح‌شده قانون ثبت احوال نفوس توسط آقای غنی در نخستین روز کاری‌اش هست."

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که جنجال‌های سیاسی در روزهای اخیر بار دیگر به شدت به زندگی روزمره مردم افغانستان بازگشته و فضای یک زندگی مسالمت آمیز را آلوده کرده است.

افغانستان نوشته که در روزهای اخیر پس از سرپیچی والی مستعفی بلخ از حکم رئیس جمهوری مبنی بر منظوری استعفای آن، والی برکنارشده سمنگان نیز دست به حرکتی شبیه رفتار والی پیشین بلخ زده است.

افغانستان افزوده که وضعیت فعلی اگر تداوم یابد و حکومت چاره‌ای برای خاتمه بخشیدن به این وضعیت نیندیشد، نوعی انارشیسم به وجود خواهد آمد که بسیار خطرناک تر از تروریسم و مافیای جنگ خواهد بود.

افغانستان می‌نویسد که "آن چه از این مجادلات سیاسی بی حاصل به جا می‌ماند، خسارات عظیم به مردم بیچاره افغانستان است. همان گونه که قربانی اصلی در تمام مجادلات گذشته مردم بوده‌اند."