روزنامه‌های کابل؛ تاخیر دوباره در انتخابات افغانستان

روزنامه
توضیح تصویر،

روزنامه اطلاعات روز

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کردند که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌های این کشور در ماه میزان/مهر برگزار خواهد شد. قرار بود این انتخابات در ماه سرطان/تیر برگزار شود.

تاخیر دوباره انتخابات پارلمانی افغانستان، فساد در این کشور و بحث صلح مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ حمل/فروردین کابل است.

تاخیر دوباره انتخابات پارلمانی

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد پیش از آن‌که گمانه‌زنی‌ها درباره زمان برگزاری انتخابات پایان یابد، نشانه‌هایی از نگرانی در خصوص نحوه برگزاری انتخابات پدید آمده؛ نشانه‌هایی که می‌تواند پیچیدگی و چالش‌های جدی‌ این روند را آشکار کند.

اطلاعات روز نوشته که این شک و تردیدها حامل دو مساله است: یکی این‌که رقابت‌های سیاسی تنگ‌تر شده و گروه‌ها و چهره‌های سیاسی از هم‌اکنون به تبلیغات سبوتاژکننده انتخابات روی آورده‌اند یا احتمالا در شروع کارزارهای انتخاباتی و پایان انتخابات آن را تشدید خواهند کرد و دیگر این‌که به دلیل فقدان اعتماد به حکومت در مورد اراده‌اش برای برگزاری انتخاباتی شفاف و همه‌پذیر عرصه انتخابات بیش از هر زمانی مستعد خلق تنش‌ها و اختلاف‌های سیاسی ویران‌گر است.

اطلاعات روز افزوده که در این میان کمیسیون انتخابات بیش از هر زمانی مسئولیت سنگینی در برابر شهروندان دارد. این مسئولیت حکومت نیز است تا به هر طریقی ترتیب انتخابات به موقع را بدهد و کمیسیون انتخابات را در این زمینه یاری رساند.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها باید بعد سیاسی این انتخابات مورد بحث قرار گیرد و نیروهای مؤثر سیاسی روی آن به نتیجه برسند.

۸‌صبح نوشته که تجربه انتخابات پارلمانی سال ۱۳۸۹ نباید فراموش شود. در آن انتخابات در برخی از مناطق مردم به دلایل امنیتی و فرهنگی نتوانستند، رأی بدهند. به همین دلیل بود که نتایج انتخابات ولایت غزنی جنجالی شد.

۸‌صبح افزوده هر قدر که مشکلات تکنیکی حل شود و بودجه گزاف فراهم آید، باز هم بعد سیاسی انتخابات برجسته است و اگر در مورد آن یک تفاهم پیشین حاصل نشود، شاید کل روند را به بحران مواجه کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح "باید وضعیت سیاسی به گونه‌ای سازمان داده شود که پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها همه قانع شوند و نتایج را بپذیرند. نباید پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی، سر و صدا ایجاد شود. انتخابات باید به همبستگی سیاسی بیشتر در کشور بینجامد نه این که شکاف‌ها را عمیق بسازد."

چالش مبارزه با فساد در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که مبارزه با فساد باید از ادارات مهم دولتی شروع شود و باید افراد زورمند دخیل در قضایای فساد بدون کدام ملاحظه به محکمه کشانده شوند.

افغانستان نوشته که اکنون تعدادی از "دانه درشت‌های فساد" مورد محاکمه قرار گرفته و هم اکنون در زندان به سر می‌برند و این مساله می‌تواند اخطار جدی برای کسانی باشند که فکر می‌کنند، حکومت و نهادهای عدلی و قضایی قادر به محکمه کشاندن آنها نیستند.

اما افغانستان افزوده که هنوز هم بسیاری از افراد در ادارات دولتی به دلیل قدرت و پشتوانه‌های سیاسی و اجتماعی که دارند، در حاشیه امن قرار گرفته و قوانین بر آنها به درستی اعمال نشده است.

روزنامه آرمان ملی نیز به معرفی شماری از کارمندان وزارت ترانسپورت به دادستانی کل اشاره کرده و می‌نویسد که این اقدام می‌تواند در راستای مبارزه با فساد مفید باشد ولی ای کاش ایـن روند در مورد همه کارمندان از بالا تا پایین رعایت گردد.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی به این باور است که "فسادهای کلان در میان افراد رده بـالا موجـود اسـت ولی در نظام کنونی اراده برای مبارزه با فساد موجود نیست و تاکنون دیده نشده که مقام بلند رتبه‌ای کـه دیروز و امروزش به مردم معلوم بـوده، بـه دلیل فساد محاکمه شده و دارایی‌هایی که از راه غیرقانونی بدست آورده است، مصادره گردیده باشد."

آرمان ملی می‌نویسد که باید یک حکومت قدرتمند در افغانستان سرکار شود تا بتواند این مشکل را حل کند.

سرنوشت صلح در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که وارد شدن یک لوای / واحد منظم از ارتش آمریکا در افغانستان بار دیگر تاکید می‌کند که جنگ در این کشور برای سال‌های دیگر هم ادامه دارد و نیز کوتاه نیامدن طالبان در برابر همه صداهای جهان و مردم افغانستان نیز نشان می‌دهد که هنوز عقربه‌های زمان به سمت صلح گردش نمی‌کند.

ماندگار نوشته که این وضعیت زمانی بیشتر پیچیده می‌شود که در اوج تلاش‌های منطقه‌یی و بین‌المللی برای صلح افغانستان، صداهایی از کمک‌‍‌های برخی کشورها از جمله روسیه برای طالبان بالا می‌شود و نیز کشورهای دیگری هم در منطقه هستند که روابط شان در سطوح متفاوت و به هدف‌های مختلف با طالبان تامین شده است.

ماندگار افزوده که در کل بحث و جنگ و صلح در افغانستان به دو ابزاری در جهت برآورده شدن منافع دیگران است و متاسفانه منافع افغانستان نه در این جنگ و نه در صورت صلح در نظر گرفته نشده. "ما نیاز داریم و نیروهای سیاسی کشور می‌توانند در زیر چتر یک برنامه ملی و همگرایانه گرد هم بیایند و برای افغانستان نسخه بچینند تا امیدی برای رهایی از این وضع بدست آید."