روزنامه‌های کابل؛ چالش‌های انتخابات پارلمانی

روزنامه
توضیح تصویر،

روزنامه ۸‌صبح

روز گذشته کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی این کشور پس از حدود سه سال تاخیر قرار است به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

بر اساس قانون اساسی افغانستان انتخابات پارلمانی باید در ماه ثور/اردیبهشت یا جوزا/ خرداد سال ۱۳۹۴خورشیدی برگزار می‌شد. ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

روزنامه‌های صبح ۱۳ حمل/فروردین کابل در مطالب تحلیلی امروزشان به چالش‌های فرا روی انتخابات پرداختند.

ضرورت اجماع سیاسی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در تقریبا چهار سالی که از عمر حکومت وحدت ملی می‌گذرد، انتخابات پارلمانی برگزار نشد. در حکومت کرزی، انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها برگزار نشد و به همین دلیل مشروعیت انتخاباتی نهادهای دولتی ناقص ماند.

۸‌صبح نوشته که "هر انتخاباتی در کنار ابعاد قانونی و تخنیکی، یک بعد سیاسی هم دارد. روشن است که به دلیل ناامنی و مشکل‌های دیگر، رفع کامل خلا‌های تخنیکی و امنیتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها ممکن نیست بنابراین بعد سیاسی انتخابات اهمیت پیدا می‌کند."

همچنین ۸‌صبح افزوده که انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها به دلیل برگزاری ناقص انتخابات‌های گذشته و نارضایتی گسترده مردم از کارکردهای پارلمان کنونی، با میزان مشارکت کمتر برگزار خواهد شد بنابراین بسیار ضروری است که رئیس جمهوری، رئیس اجرایی، سیاسیون مطرح و جریان‌های مؤثر سیاسی روی بعد سیاسی انتخابات توافق کنند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح "باید روی نحوه نظارت از کمیسیون مستقل انتخابات، ترکیب پارلمان آینده، شمار حوزه‌های رای‌گیری و مسایل دیگری که بعد سیاسی دارد، اجماع حاصل شود تا در فردای اعلام نتایج انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها این نتایج زیر سوال نرود."

مسئولیت کمیسیون‌های انتخاباتی

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که انتخابات در کشورهای در حال منازعه و پسا منازعه به دلیل سطح آسیب‌دیدگی اعتماد میان حکومت و مردم از یک طرف و میان احزاب، اقشار و گروه‌های مختلف اجتماعی از سوی دیگر، از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است. برگزار نشدن انتخابات و یا تقلب و تخلف گسترده در آن، میزان بی‌اعتمادی در جامعه را افزایش می دهد و زمینه برخوردهای خشن و غیرقانونی در جامعه را فراهم می‌کند.

افغانستان نوشته که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی باید در سال ۱۳۹۴ برگزار می‌شد اما اختلافات و بی‌اعتمادی‌هایی که میان احزاب و جریان‌های سیاسی در نحوه برگزاری انتخابات موجود بود، این روند را با تأخیر مواجه کرد. تأخیر در برگزاری انتخابات روی بسیاری از تصامیم ملی تأثیرات منفی بجا گذاشت، از جمله روی خود پارلمان.

روزنامه افغانستان افزوده که کمیسیون انتخابات باید متوجه اهمیت و حساسیت انتخابات در کشور باشد و بداند که تقویت امنیت، حفظ ثبات و گسترش و نهادینه‌سازی ارزش‌های دموکراسی، به برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه بستگی دارد.

افغانستان تاکید دارد که کمیسیون انتخابات همان طوری که مسئولیت برگزاری انتخابات را به عهده دارد، باید مسئولیت پیامدهای منفی انتخابات را نیز پذیرا باشد. هرگونه کمی و کاستی و بی‌عدالتی در انتخابات، مدیریت ضعیف نهادهای انتخاباتی را به نمایش می‌گذارد و کارکرد آنها را زیر سوال می‌برد.

تردید به برگزاری انتخابات

روزنامه ماندگار می‌نویسد که اعلام تاریخ انتخابات اگرچه از طرف حکومت و یوناما (هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان) به عنوان نشانه‌ای از پیشرفت مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما برای مردم افغانستان و احزاب و جریان‌های سیاسیِ کشور، هیچ روزنه‌ای به سمت سلامت و شفافیت در امر انتخابات نمی‌گشاید.

ماندگار نوشته "آن‌چه از اظهارات آقای صیاد (رئیس کمیسیون انتخابات) می‌توان استنباط کرد، فقط اعلامِ بدون پشتوانه تاریخِ انتخابات منهای هیچ‌گونه اصلاحات و تمهیدات لازم برای جلوگیری از تکرار تقلب‌ها و رسوایی‌های گذشته است."

ماندگار افزوده که حکومت وحدت تعهد سپرده بود که ضمن اصلاح نظام و قوانین انتخاباتی، شناسنامه‌های الکترونیکی را توزیع کند و رای‌گیری در انتخابات بعدی رای‌گیری از طریق سیستم بایومتریک باشد. اما اکنون پس از سه سال تأخیر و تعلل، نه اثری از شناسنامه‌های الکترونیکی وجود دارد، نه نهادهای انتخاباتی چهره اصلاح‌یافته و اعتمادبخش دارند و نه اطمینانی به تأمین امنیت در انتخابات سراسری در افغانستان مشاهده می‌شود.

نویسنده سرمقاله ماندگار به این باور است که " انتخابات اعلام‌شده، انتخاباتی پادرهوا، بلاتکلیف و در معرض هزار و یک نوع تهدید و نابسامانی و بحران خواهد بود."