روزنامه‌های کابل؛ سبد نان افغان‌ها خالی‌تر می‌شود؟

افغانستان

منبع تصویر، Etilaatroz

روزنامه‌های امروز کابل، سه‌شنبه ۱۴ حمل/ فروردین، افزایش میزان کسانی که امنیت غذایی ندارند، سفر هیات پاکستانی به افغانستان، توزیع شناسنامه ورقی و تلفات غیر نظامیان را مهم دانسته‌اند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که سازمان غذایی سازمان ملل متحد به تازگی اعلام کرده که ۱۳ میلیون نفر از شهروندان افغانستان امنیت غذایی ندارند.

به نظر سرمقاله نویس اهمیت این گزارش این است که گراف فقر و بیکاری نیز در کشور تغییر کرده و روند صعودی یافته است. بر مبنای گزارش سال گذشته ا‌ی بانک جهانی، در صورتی که با فقر فزاینده مبارزه جدی نشود، جمعیت فقیر کشور به مرز ۵۰درصد خواهد رسید.

نویسنده افزوده که اکنون گزارش‌هایی وجود دارد که این پیش‌بینی بانک جهانی محقق شده و دامنه‌ا‌ی فقر نزدیک به نیمی از کل جمعیت کشور را گرفته است.

سرمقاله نویس افزوده که در جریان سال‌های گذشته روند توسعه و اشتغال‌زایی مسیر معکوسی را پیموده است. بیکاری به صورت بسیار نگران‌کننده‌ای رشد کرده است.

سفرهیات پاکستان به افغانستان

روزنامه افغانستان ما نوشته دیروز هیات عالی رتبه پاکستان به افغانستان آمد و با مقام‌های وزارت خارجه افغانستان در باره "برنامه عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی" گفتگو کردند.

منبع تصویر، Mandegardaily

سرمقاله نویس افزوده که در این دیدار طرفین گفتگوها به پیشرفت هایی نایل آمدند؛ اما هنوز اختلافات در مورد مسایل اساسی حل نشده باقی مانده است.

نویسنده افزوده که روابط افغانستان و پاکستان به دلیل اختلافات جغرافیایی و سیاسی همواره با فراز و نشیب‌های تند همراه بوده و گاه تا سرحد درگیری های مرزی نیز پیش رفته است. این روابط هم اکنون نیز با تنش و انتقادهای تند دو طرف از همدیگر همراه است.

سرمقاله نویس افزوده که مشکل اصلی اینجا است که پاکستان منافع دراز مدت خود را در افغانستان جستجو می‌کند. این کشور روابط خود با افغانستان را با روابطش با کشور هند گره زده است.

به نظر نویسنده پاکستان امنیت افغانستان را وابسته با امنیت کشمیر می‌داند. بنابراین از نظر این کشور تا زمانی که افغانستان با کشور هند، دشمن دیرینه پاکستان، روابط سیاسی و اقتصادی داشته باشد و تا زمانی که اختلافات هند و پاکستان بر سر مسأله کشمیر لاینحل باقی بماند، تأمین امنیت و برقراری ثبات در افغانستان به هیچ وجه به نفع پاکستان تفسیر نمی شود.

توزیع شناسنامه‌های ورقی

روزنامه ماندگار نوشته که رئیس کمیسیون انتخابات گفته که انتخابات بر اساس تذکره‌های(شناسنامه‌های) کاغذی برگزار می‌شود و قرار است تا زمان برگزاری انتخابات، ده میلیون تذکره جدید توزیع شود تا مردم با به دست داشتن آن بتوانند در انتخابات سهم بگیرند و رای بدهند.

منبع تصویر، 8am

نویسنده افزوده که با این اوصاف، توزیع شناس‌نامه‌های کاغذی با این رقم و در این بازه زمانی کوتاه، مشخصاً ریشه در مهندسی کردن انتخابات دارد؛ چیزی که کمتر مورد توجه سیاست‌مداران و رسانه‌ها قرار گرفته است.

سرمقاله نویس مدعی است که "استفاده دیگری که ممکن است در این مورد صورت بگیرد این است که با توزیع میلیون‌ها شناسنامه کاغذی در پاکستان و مناطق پشتون‌نشین افغانستان، می‌توانند نفوس یک قوم را بیشتر از دیگران نشان دهند و به اکثریت‌سازی جعلی رو بیاورند."

این نویسنده معتقد است که توزیع شناس‌نامه‌های کاغذی به دنبال سرشماری هوایی، خبر از تحولات و بحران‌های تازه‌‌تری برای مردم افغانستان می‌دهد.

اجتناب از کشتار غیرنظامیان

روزنامه ۸صبح نوشته که براساس ادعاها در حمله‌ای هوایی ارتش ملی افغانستان بر یک تجمع طالبان در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز، مردم غیر نظامی کشته شده‌اند.

منبع تصویر، dailyafghanistan

سرمقاله نویس افزوده که درباره این حادثه باید تحقیق جدی و همه‌جانبه صورت گیرد. در این تردیدی نیست که در جنگ‌های مدرن تلفات غیرنظامیان اجتناب‌ناپذیر است. به ویژه در جنگ‌هایی که یک طرف آن یک گروه چریکی باشد، این امر زیاد اتفاق می‌افتد.

نویسنده افزوده که کشته شدن غیرنظامیان سبب می‌شود که نفرت از نیروهای دولتی و حامیان‌شان در محل بیشتر شود، گروه چریکی به محبوبیتش بیفزاید و بتواند سربازگیری کند.