روزنامه‌های کابل؛ تردید درباره رفع تنشها میان کابل و اسلام آباد

افغانستان

منبع تصویر، Mandegardaily

بیشتر روزنامه‌های کابل سفر شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان به کابل را مهم دانسته و مطالب تحلیلی و سرمقاله‌های خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

روزنامه ۸صبح با اشاره به سفر آقای عباسی به کابل نوشته که اگر تلاش‌های جهانی نباشد، پاکستان افغانستان را جدی نمی‌گیرد. آنان می‌خواهند روزگذرانی کنند.

به نظر نویسنده ارتش پاکستان تصور می‌کند که توانایی سلطه بر افغانستان از طریق گروه‌های نیابتی‌اش را دارد و در صورتی که نیروهای ناتو درمیان نباشند، این سلطه را اعمال می‌کند. به همین دلیل است که تا حال طالبان را به عنوان متحد خودش حفظ کرده‌است.

سرمقاله نویس افزوده که فشارهای بین‌المللی این بار سبب شده که پاکستانی‌ها از موضع افغانستان در نشست‌ پروسه‌ای کابل و کنفرانس تاشکند، حمایت لفظی کنند. جامعه‌ا‌ی جهانی می‌‌خواهد پاکستان را قانع کند که دولت افغانستان یک واقعیت است و باید اسلام‌آباد این واقعیت را قبول کند.

منبع تصویر، daily afghanistan

به نظر نویسنده مردم افغانستان هم باور نمی‌‌کنند که پاکستان از سیاست امنیتی هند محور در قبال کشورشان دست بکشد و وارد فاز همکاری با کابل شود. این ذهنیت مردم افغانستان هم باید در نظر گرفته شود. بدون تعهد روشن و محکم از طرف پاکستان و تضمین جدی از سوی میانجی‌گران، امضای هر نوع سند همکاری با پاکستان مورد قبول مردم افغانستان نخواهد بود.

روزنامه افغانستان ما نیز نوشته که افغانستان در مناسبات خود با پاکستان روی چند نکته تاکید می‌کند. در قدم اول پاکستان در یک جنگ اعلام ناشده با افغانستان قرار دارد. از این رو لازم است که کابل اول با پاکستان اختلافات خود را حل کرده و بعد با طالبان و گروه های شورشی دیگر.

به نظر نویسنده پاکستان در مبارزه با "تروریسم" دوگانه عمل می‌کند. این کشور تروریسم را به خوب و بد تقسیم می‌کند و تنها آن دسته از گروه هایی را هدف قرار می‌دهد که با حکومت پاکستان دشمنی دارند و در خاک پاکستان حملات تروریستی انجام می‌دهند؛ اما آن دسته از گروه‌هایی که از آن کشور به افغانستان می‌آیند و هدف‌های جنگی خود را در افغانستان تعیین می‌کنند، نه تنها کاری ندارد که حمایت می‌کند.

منبع تصویر، Etilaatroz

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نویسنده افزوده که پاکستان باید به روابط دولت با دولت اهمیت بدهد و سیاست‌های خود را بر همین محور تنظیم کند.

به نظر نویسنده پاکستان باید درک کند که وضعیت فعلی به نفع هیچ طرفی نیست و پاکستان نمی‌تواند از ناامنی افغانستان در دراز مدت سود ببرد؛ لذا بایستی هر دو کشور تلاش‌های مشترکی را برای نابودی هراس افکنان روی دست گیرند.

سرمقاله نویس افغانستان‌ما افزوده که کابل می‌خواهد، پاکستان حاکمیت ملی این کشور را به رسمیت بشناسد و بپذیرد که افغانستان یک کشور مستقل بوده و سیاست‌های داخلی و خارجی خود را به طور مستقلانه تعیین می‌کند.

روزنامه آرمان ملی نوشته که پاکستان به منظور حمایت‌اش از "تروریستان" زیر فشار شدید جامعه جهانی به ویژه آمریکا قرار گرفته و به همین منظور مقام‌های آن کشور ظاهراً زیر نام گفت و گو و حمایت از فراخوان صلح حکومت افغانستان، سفرها و دیدارهایی را انجام می‌دهند.

به نظر نویسنده پاکستان می‌خواهد چنین وانمود کند که از گفت و گو و مذاکره و تامین صلح درمنطقه حمایت می‌کند ولی دراصل در سیاست آن کشورکه "دوام جنگ در افغانستان است" هیچ تغییری نیامده و "دست حمایت از تروریستان بر نداشته" و هیچ نشانه‌ای دیده نمی‌شود که پاکستان با تروریستان مبارزه صادقانه کند و یا با کشورهای منطقه همکاری کند.

نویسنده افزوده که با این ملاحظات تا پاکستان فشار بیشتر نبیند و تحریم‌های اقتصادی بر این "کشور تروریست پرور" وضع نشود و رسماً از سوی شورای امنیت سازمان به عنوان یک کشور حامی هراس افکنان شناخته نشود، پاکستان دست حمایت از تروریستان بر نمی‌دارد و همان راه و روش گذشته خود را ادامه خواهد داد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که دولت افغانستان پس از نشست دوم روند کابل و نشست تاشکند توانسته است که یک اجماع وسیع میان کشورهای منطقه به استثنای ایران در مورد ثبات و امنیت افغانستان به وجود آورد.

به نظر سرمقاله نویس دعوای پاکستان در مورد قربانی‌های بی‌شمار این کشور در مبارزه با تروریسم با شک‌وتردیدهای جدی روبه‌رو شده است.

منبع تصویر، 8am

سرمقاله نویس افزوده که اخیراً وزیر خارجه پاکستان در سخنانی به بی‌طرفی این کشور در هر درگیری‌ تاکید کرد که بی‌ربط به مشغولیت این کشور در امور افغانستان نیست. این نشانه‌ها باعث خلق این امیدواری می‌شود که پاکستان "دست از تخریب بی‌پایان افغانستان و حمایت‌اش از تروریسم بین‌المللی دست بردارد."

نویسنده افزوده که چنین امیدی زمانی قابل اعتنا خواهد بود که روابط دو کشور در قالب رابطه‌ا‌ی دولت با دولت تجدید شکل یابد. درحال حاضر پاکستان با توجه به نفوذ وسیعی که در سپهر سیاسی و امنیتی افغانستان دارد و از آن در جهت بی‌ثباتی و اعمال نفوذ در تصامیم ملی کشور استفاده می‌کند، نمی‌توان به بارور شدن طرح عمل صلح و همبستگی میان دو کشور امید بست.

روزنانه ماندگار نوشته که مسئله افغانستان و پاکستان با رفت‌وآمد و یا به گفته مشاور پیشین شورای امنیت ملی دکتر اسپنتا، با مهمانی دادن و خورد و خوراک حل نمی‌شود. رفع این تنش‌ها به مدیریت و برنامه نیاز دارد که متاسفانه هنوز در محورهای پنجگانه سیاست‌های خارجی آقای غنی بی‌پاسخ گذاشته شده‌اند.

نویسنده این روزنامه افزوده که آقای غنی فکر می‌کند با چند "جمله کلیشه‌ای و پُر از ارقام و اعداد نادرست" می‌تواند به حل قضایای کشور موفق شود، در حالی که پاکستانی‌ها با پویایی‌های سیاست خارجی خود حتی آمریکا را تحت فشار قرار می‌دهند.

مقاله نویس افزوده که آن‌ها می‌دانند که چگونه منافع خود را جست‌وجو کنند و برای حامیان از دست رفته در نظام بین‌الملل، گزینه‌های بدیل تدارک ببینند. اما آقای غنی و دستگاه سیاست خارجی افغانستان "متاسفانه که هنوز بر سر تعاریف مهم‌ترین مسایل و مفاهیم در حیرت و سرگردانی به‌سر می‌برند."