صفحه افغانستان

 • افغانستان، ناتو، سربازان آلمان

  آلمان ماموریت نظامیانش را در افغانستان تمدید کرد

  آلمان ماموریت حضور نظامیانش را تا ۳۱ جنوری/ژانویه سال ۲۰۲۲ تمدید کرد. این تصمیم حکومت آلمان نیاز به تایید پارلمان فدرال این کشور دارد. براساس این تصمیم نیروهای آلمانی تا ده ماه دیگر در افغانستان باقی خواهند ماند.

 • غنی در دیدار با نمایندگان پارلمان: زمینه مذاکرات جدی صلح فراهم شده است

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که این کشور نسبت به هر زمان دیگر برای رسیدن به یک صلح پایدار و عادلانه در وضعیت بهتری قرار دارد و زمینه "گفتگوهای جدی صلح" فراهم شده است. رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نیز اعلام کرده که از دولت در روند صلح حمایت خواهد کرد.

 • فساد اداری در افغانستان؛ 'به حدود ۱۸۰۰ پرونده در یک سال رسیدگی شده است'

  دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که در سال جاری خورشیدی به نزدیک به ۱۸۰۰ پرونده مبارزه با فساد اداری رسیدگی کرده که ۲۶۶ پرونده آن جرایم سنگین و متباقی "جرایم عادی" بوده‌اند. متهمان در این پرونده‌ها افراد در سطوح مختلف چون معاونت وزارت‌ها، والیان، اعضای شورای ملی، شوراهای ولایتی، روسا، کارمندان نظامی و ملکی بودند. با رسیدگی به این پرونده‌ها میلیون‌ها افغانی به خزانه دولت برگردانده شده است.

 • دکتر مسئول واحد جراحی بیمارستان بغلان 'براثر تیراندازی افراد طالبان' کشته شد

  احمد جاوید بشارت، سخنگوی پلیس بغلان گفته که حوالی ساعت ۶ شام افراد "گروه طالبان" خودروی دکتر خلیل الرحمان نرمگو، مسئول واحد جراحی بیمارستان بغلان مرکزی ولایت بغلان را در جاده عمومی این ولسوالی "متوقف کرده و او را با شلیک مرمی" کشتند. نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) با صدور بیانیه‌ای ترور خلیل الرحمان نرمگو را محکوم کرده است. او به عنوان رئیس پیشین اتحادیه خبرنگاران ولایت بغلان نیز کار کرده بود. گروه طالبان واکنشی به این حادثه نشان نداده است.

 • سازمان ملل: آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان در ربع آخر سال وحشتناک است

  گزارش تازه سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح میان دولت و طالبان تلفات غیرنظامیان "به صورت وحشتناک" بیشتر شده است. اگرچه به اساس این گزارش میزان کلی تلفات غیرنظامیان در سال گذشته میلادی حدود پانزده درصد کاهش یافته است. سازمان ملل گفته در سال گذشته بیش از سه هزار غیرنظامی کشته و نزدیک به ۶ هزار غیرنظامی زخمی شدند.

 • چرا در نوبت نخست واکسن کرونا در افغانستان ده هزار مقام دولتی، خبرنگاران و سربازان هستند؟

  دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت افغانستان به بی‌بی‌سی تایید کرد که "ده هزار" مقام‌ها و کارمندان دولتی نیز در فهرست افرادی هستند که ابتدا واکسن را دریافت می‌کنند. براساس اولویت‌بندی این وزارت قرار است ابتدا کارمندان بهداشتی، نیروهای امنیتی، خبرنگاران و مقامات دولتی واکسن کرونا دریافت کنند.

 • واکسیناسیون کرونا در افغانستان آغاز شد

  واکسیناسیون کرونا در افغانستان امروز آغاز شد. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری در آغاز این روند بر توزیع عادلانه واکسن در کشورش تاکید کرد. افغانستان ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از هند به دست آورده که برای ۲۵۰ هزار نفر تزریق می‌شود. این واکسن‌ها در سراسر این کشور نخست به کارمندان بهداشتی، نیروهای امنیتی و خبرنگاران تزریق خواهد شد.

 • مجلس نمایندگان افغانستان بودجه سال ۱۴۰۰ را تصویب کرد

  مجلس نمایندگان افغانستان به اکثریت آرا بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را تصویب کرد. طرح این بودجه پیش از این دو بار از سوی مجلس رد شده بود. افزایش حقوق معلمان و کارمندان پایین رتبه، مهمترین تغییری است که این بار سبب تصویب بودجه از سوی نمایندگان شد. مجموع بودجه ملی افغانستان برای این سال، بیش از ۴۷۳ میلیارد افغانی است.

 • اشرف غنی: موضع تازه ناتو برای تسریع روند صلح افغانستان فرصت ایجاد کرده است

  اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در یک مصاحبه اختصاصی به بی بی سی گفته است که تصمیم اخیر پیمان ناتو مبنی بر این که درباره خروج نیروهای خود از افغانستان هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده، 'فرصتی برای تسریع روند صلح' با گروه طالبان ایجاد کرده است.

افتتاحیه مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان روز شنبه (۲۲ سنبله/شهریور) در دوحه پایتخت قطر آغاز می‌شود. هیات‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و شماری از مقام‌های دیگر نیز در این مراسم شرکت می‌کنند.

 • سایه سنگین روند صلح بر بودجه ۱۴۰۰ افغانستان

  مجموع بودجه ملی افغانستان برای سال ۱۴۰۰، بیش از ۴۷۳ میلیارد افغانی است که شامل ۳۱۱ میلیارد بودجه عادی و ۱۶۱ میلیارد افغانی بودجه انکشافی/ توسعه‌ای می‌شود. ۵۰ درصد از بودجه انکشافی افغانستان به کمک جامعه جهانی وابسته است و اکنون این کمک ها نیز مشروط به روند پیشرفت گفتگوهای صلح شده است.

 • آیا خط سیریلیک سرنوشت تاجیکان را رقم می‌زند؟

  رسانه، پیام است. این جمله معروف مارشال مک‌لوهان که زمانی استاد مرکز مطالعات رسانه‌ای تورنتو و نظریه‌پرداز ارتباطات بود، در گفتمان رسانه‌شناسی امروز همچنان تأثیرات بارزی دارد. عبارت "دهکده جهانی" را هم که امروزها زیاد به کار می‌رود، او ابداع کرده است. او دهکده جهانی را ماحصل توسعۀ رسانه و ابزارهای ارتباطاتی می‌داند که زندگی اجتماعی و فرهنگ بشری را تغییر داده است.

 • روایت متفاوت؛ بازسازی اشغال افغانستان در روز نیروهای مسلح بلاروس

  در جریان مراسم روز ملی نیروهای مسلح بلاروس، خاطره حضور سربازان این کشور در هنگام اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی بازسازی شد. در همین حال کنسولگری روسیه در مزارشریف اخیرا روایت متفاوتی از حضور نیروهای شوروی در افغانستان ارائه کرده و نوسازی و پروٍ‌ژه‌‌های اقتصادی شوروی سابق در افغانستان را برشمرده است.

 • یگانه‌گی روش املای زبان فارسی دری در افغانستان یک نیاز جدّی‌ست

  در گذشته‌ها در متن‌های دست‌نویس زبان فارسی دری نیز یگانه‌گی در روش در افغانستان یا سرزمین‌های دیگر فارسی‌زبان وجود نداشت و هر خطّاط و خوش‌نویسی به ذوق خود می‌نوشت و پس از پیدایش صنعت چاپ نیز این چندگونه‌گی در روش املا، هم در کتاب‌ها و هم در رسانه‌های نوشتاری، هم‌چنان ادامه یافت.

 • عمق روابط ایران و القاعده تا کجاست؟

  سید عبدالله نظامی، روزنامه‌نگار در این مطلب نگاهی کرده به سابقه روابط ایران و شبکه القاعده و معتقد است که تامین این روابط به اوایل دهه نود میلادی با میانجی‌گری حسن ترابی، رهبر اسلام‌گرایان در سودان بر می‌گردد. نویسنده بدین باور است که خصومت القاعده با عربستان و آمریکا نکات مشترک میان ایران و القاعده است.

 • خروج یا دوام حضور: مخمصه متناقض ناتو در افغانستان

  ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، در نشست‌های خبری‌اش در جریان اجلاس وزای دفاع این سازمان در بروکسل که دیروز پایان یافت، چند بار تاکید کرد که حضور یا خروج این سازمان در افغانستان «وابسته به شرایط» است.

 • نقش و جایگاه زبان پارسی در قزاقستان؛ گذشته، امروز و آینده

  غالیه قمبربیکوا استاد ارشد خاورشناسی در دانشگاه ملی فارابی قزاقستان در این مقاله کوشیده است پیشینۀ زبان پارسی در قزاقستان و در کل در آسیای مرکزی را بررسی کند و همچنین به نقش این زبان در زندگی معنوی مردم قزاق بپردازد. نقش و اهمیت زبان پارسی در قزاقستان از دو منظر بررسی می‌شود: ادبیات و آثار معنوی از یک سو و تاریخ و دیپلماسی از سوی دیگر. نویسندۀ این جستار همچنین نگاه خود به وضعیت فعلی زبان پارسی و چشم‌انداز آن را شرح می‌دهد.

 • مسعود در پاریس؛ نمادپردازی‌ فرانسوی از یک مجاهد 'منور'

  شورای شهرِ پاریس، نهادی مستقل از حکومت مرکزی فرانسه، تاریخ ۲ فبروری با اجماع تصمیم گرفت در پاریس لوحی به یادبود احمد شاه مسعود، چهره‌ سیاسی-نظامیِ افغانستان، نصب شود. در این نشست جاده‌ای به نام سیاست‌مدارِ فرانسوی مَریِل دُو سارنِز و کتاب‌خانه‌ای به نام نویسنده‌ی امریکایی جیمز بالدوین نیز نام‌گذاری شد.

 • معضل خط و زبان؛ سرگذشت پارسی در شوروی پیشین

  در آستانه سده نوِ خورشیدی در مجموعه نوشتارهایی به موضوع خط فارسی و دگرگونی‌های آن در دوران معاصر- در اینجا به معنای بعد از ورود چاپ- و همچنین به چالش‌های پیش روی خط فارسی در روزگار دیجیتال، فضای مجازی و شبکه اجتماعی، پرداخته می‌شود. صاحب‌نظران، کارشناسان و پژوهشگران در این نوشتارها با رویکردهای متفاوت و از زاویه‌های مختلف به موضوع خط در حوزه فرهنگی زبان فارسی پرداخته‌اند که بمرور در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر می‌شوند. در این مجموعه، رسم‌الخط، نقطه‌گذاری و نگارش نویسندگان حفظ شده‌اند.

 • سیاست‌زدگی، تیغی بر گلوی زبان فارسی در افغانستان

  در این‌که زبان فارسی در افغانستان دچار تشتت است، تردید چندانی نیست و علت‌ها و ریشه‌های این هرج‌ومرج زبانی نیز کم‌وبیش معلوم است. اما آیا باید برای این هرج‌ومرج چاره‌ای سنجید یا چاره آن است که همین تشتت به عنوان هنجار پذیرفته شود؟ این پرسش در وهلهٔ اول شاید بیهوده به نظر آید. اما وقتی به رابطه سیاست،‌ زبان و هویت، به‌ویژه در جامعه چندفرهنگی و چندقومی افغانستان دقت کنیم، اهمیت پاسخ مناسب و درخور به این پرسش نمایان می‌شود.

 • بعدی مجله شامگاهی, ۱۴:۰۰, ۲۶ فوریه ۲۰۲۱

  تازه ترین خبرهای افغانستان، منطقه و جهان همراه با گزارش ها ونگاه موشکافانه به مهم ترین اتفاقات روز.

 • چشم انداز بامدادی 1, ۰۲:۳۰, ۲۶ فوریه ۲۰۲۱

  تازه ترین خبرهای افغانستان، منطقه و جهان همراه با گزارش ها و بررسی روزنامه های مهم جهان وافغانستان.

 • چشم انداز بامدادی 1, ۰۱:۳۰, ۲۶ فوریه ۲۰۲۱

  تازه ترین خبرهای افغانستان، منطقه و جهان همراه با گزارش ها و بررسی روزنامه های مهم جهان وافغانستان.

 • خبر و نظر, ۱۶:۰۰, ۲۵ فوریه ۲۰۲۱

  برنامه نویسی از سرویس بی بی سی فارسی