صفحه افغانستان

Top story - Afghanistan

 • به یاد قربانیان انفجار در مرکز آموزشی کاج دشت برچی در هانوفر آلمان

  افزایش آمار قربانیان انفجار در دشت برچی کابل و تظاهرات دانشجویان در بلخ

  ده‌ها دانشجو در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان با راه‌اندازی تظاهراتی خواستار حق تحصیل برای دختران شدند و حمله اخیر به دانشجویان در کابل را محکوم کردند. در همین حال، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز از افزایش آمار قربانیان حمله انتحاری روز جمعه (هشتم میزان/مهر) به مرکز آموزشی کاج در دشت برچی کابل خبر داده است.

 • اعتراض دانشجویان در هرات و بامیان؛ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید»

  دانشجویان افغان در بامیان و هرات در اعتراض به «نسل‌کشی هزاره‌ها» امروز (یکشنبه ۱۰ مهر/میزان) دست به تظاهرات زدند. همین گزارش‌ها حاکی از برخورد شدید نیروهای امنیتی طالبان با معترضان بوده است. اشاره معترضان به حملات هدفمند علیه بویژه هزاره‌ها است. در تازه‌ترین این حملات انفجاری در یک مرکز آموزشی در منطقه هزاره‌نشین کابل در دشت برچی دستکم «۱۲۰ نفر کشته و زخمی» شدند.

 • یوناما: قربانیان حمله به مرکز آموزشی هزاره‌ها در کابل به ۳۵ کشته و ۸۲ زخمی رسیده

  در پی انفجار روز جمعه در یک مرکز آموزشی در منطقه هزاره نشین کابل که حدود «۱۲۰ کشته و زخمی» به جا گذاشته است، شماری از دانش آموزان و دانشجویان زن در کابل تظاهرات اعتراضی برگزار کردند. آخرین آمار تلفات حمله روز گذشته نیز بیشتر اعلام شده است.

 • عفو بین الملل: طالبان در حفاظت از اقلیت‌ها مطلقا ناکام است

  سازمان عفو بین الملل ساعاتی پس از انفجار امروز در یک مرکز آموزشی در دشت برچی غرب کابل که ده‌ها دانش آموز کشته و زخمی برجا گذاشت، بیانیه‌ای صادر کرد و حکومت طالبان را حفاظت از اقلیت‌های افغانستان، «ناکام مطلق» خوانده است. جزئیات بیشتری از این حمله انتحاری منتشر شده است.

 • انفجار در دشت برچی کابل؛ بیشتر قربانیان دختران دانش آموز هستند

  یک منبع وزارت بهداشت طالبان به بی‌بی‌سی گفته که در حمله امروز یک مرکز آموزشی در غرب کابل دست کم ۲۳ دانش‌آموز کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شده اند. انفجار در بامداد امروز جمعه در حالی رخ داده است که دانش آموزان دختر در کنکور آزمایشی در یک مرکز آموزشی در دشت برچی در غرب کابل شرکت کردند.

 • وزیر خارجه پاکستان: با طالبان مستقیم کار کنید، نه از طریق «حکومتداری موازی»

  بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان از جامعه بین المللی و به ویژه آمریکا خواست که «مستقیما» بیشتر با طالبان حاکم بر افغانستان کار کنند، «نه علیه آنها». آقای زرداری در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که آمریکا مدتهاست که با بسیاری از مقام‌های پاکستانی در مورد «رفتار دلسوزانه و حمایت» از طالبان اختلاف دارند.

 • اظهارات تند عباس استانکزی درباره آموزش دختران، نخست‌وزیر پاکستان و مارشال دوستم

  شیر محمد عباس استانکزی، معاون وزارت خارجه حکومت سرپرست طالبان در سخنرانی خود در مراسمی در کابل به زمینه‌سازی برای تحصیل دختران در افغانستان تاکید کرد و خواستار بازگشایی فوری تمام مکاتب‌/مدارس شد. او همچنین به اظهارات اخیر نخست وزیر پاکستان درباره افغانستان واکنش تندی نشان داد.

 • مهسا امینی؛ «زنان در ایران و افغانستان، پیشتاز در مبارزه با افراطیت دینی»

  در ده روز گذشته که از جان باختن مهسا امینی و اعتراض‌های اخیر در شهرهای ایران می‌گذرد، این رویدادها از زاویه‌های مختلف مورد توجه کابران شبکه‌های اجتماعی افغانستان نیز قرار گرفته است و به آن واکنش نشان داده‌اند.

 • موزه فوق‌سری «سیا»؛ مدل مخفیگاه‌های بن لادن و ظواهری و انواع ابزار جاسوسی دیگر

  این شاید غیرمعمولترین و خاص‌ترین موزه/موزیم‌‌‌ در جهان باشد، پر از آثاری که تاریخ را شکل داده‌اند. اما درهای آن به روی بازدید عموم بسته است. اینجا تنها مکانی است که می‌توان اسلحه‌ای را دید که در کنار اسامه بن لادن در هنگام کشته شدنش به‌دست آمد، و در کنار آن، کت چرمی صدام حسین.

تحلیل و گزارش

 • از چه نظر رژیم طالبان محکوم به شکست است؟

  تصامیم طالبان در پیِ یک سال تصرف نظامی افغانستان مستقیما به زمامداری بد کمک کرده  و موازی با آن، کم نیستند کسانی که باور دارند این رژیم خود محکوم به شکست است. آیا رژیم این گروه به علت حکومت‌داری بد به تنهایی و بدون عامل بیرونی از هم خواهد پاشید؟

 • دخالت طالبان در دانشگاه‌‎های خصوصی چه پیامدهایی داشته است؟

  دانشگاه‌های خصوصی افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان با وضعیت نامساعدی روبروست؛ از مداخلات طالبان تا کاهش چشمگیر شمار دانشجویان و استادان که از کشور خارج شده‌اند. روی کار آمدن طالبان مثل همه حوزه‌ها، دانشگاه‌ها را هم در بخش‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، عقیدتی و اقتصادی عمیقا تحت تاثیر قرار داده است.  

 • روایت همسر ژنرال ودود زره از روزی که شوهرش و فهیم دشتی کشته شدند

  رحیمه زره، همسر ژنرال ودود زره است که در پنجم سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی در پنجشیر کشته شد. فهیم دشتی، روزنامه‌نگار معروف افغانستان نیز که از همراهان ژنرال زره بود، در همان روز کشته شد . فهیم دشتی در زمان حمله طالبان به پنجشیر، سخنگوی جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود بود. آقای دشتی و ژنرال زره، هر دو از خویشاوندان احمدشاه مسعود بودند. در این مطلب، رحیمه زره خاطرات خود از روزهای بعد از سقوط کابل شنیدن خبر این رویداد نوشته است.

 • سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر؛ چه درس‌هایی یاد گرفته یا نگرفته‌ایم

  از ۲۰ سال مبارزه با تروریسم در سراسر دنیا چه درس‌هایی ممکن است آموخته باشیم؟ امروز که افغانستان بار دیگر تحت سلطه گروهی قرار گرفته که زمانی به القاعده پناه داد، آیا ما در مقایسه با صبح روز یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ عاقل‌تر شده‌ایم؟

 • سیاست بوریس جانسون نسبت به طالبان چگونه بود؟

  عملکرد دولت بوریس جانسون بریتانیا با انتقادهای زیاد به خاطر تخلیه آشفته شهروندان و همکاران محلی بریتانیا از کابل و کندی در روند پذیرش ۲۰ هزار پناهجو اعلام شده از افغانستان و شکایت پناهجویانی که می‌گویند پناهجویان جنگ اوکراین نسبت به آنها، تفاوت و ترجیح داده شده است.

 • آیا طالبان نماینده قوم پشتون است؟

  از ظهور طالبان حدوسه دهه می گذرد، اما باز هم دیده می شود که در مورد سرشت و ماهیت این گروه اندیشمندان و قلم بدستان افغانستان اتفاق نظر ندارند و گاه این تفاوت دیدگاه به موضع‌گیری‌های تند و آتشین می‌انجامد و چه بسا که در مواردی دشمن اصلی به فراموشی می رود و کسانی تمام تلاش و توان خود را خرج کشمکش‌های درونی می‌سازند.

 • قیوم ذاکر و ماموریت «مهار مقاومت ملی» در پنجشیر و اندراب

  در ٢١ اوت/ اگوست، امارت  طالبان اعلام کرد که عبدالقیوم ذاکر، رئیس سابق کمیسیون نظامی، مسئول عملیات نظامی در پنجشیر و اندراب خواهد شد، جایی که نبردهای نسبتاً جدی از اوایل بهار آغاز شده است. تاکتیک طالبان در مقابله با شورش، تسخیر اراضی و منزوی کردن دشمن است که خطوط تدارکاتی آن را قطع می‌کند.

 • صفحه ویژه: سالگرد بازگشت طالبان به قدرت

  مطالب ویژه اولین سالگرد سقوط کابل و به دست گرفتن قدرت در افغانستان از سوی طالبان را در این صفحه بخوانید؛ گزارش، روایت، تحلیل، گفتگو و گاهشمار پیرامون آنچه یک سال پیش در افغانستان رخ داد. یک‌سال پیش در ۱۵ آگوست/اوت، کابل، پایتخت افغانستان از سوی نیروهای طالبان تصرف شد و به این ترتیب نظام «جمهوری اسلامی افغانستان» بعد از حدود بیست سال فروپاشید.

 • جمهوری اسلامی ایران و طالبان؛ امید یا توهم؟

  یک سال پس از به قدرت‌رسیدن غافل‌گیرکننده طالبان در افغانستان، نه تنها امیدهایی که جمهوری اسلامی به داشتن رابطه با این نیرو بسته بود محقق نشده‌اند، بلکه مشکلات و پیچیدگی بیشتری هم در مناسبات تهران و طالبان بروز کرده است.

 • ناظران می‌گویند؛ زدوبند داخلی طالبان و «دکترین انکار قابل‌باور» برای بقا

  دوازده ماه پس از به دست گرفتن قدرت در آگوست/اوت ٢٠٢١، طالبان دست‌کم یک دلیل برای جشن گرفتن دارند؛ با وصف آنکه هیچ کشوری آنها را به رسمیت نشناخته است، «امارت» آنها همچنان پابرجاست. ««امارت اسلامی» نامی است که طالبان برای حکومت خود در افغانستان بکار می‌برد.

برنامه‌های رادیو

 • به بعدی گوش کنید, چشم انداز بامدادی 1, ۰۱:۳۰, ۵ اکتبر ۲۰۲۲, ۲۹،۳۰ المدة الزمنية

  تازه ترین خبرهای افغانستان، منطقه و جهان همراه با گزارش ها و بررسی روزنامه های مهم جهان وافغانستان.

 • بشنوید, صدای شما, ۱۴:۳۰, ۴ اکتبر ۲۰۲۲, ۲۹،۳۰ المدة الزمنية

  در این برنامه شنونده ها به بی بی سی زنگ می زنند و در مورد یکی از موضوعات داغ روز ابراز نظر می کنند.

 • بشنوید, مجله شامگاهی, ۱۴:۰۰, ۴ اکتبر ۲۰۲۲, ۳۰،۰۰ المدة الزمنية

  تازه ترین خبرهای افغانستان، منطقه و جهان همراه با گزارش ها ونگاه موشکافانه به مهم ترین اتفاقات روز.

 • ویدیو و صدا