غنی: عدم توازن میان واردات و صادرات از بزرگترین چالش‌های افغانستان است

اشرفی غنی، رئیس جمهوری افغانستان

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرده دولت وحدت ملی می خواهد افغانستان به یک کشور صادراتی تبدیل شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید "عدم توازن میان واردات و صادرات" در افغانستان پس از فقر، فساد اداری و مواد مخدر بزرگترین تهدید علیه این کشور است.

آقای غنی که امروز در مراسم تهداب‌گذاری ۶ کارخانه تولیدی گروه شرکت‌های الکوزی صحبت می‌کرد، خطاب به سرمایه‌گذاران گفت:

"در هر زمینه که امکان سرمایه‌گذاری دارید، دولت با شما همکار است و چارچوب قانونی هم وجود دارد، پس بیایید و کار کنید."

در مراسم امروز که در پارک‌های صنعتی کابل برگزار شده بود، نماینده شرکت‌های بین‌المللی الکوزی گفت که در این ۶ کارخانه ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خواهد شد و مرحله اول تا پایان ۲۰۱۷ و همه‌ این کارخانه‌ها تا پایان ۲۰۱۸ ساخته خواهند شد.

خلیل‌الله گفت که این پول روی ایجاد کارخانه‌های تولید مواد غذایی، قطی‌های المونیمی، نوشابه‌های گازدار، کارتن‌ سازی، بسته‌بندی، دستمال کاغذی و یک مطبعه چاپ سرمایه‌‌گذاری می‌شود.

به گفته او در نظر است ۶۰ درصد تولیدات این کارخانه‌ها برای صادرات و ۴۰ درصد آن برای نیازهای داخلی استفاده شود.

سید سعادت نادری، وزیر شهرسازی و مسکن افغانستان نیز در مراسم امروز گفت که کمیته‌ای تحت نظر وزیر مالیه/دارایی پس از بررسی پیشنهادات شرکت‌های الکوزی این سرمایه‌گذاری را به سود افغانستان تشخیص داد.

آقای نادری گفت که با تکمیل این کارخانه‌ها ۲ هزار نفر در افغانستان مشغول کار خواهند شد.

رئیس جمهوری افغانستان هم گفت: "در حالی‌که ۴۰ در صد مردم افغانستان روزانه درآمدشان از ۱۰۰ افغانی (حدود ۱.۵ دلار) کمتر است، امحای فقر بدون تحرک اقتصادی ناممکن است، پس ضرورت است تا دست به دست همدیگر بدهیم."

آقای غنی تاکید کرد که افغانستان ظرفیت تبدیل شدن به یک کشور صادراتی در منطقه را دارد و دولت هم متعهد است افغانستان در این مسیر حرکت کند.