غنی و حکمتیار توافقنامه صلح را فردا اجرایی می‌کنند

اشرف غنی حق نشر عکس MOD
Image caption با امضای آقای غنی و رهبر حزب اسلامی، توافقنامه آشتی با حزب اسلامی اجرایی می‌شود

رئیس هیئت مذاکره‌کننده حزب اسلامی در کابل اعلام کرده که قرار است رهبر این حزب و رئیس جمهوری افغانستان فردا با امضای توافقنامه صلح، آن را اجرایی کنند.

محمدامین کریم به فرهاد محمدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که اشرف غنی، رئیس جمهوری و گلبدین حکمتیار این توافقنامه را فردا ساعت ۱۰ پیش از ظهر (۸ میزان/مهر) به وقت محلی امضا خواهند کرد.

آقای امین افزود که مراسم امضای این سند با حضور حدود هزار نفر از سیاستمداران، مقام‌های دولتی و دیپلمات‌های خارجی در کاخ ریاست جمهوری برگزار خواهد شد، اما آقای حکمتیار از طریق کنفرانس ویدئویی در آن شرکت و سخنرانی خواهد کرد.

او افزود که با امضای سند آشتی با حزب اسلامی، مفاد این توافقنامه اجرایی خواهد شد و زمینه حضور آقای حکمتیار در کابل در هفته‌های آینده هموار خواهد شد.

منابعی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان هم این خبر را تایید کرده‎اند.

حق نشر عکس AP
Image caption گلبدین حکمتیار در حال حاضر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌تواند به کابل سفر کند

پیش از این خبرهایی در این مورد مطرح شده بود که رهبر حزب اسلامی پیش از امضای این قرارداد به کابل آمده یا می‌آید، اما نماینده حزب اسلامی این خبرها را "توهم" خواند.

او افزود: "تا زمانی که ابزار و گفتمان جنگی، که شامل تعذیرات (تحریم‌ها) لیست‌های کذایی (فهرست سیاه) برداشته نشود، ظهور برادر مجاهد، حکمتیار، حکیمانه نخواهد بود."

آقای کریم موفقیت روند آشتی دولت با حزب اسلامی را مربوط به "اراده نیرومند" اشرف غنی رئیس جمهوری و گلبدین حکمتیار رهبر اسلامی دانست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption متن توافقنامه آشتی با حزب اسلامی پیش از این از جانب مشاور آقای غنی و نماینده آقای حکمتیار امضا شده است

پیش از این نماینده حزب اسلامی و حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی آقای غنی توافقنامه صلح را امضا کرده‌اند و با امضای آقایان غنی و حکمتیار رسماً به اجرا گذاشته می‌شود.

امضای این توافقنامه آشتی با استقبال محافل سیاسی مواجه شد و برخی از کشورهای حامی دولت افغانستان هم از آن حمایت کردند، اما برخی نهادهای حقوق بشری بر این نکته تاکید کردند که امضای این توافقنامه نباید باعث نادیده گرفتن حقوق قربانیان جنگ شود.

مطالب مرتبط