غنی و حکمتیار توافقنامه صلح را فردا اجرایی می‌کنند

اشرف غنی

منبع تصویر، MOD

توضیح تصویر،

با امضای آقای غنی و رهبر حزب اسلامی، توافقنامه آشتی با حزب اسلامی اجرایی می‌شود

رئیس هیئت مذاکره‌کننده حزب اسلامی در کابل اعلام کرده که قرار است رهبر این حزب و رئیس جمهوری افغانستان فردا با امضای توافقنامه صلح، آن را اجرایی کنند.

محمدامین کریم به فرهاد محمدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که اشرف غنی، رئیس جمهوری و گلبدین حکمتیار این توافقنامه را فردا ساعت ۱۰ پیش از ظهر (۸ میزان/مهر) به وقت محلی امضا خواهند کرد.

آقای امین افزود که مراسم امضای این سند با حضور حدود هزار نفر از سیاستمداران، مقام‌های دولتی و دیپلمات‌های خارجی در کاخ ریاست جمهوری برگزار خواهد شد، اما آقای حکمتیار از طریق کنفرانس ویدئویی در آن شرکت و سخنرانی خواهد کرد.

او افزود که با امضای سند آشتی با حزب اسلامی، مفاد این توافقنامه اجرایی خواهد شد و زمینه حضور آقای حکمتیار در کابل در هفته‌های آینده هموار خواهد شد.

منابعی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان هم این خبر را تایید کرده‎اند.

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

گلبدین حکمتیار در حال حاضر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌تواند به کابل سفر کند

پیش از این خبرهایی در این مورد مطرح شده بود که رهبر حزب اسلامی پیش از امضای این قرارداد به کابل آمده یا می‌آید، اما نماینده حزب اسلامی این خبرها را "توهم" خواند.

او افزود: "تا زمانی که ابزار و گفتمان جنگی، که شامل تعذیرات (تحریم‌ها) لیست‌های کذایی (فهرست سیاه) برداشته نشود، ظهور برادر مجاهد، حکمتیار، حکیمانه نخواهد بود."

آقای کریم موفقیت روند آشتی دولت با حزب اسلامی را مربوط به "اراده نیرومند" اشرف غنی رئیس جمهوری و گلبدین حکمتیار رهبر اسلامی دانست.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

متن توافقنامه آشتی با حزب اسلامی پیش از این از جانب مشاور آقای غنی و نماینده آقای حکمتیار امضا شده است

پیش از این نماینده حزب اسلامی و حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی آقای غنی توافقنامه صلح را امضا کرده‌اند و با امضای آقایان غنی و حکمتیار رسماً به اجرا گذاشته می‌شود.

امضای این توافقنامه آشتی با استقبال محافل سیاسی مواجه شد و برخی از کشورهای حامی دولت افغانستان هم از آن حمایت کردند، اما برخی نهادهای حقوق بشری بر این نکته تاکید کردند که امضای این توافقنامه نباید باعث نادیده گرفتن حقوق قربانیان جنگ شود.