' ۷۲ درصد خشونت علیه خبرنگاران افغان در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده است'

نی
توضیح تصویر،

رئیس دفتر نی می‌گوید سال ۲۰۱۶ بدترین سال برای خبرنگاران در بخش دسترسی به اطلاعات بوده است

نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان موسوم به نی اعلام کرده که سال ۲۰۱۶ بدترین سال برای خبرنگاران در بخش دسترسی به اطلاعات بوده است.

مجیب خلوتگر رئیس دفتر نی در روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات می‌گوید در سال جاری ۷۲ درصد خشونت علیه خبرنگاران در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده است.

به گفته وی، در این سال ۵۸ مورد خشونت علیه خبرنگاران در این کشور ثبت شده که ۴۲ مورد آن در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده است.

او همچنین می‌گوید خشونت علیه خبرنگاران در زمان دسترسی به اطلاعات در هفت سال گذشته نیز ۳۳ درصد کل قضایای خشونت علیه آنها را تشکیل می‌دهد.

به اساس معلومات آقای خلوتگر، از سال ۲۰۱۰ به این سو ۵۷۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده که ۱۹۰ مورد آن در بخش دسترسی به اطلاعات رخ داده است.

جلال ثنا یکی از خبرنگاران ولایت شمالی تخار است. او می‌گوید زمانی که تصمیم داشت برنامه پاک کردن شیشه‌های سیاه خودروها را از سوی پلیس، تحت پوشش قرار دهد مورد خشونت قرار گرفته است.

او می‌گوید: "افراد مسلح من و تصویربردارم را با سلاح تهدید کردند و توهین کردند."

از وضعیت بد دسترسی به اطلاعات در افغانستان در حالی خبر داده می‌شود که قانون دسترسی به اطلاعات در این کشور دو سال پیش توشیح شده اما تاکنون به درستی عملی نشده است.

بر اساس این قانون هر شهروند افغان حق دارد از حکومتی‌ها در مورد موضوعات مختلف که دسترسی به آنها غیرقانونی نباشد، اطلاعات به دست آورد.

بسیاری از شهروندان افغانستان از این حق خود بی‌خبرند و شماری از آگاهان از این قانون به ویژه خبرنگاران با مشکلات بسیاری در این بخش رو به رو هستند.

بسیاری از خبرنگاران می‌گویند روزها باید انتظار و سرگردانی بکشند تا به اطلاعات مورد نیازشان از مقامات حکومتی دست یابند.

یک تعداد از سخنگویان حکومتی هم می‌گویند در صورتی می‌توانند در مورد موضوعی به خبرنگاران اطلاعات بدهند که از مقامات بلندپایه‌تر نهادهای خود اجازه داشته باشند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در مراسم تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات امروز چهارشنبه هفتم میزان (مهر) گفت دسترسی به اطلاعات در افغانستان اکنون نسبت به سال‌های گذشته در وضعیت بهتری قرار دارد.

اما او می‌گوید پیشرفت در این عرصه آنقدر که باید، نبوده است.

مژگان مصطفوی، معاون مطبوعاتی وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که به اساس قانون و حکم ریاست جمهوری، دسترسی به اطلاعات باید در افغانستان آسان و رایگان باشد.

او برای تسهیل و ترویج دسترسی به اطلاعات در افغانستان به الکترونیکی شدن حکومتداری تاکید می‌کند.