توافقنامه صلح میان رهبران دولت افغانستان و حزب اسلامی امضا شد

گلبدین حکمتیار

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

گلبدین حکمتیار از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم امضای توافقنامه شرکت کرد

توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی، از مخالفان مسلح این دولت، امروز میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امضا شد.

مراسم امضای این سند با حضور شماری از سیاستمداران، مقام‌های دولتی و دیپلمات‌های خارجی در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، در مراسم، ویدئویی به نمایش درآمد که امضای توافقنامه توسط آقای حکمتیار در آن نشان داده شد.

گلبدین حکمتیار در حال حاضر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌تواند به کابل سفر کند.

با امضای سند آشتی با حزب اسلامی، مفاد این توافقنامه اجرایی خواهد شد و زمینه حضور آقای حکمتیار در کابل در هفته‌های آینده هموار خواهد شد.

این سند پیش از این نیز از سوی نمایندگان دولت افغانستان و حزب اسلامی امضا شده بود.

امضای این توافقنامه آشتی با استقبال محافل سیاسی همراه بود و برخی از کشورهای حامی دولت افغانستان هم از آن حمایت کردند، اما برخی نهادهای حقوق بشری بر این نکته تاکید کردند که امضای این توافقنامه نباید باعث نادیده گرفتن حقوق قربانیان جنگ شود.

حزب اسلامی شاخه حکمتیار یکی از چهار گروه اصلی شورشی در کنار گروه طالبان، شبکه حقانی و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بود که علیه دولت می‌جنگید.

حکمتیار و غنی
توضیح تصویر،

مراسم امضای توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی، به گونه زنده از تلویزیون ملی این کشور نشر می‌شد

دعوت از سایر مخالفان دولت به صلح

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

در مراسم امضای توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی، ویدئویی ضبط شده از گلبدین حکمتیار رهبر این حزب به نمایش گذاشته شد.

او در این ویدئو گفت حزب اسلامی به عملی ساختن تعهداتش در توافقنامه صلح متعهد است.

وی افزود که برای نهایی شدن این توافقنامه دو سال مذاکرات با دولت افغانستان ادامه داشته و اکنون امیدوار است با عملی شدن آن، بحران موجود در این کشور پایان یابد.

آقای حکمتیار همچنین از سایر مخالفان مسلح دولت به ویژه طالبان خواست به روند صلح بین الافغانی بپیوندند زیرا ادامه جنگ به نفع افغانها نیست، بلکه به نفع خارجی‌ها است.

وی همچنین از رئیس جمهوری افغانستان خواست روند صلح با طالبان را آغاز و زندانیان آنها را آزاد کند.

او گفت حزب اسلامی زمانی که دید زمینه برای صلح فراهم شده و اکثریت نیروهای خارجی افغانستان را ترک کردند، وارد این روند شد.

آقای حکمتیار گفت: "اگر رسیدن به اهداف تان از طریق صلح و گفت‌وگو و راه های مسالمت آمیز نتیجه نداد، کسی مانع جهاد و مقاومت نظامی شده نمی‌تواند."

وی به وضعیت فعلی کشورهای سوریه، لیبی، عراق و یمن اشاره کرد و افزود آنها با انتخاب جنگ، راه را برای مداخلات خارجی‌ها در کشورشان باز کردند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در این مراسم گفت مذاکرات برای صلح با حزب اسلامی به اساس اصل حفظ دستاوردهای مردم این کشور در سالهای گذشته صورت گرفته و هیچ ماده ای در این توافقنامه خلاف قانون اساسی نیست.

رئیس جمهوری افغانستان نیز از سایر مخالفان مسلح خواست، دست از جنگ بردارند و به روند صلح بپیوندند.

وی افزود که نتیجه جنگ با مردم افغانستان برای همه انزوا و شکست خواهد بود.

آقای غنی گفت: "امضای این توافقنامه نشان داد که ما برای صلح هم اراده داریم، هم صلاحیت داریم و هم کفایت داریم."

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در این مراسم تاکید کرد که هیچ ماده ای در توافقنامه صلح با حزب اسلامی، حق هیچ افغانی را زیر پا نگذاشته است.

او افزود که مقامات افغان از هیچ تلاشی برای رسیدن به صلح دریغ نخواهند کرد اما در این روند حقوق مردم این کشور و قوانین را مدنظر خواهند داشت.

محمدامین کریم و حنیف اتمر

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

متن توافقنامه آشتی با حزب اسلامی پیش از این از جانب مشاور آقای غنی و نماینده آقای حکمتیار امضا شده است

تعهدات دو جانب در توافقنامه

تعهدات مشترک هر دو جانب در توافقنامه صلح شامل پایان جنگ، تامین صلح و امنیت، پایبندی به ارزش‌های اسلامی، حقوق برابر و بدون تبعیض زن و مرد در برابر قانون، یک‌پارچگی افغانستان و تعلق به همه اقوام کشور می‌شود.

تعهدات اصلی دولت شامل تلاش برای رفع تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه گلبدین حکمتیار و سایر رهبران حزب اسلامی، به رسمیت شناختن این حزب به عنوان یک سازمان سیاسی مطابق قانون و حق فعالیت سیاسی آن در کلیه زمینه‌های سیاسی مانند شرکت در انتخابات می‌شود.

نام آقای حکمتیار سال‌ها است که در فهرست سیاه دولت آمریکا و سازمان ملل قرار دارد و دولت آمریکا برای سر او جایزه تعیین کرده است.

دولت همچنین متعهد شده که آقای حکمتیار به عنوان "رهبر جهادی" از طرف رئیس جمهوری با صدور فرمان ویژه‌ای "مورد اعزاز و احترام خاص" قرار گیرد و برای او دو تا سه محل اقامت تعیین و هزینه و امنیت آن را تامین کند.

ماده هجدهم این سند بیانگر آن است که این حزب پس از اعلام رسمی این توافقنامه، "آتش‌بس دایمی" را برقرار می‌کند و این موضوع زیر نظر یک کمیسیون مشترک اجرا خواهد شد.

جزئیات بیشتر در مورد مواد توافقنامه را اینجا بخوانید.