شرکت ترکی بخش دوم سد کجکی را در ولایت هلمند افغانستان می‌سازد

سد کجکی
توضیح تصویر،

سد کجکی در سال ۱۳۸۸ از سوی نیروهای بین‌المللی بازسازی شد

براساس قرارداد که میان شرکت ساختمانی ترکی‌ و وزارت انرژی و آب افغانستان امروز، دهم میزان/ مهر امضا شد، این شرکت بخش دوم بند/سد کجکی را می‌سازد.

علی احمد عثمانی، وزیرانرژی و آب افغانستان در مراسم امضای این قرارداد، گفت که ساخت قسمت دوم بند کجکی باعث تولید ۱۰۰ مگاوات برق جدید خواهد شد.

او گفت که درکنار تولید برق، ظرفیت ذخیره این سد نیز از حدود یک میلیارد مترمکعب آب به ۲.۳۴ میلیارد مترمکعب افزایش خواهد یافت.

به گفته آقای عثمانی این مقدارآب توان آبیاری صد هزار هکتار زمین کشاورزی را در آینده خواهد داشت.

آقای عثمانی افزود که کار بخش اول نصب توربین بند کجکی به جزء نصب یک توربین به اتمام رسیده ‌است.

او افزود که رشد بخش انرژی و زیربناهای آن از اهداف اساسی دولت افغانستان است.

به گفته او برای برق رسانی به تمام خانواده‌ها و بخش‌های که درافغانستان به برق نیاز دارند، نیاز به ۴ الی ۵ میلیارد دلاراست.

او از شرکتهای خصوصی خواست که اکنون برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید انرژی بستر مناسب آماده و از طرف دیگر سرمایه‌گذاری دراین بخش پرسود و پر منفعت است.

رئیس شرکت ترکی 'ساختمانی ۷۷' که قبلا تفاهمنامه‌ای با وزارت انرژی افغانستان امضا کرده بود، در این مراسم گفت که امروز شرکت او نصب دومین توربین را درسد کجکی آغاز می‌کند که میزان تولید برق از ۳۲ مگاوات به ۵۱ میگاوات افزایش خواهد یافت.

کار ساخت سد کجکی در سال ۱۳۳۲ آغاز شد و نخستین توربین آن در سال ۱۳۵۱ و توربین دیگر در سال ۱۳۵۳ نصب شد اما توربین سوم آن چند سال پیش نصب شد.

هشت سال پیش وقتی یک توربین به سد کجکی انتقال داده شد، پنج هزار نفر از نیروهای آمریکایی و بریتانیایی برای تامین امنیت انتقال آن شرکت کردند و در جریان انتقال آن در ظرف پنج روز، دو صد نفر از اعضای گروه طالبان کشته شدند.