دولت افغانستان برنامه ثبت ملکیت‌های زمین‌های روستایی و شهری را آغاز کرد

کابل

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

براساس آمار اداره اراضی افغانستان، در حال حاضر ۷۰ درصد ملکیت شهری و ۸۰ درصد ملکیت زمین‌های روستایی در افغانستان غیررسمی است

دولت افغانستان برنامه ثبت ملکیت‌های زمین‌های روستایی و شهری را از شهر کابل آغاز کرده است و مقام‌های دولتی اعلام کرده‌اند که این برنامه را در سراسر کشور گسترش می‌دهند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که تحقق این امر را در آغاز کارش به عنوان رئیس جمهوری وعده داده بود، در این مراسم گفت که رسمیت بخشیدن به ملکیت مردم، یکی از مشکلات مهم اجتماعی را حل می‌کند.

آقای غنی در این مراسم امروز شنبه (۱۰ میزان/مهر) برگزار شده بود، گفت که در حال حاضر ملکیت زمین در کابل به دلیل عرفی بودن آن مصونیت ندارد و با صدور اسناد رسمی مالکیت صاحبان آنها تثبیت خواهد شد.

براساس آمار اداره اراضی افغانستان، در حال حاضر ۷۰ درصد ملکیت شهری و ۸۰ درصد ملکیت زمین‌های روستایی در افغانستان غیررسمی است که در دفاتر دولتی ثبت نشده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که ثبت این ملکیت‌ها و صدور سند رسمی مالکیت، با اجرای این برنامه آغاز می‌شود تا مردم بتوانند خانه‌های خود را با خیال راحت بهسازی کنند.

خانه‌هایی که در کابل و سایر شهرهای افغانستان دارای ملکیت رسمی و ثبت شده نیستند، خارج از برنامه‌ریزی شهری قرار دارند و خدمات شهری هم به میزان بسیار کمی در این مناطق ارائه می‌شود.

آنگونه که آقای غنی گفت در این مناطق افراد سودجو هم در پی غصب خانه‌های ثبت نشده هستند. آقای غنی این وضعیت را مغایر شریعت و قانون و غیرقابل قبول خواند.

مراسم گشایش برنامه ثبت ملکیت‌های شهری و روستایی افغانستان از محله خرابات در مرکز شهر کابل آغاز شد و به گفته آقای غنی، این محله به "دانشگاه فرهنگی" تبدیل و موزه ملی هنر افغانستان هم در همین محله ساخته خواهد شد.

محله خرابات در گذشته به دلیل سکونت آوازخوان‌های معروف افغانستان شهرت داشت و رئیس جمهوری از شماری از آنها مانند قاسم افغان، محمدحسین سرآهنگ، صادق هماهنگ و استاد هاشم طبل‌نواز نام برد.

آقای غنی جایگزینی اسناد عرفی با اسناد رسمی و ثبت شده ملکیت در شهر کابل را "گام اول برای احیاء کابل" خواند و گفت که مردم شاهد ظهور کابل جدیدی خواهند بود و به‌ویژه مرکز این شهر به هیچ صورت قربانی منافع اقتصادی نخواهد شد.

او همچنین تاکید کرد که در کابل تمام ترتیبات مهندسی براساس این برنامه "اسلامی و افغانی" خواهد بود تا همه شهروندان کشور به این شهر به عنوان پایتخت کشور افتخار کنند.

رئیس جمهوری افغانستان تأکید کرد که در "احیاء" کابل دیدگاه ظهیرالدین محمد بابر، بنیانگذار سلسله گورگانیان هند، که کابل یکی از پایتخت‌های او بود و همچنین دیدگاه امان‌الله، پادشاه تجددگرای افغانستان در سال‌های ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۹ همزمان در نظر گرفته خواهد شد.

در حال حاضر شهر کابل نه تنها در محلات بیرون برنامه‌ریزی شهری بلکه در محلات مشمول برنامه ریزی شهری هم دچار مشکلات زیادی است، از جمله سیستم فاضلاب، سیستم آبرسانی و نظام بهداشت محیطی ندارند.

توضیح تصویر،

باغ بابر در غرب شهر کابل