دولت افغانستان پرداخت آزمایشی حقوق کارمندان را از طریق تلفن همراه آغازکرد

روشن

منبع تصویر، Roshan

توضیح تصویر،

دولت افغانستان قرار است که حقوق را از طریق موبایل پول (ام_ پیسه) پرداخت کند

دولت افغانستان برنامه آزمایشی پرداخت حقوق کارمندان را از طریق تلفن همراه از وزارت کار وامور اجتماعی درکابل پایتخت این کشور آغاز کرد.

این برنامه قراراست که برای چهارماه به صورت آزمایشی اجرا و بعد در سراسر افغانستان گسترش یابد.

اکنون حقوق کارمندان دولت به حساب‌های بانکی آنان انتقال می‌یابد و یا به صورت پول نقد به آنان پرداخت می‌شود.

به دلیل مشکلات درانتقال پول به مناطق ناامن و یا نبود نمایندگی بانک‌ها دراین مناطق و سایر روستاهای دور دست چالش‌های زیادی در پرداخت حقوق کارمندان درسراسر این کشور ایجاد می‌شود.

خانم نسرین اوریا خیل، وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان در مراسم آغاز این برنامه در وزارتش گفت که با این کار میزان خطر درانتقال پول کاهش خواهد یافت و امکان انتقال پول به مناطق ناامن میسر می‌شود.

او از اجراکنندگان این برنامه خواست که در دوره آزمایشی چهارماهه، دقت لازم را برای جلب اعتماد مردم انجام دهند.

به گفته او با انجام این کار نهادهای دولتی قادر به انتقال پول به تمام نقاط این کشور شده و مردم می‌توانند پول نقد را از نمایندگی‌های خدمات تلفنی پول(ام- پیسه) دریافت کنند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نجیب عزیزی، رئیس تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان (اترا) در این مراسم گفت که بانک مرکزی و وزارت مالیه(دارایی) افغانستان دراین روند مشارکت دارند و مردم نگران ضایع شدن پول شان نباشد.

او گفت که با راه‌اندازی این خدمات هم از فرسودگی پول جلوگیری می‌شود و از طرف دیگر افغانستان از اقتصاد پول نقد به سمت پول الکترونیکی آهسته آهسته حرکت می‌کند.

با پایان این دوره آموزشی قرار است که حقوق ۵۰ هزار معلم نیز از طریق تلفن پرداخت و بعد حقوق صد درصد کارمندان دولت از طریق موبایل به آنان داده شود.

احمد شفیع شریفی، مسئول روابط عمومی شرکت تلفن خصوصی روشن که این شرکت مسئولیت اجرا این طرح را به عهده دارد، گفت که اکنون ۷۵ درصد از جمعیت افغانستان تحت پوشش شبکه تلفن همراه روشن است و این شرکت ۶۱ درصد پوشش جفرافیایی دارد.

او افزود که ۶.۵ میلیون نفر مشترک این شبکه مخابراتی هستند و شرکت روشن تاکنون ۶۵۰ میلیون دلار در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌است.

او گفت که انتقال پول از طریق موبایل باعث تقویت سیستم پولی افغانستان می‌شود.

به گفته او مشکلاتی که پول‌های جعلی ایجاد می‌کند و هزینه‌های که چاپ اسکناس به دوش دولت می گذارد، با این کار کم خواهد شد.

او توضیع داد که با آغاز این کار، مشترکین می‌توانند از مغازه‌ها توسط موبایل خریداری، از بانک‌های طرف قرارداد پول بردارند، پول مصرف برق خود را پرداخت کنند و همچنین به دوستان و نزدیکانش پول حواله کنند.

به گفته او مشترکین از طریق موبایل خود می‌توانند حتی قرضه بگیرند. برای ایجاد سهولت، مرکز خدمات پولی با شماره ۳۱۳ به صورت ۲۴ ساعت به مشتریان خدمات ارائه می‌کنند.