اظهار امیدواری مقامات افغان درخصوص ارائه کمکهای 'میلیاردی' در نشست بلژیک

مجلس افغانستان
توضیح تصویر،

مجلس برای شنیدن توضیحات مقامهای حکومتی در مورد کنفرانس بروکسل اجلاس فوق العاده برگزار کرد

مقام‌های افغان با اظهار آمادگی برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی بروکسل، ابراز امیدواری کرده‌اند که جامعه جهانی قول کمک‌های قابل توجهی را در این نشست به افغانستان بدهد.

صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه، اکلیل حکیمی، وزیر مالیه (دارایی) و حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین، که روز یکشنبه (۱۱ میزان/مهر) برای توضیح درخصوص موضوع این کنفرانس به مجلس نمایندگان فراخوانده شده بودند، آمار بخشی از کمک‌های احتمالی را اعلام کردند.

این در کنفرانس دوروزه روزهای چهارم و پنجم اکتبر در بروکسل، پایتخت بلژیک، با شرکت حدود ۷۰ کشور و ۳۰ سازمان و نهاد بین‌المللی به منظور کمک به افغانستان در چهار سال آینده برگزار خواهد شد.

آقای حکیمی گفت که در این کنفرانس کشورهای کمک‌کننده سالانه بیش از ۳.۵ میلیارد دلار کمک به افغانستان وعده خواهند داد.

براساس آماری که او در جلسه علنی مجلس ارائه کرد، پنج کمک‌کننده بزرگ عبارت خواهند از آمریکا (۷۰۰ میلیون دلار)، آلمان (۴۵۰ میلیون دلار)، بانک جهانی (۴۰۰ میلیون دلار)، بانک توسعه آسیایی (۳۰۵ میلیون دلار) و هند (۲۵۰ میلیون دلار).

وزیر مالیه افزود که انتظار حکومت افغانستان این است که انتقال منابع مالی از طریق بودجه ملی افغانستان صورت گیرد و مطابق اولویت‌های حکومت این کشور مصرف شود.

در همین حال، "جنبش روشنایی" که متشکل از معترضان چگونگی مصرف کمک‌های خارجی است، برای تظاهرات در روز برگزاری کنفرانس در بروکسل آمادگی گرفته و بر مشروط کردن کمک‌های خارجی به مصرف متوازن این کمک‌ها در مناطق مختلف کشور است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از سوی دیگر، مقام‌های دولت افغانستان در حالی بر گرفتن قول کمک از جامعه بین‌المللی تاکید دارد که به گفته وزیر مالیه افغانستان، حکومت این کشور در ۱۰ ماه گذشته سال مالی جاری تنها ۳۵ درصد بودجه توسعه‌ای خود را مصرف کرده است.

کمبود ظرفیت در مصرف بودجه توسعه‌ای از چالش‌های مهم حکومت افغانستان است. پیش از این هم ناتوانی نهادهای دولتی در مصرف بودجه توسعه‌ای خود خبرساز شده است.

وزیر مالیه به نمایندگان مجلس گفت که حامیان بین‌المللی افغانستان انتظار دارند که حکومت این کشور در چهار عرصه گام‌های عملی بردارد: مبارزه با فساد، اصلاح نظام انتخاباتی و تقویت توسعه ملی برای نزدیک شدن به خودکفایی و بهبود وضعیت حقوق بشر.

پیش از این ریچارد اولسون، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان، گفت که در این کنفرانس سالانه ۳.۵ دلار برای چهار سال آینده برای کمک به افغانستان اعلام خواهد شد، ولی این کمک "یک چک سفید نیست و می‌تواند وابسته به پیشرفت افغانستان در انجام اصلاحات، از جمله مبارزه با فساد اداری باشد."

در جلسه علنی امروز مجلس همچنین بر بازگشت داوطلبانه پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی تاکید شد. صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه، گفت مذاکرات زیادی با کشورهای اروپایی صورت گرفته تا از اخراج اجباری این پناهجویان جلوگیری شود.

او افزود که کشورهای کمک‌کننده اروپایی "تهدید" کرده‌اند که هزینه‌های مالی حمایت از پناهجویان را از کمک‌های مالی به افغانستان کم خواهند کرد. به گفته او، اگر موضوع پناهجویان حل نشود، این موضوع بر کمک‌های مورد انتظار در کنفرانس بروکسل تاثیر خواهد گذاشت.

همچنین حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران، افغانستان گفت که آمار پناهجویانی که از کشورهای اروپایی بازگشت خواهند کرد، در مقایسه با پناهجویانی که از پاکستان و ایران بازگشت می‌کنند، "بسیار اندک" خواهد بود.

او از تعداد اخراجی‌های اروپایی آمار مشخصی ارائه نکرد، اما گفت که به طور متوسط روزانه از پاکستان پنج هزار نفر و از ایران هزار و ۵۰۰ نفر به کشور به گفته وی ظاهراً به صورت داوطلبانه بازمی‌گردند.