'سربازان خیالی' در افغانستان؛ درد سر جدید برای پنتاگون

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای امنیتی افغان در ماه‌های اخیر در چندین جبهه هم‌زمان در حال جنگ هستند

آمریکا از آغاز سال ۲۰۰۲ تا حالا بیشتر از ۶۸ میلیارد دلار برای تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی افغان هزینه کرده است. در دوسال اخیر نیروهای آمریکایی حضورشان را در افغانستان کم رنگ‌تر کرده‌اند و بیشتر نقش مشاورت و آموزشی دارند. در این شرایط توجه اصلی آمریکا روی نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.

از آغاز ورود آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۲، نیروهای امنیتی افغان در حال افزایش بوده‌اند. در آغاز شمار آنها چیزی حدود ۴۰ هزار تعیین شده بود، ولی با گذشت زمان و نظر به افزایش نیازمندی‌های افغانستان، نیروهای امنیتی افغان بیشتر و بیشتر شدند. آخرین آمار، شمار نیروهای امنیتی افغان را نزدیک به ۳۲۰ هزار نشان می‌دهد.

ولی حالا، دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان ( SIGAR) از وزارت دفاع آمریکا خواسته است تا در مورد ده‌ها هزار "سرباز‌ خیالی" در جمع نیروهای امنیتی افغان که حقوق می‌گیرند اطلاعات دهد.

نامه‌ای که اکنون منتشر شده است، در ماه آگست/اوت نامه‌ای از سوی دفتر بازرس ویژه آمریکا به وزارت دفاع آن کشور فرستاده شده بود.

جان ساپکو، سر بازرس ویژه آمریکا در این نامه نوشته است:" تفاوت میان توانایی نیروهای امنیتی افغان و شمار واقعی آنها سوال برانگیز است. آیا وزارت دفاع آمریکا تدابیر لازم را برای جلوگیری از ضایع شدن پول آمریکا در هزینه "سربازان خیالی" در دست دارد یا نه."

آقای ساپکو، در نامه خود با اشاره به گزارش‌های رسانه‌ای نوشته است که "مقام‌ها در هلمند گفته‌اند حدود نیمی از نیروهای که روی کاغذ هستند، وجود فیزیکی ندارند و حقوق آنها به مقام‌های فاسد می‌رود."

مقام‌های وزارت دفاع افغانستان در حالی که وجود مشکلات در این وزارت را رد نمی‌کنند اما حضور "سربازان خیالی" را تکذیب می‌کنند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که حقوق سربازان دفاعی افغان از طریق بانک‌ها پرداخت می‌شود و بانک‌ها تدابیر لازم خود را برای شناخت مشتریانشان دارند.

آقای رادمنش همچنین گفته است که قرار است سیستم بیومتریک در سراسر ارتش افغانستان روی کار آید. به گفته آقای رادمنش بعد از فعال شدن این سیستم تعداد دقیق نیروها روشن خواهد شد و با سیستم بیومتریک احتمال فساد هرچی بیشتر کاهش خواهد یافت.

حق نشر عکس SIGAR
Image caption سیگار هر از چندگاهی گزارشی را درباره حیف و میل کمک‌های آمریکا در افغانستان به نشر می‌رساند

جان ساپکو گفته است که سیستم بیومتریک تنها زمانی می‌تواند تاثیر داشته باشد که آمار دقیق نیروها همواره گرفته و بروز شود.

تعداد نفرات ارتش و نیروی پلیس افغانستان در سطح ۳۲۰ هزار نفر تصویب شده اما مقامات دولتی گفته‌اند که تعداد واقعی نفرات به مراتب کمتر از این رقم است.

در حالی که واحدهای نظامی و پلیس با نفراتی کمتر از میزان تصویب شده، به دلیل کشته شدن و ترک خدمت و فعالیت دارند، همان بودجه‌ای را دریافت می‌کنند که برای واحدهایی با نفرات پیش‌بینی شده در نظر گرفته شده بود. این وضعیت به معنی آن است که در عمل، واحدهای نظامی حقوق و مزایای نظامیانی را دریافت می‌کنند که وجود خارجی ندارند و به اصطلاح "سربازان خیالی" هستند.

هزارها سرباز افغان در جبهه‌های جنگ کشته می‌شوند و یا فرار از خدمت می‌کنند، اما آمار آنها دقیقا به‌روز نمی‌شود و حقوق آنها همچنان پرداخت می‌شود.

کمبود نیرو در جبهه‌های جنوب افغانستان شدیدا حس می‌شود. همین حالا نیروهای افغان هم در ولایت قندوز و هم در ولایت هلمند در حال جنگ هستند.

این بار نخست نیست که خبر از فساد در نهاد‌های امنیتی و دفاعی افغانستان منتشر می‌شود. در سال ۲۰۱۳ سازمان شفافیت بین الملل بریتانیا اعلام کرد که میزان فساد در نهادهای امنیتی افغانستان از جمله وزارت دفاع بالا است.

+بیشتر بخوانید: '۶۲ میلیارد دلار'؛ جزئیات کمکهای آمریکا به ارتش و پلیس افغانستان

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط