تلاش برای جذب گردشگران خارجی در ولایت هرات

Image caption قلعه اختیارالدین یکی از مراکز مهم و تاریخی ولایت هرات است

نهادهای متعدد دولتی در ولایت هرات با هدف جذب گردشگران خارجی برنامه‌های مشترک فرهنگی را روی دست گرفته‌اند.

ریاست اتاق تجارت و صنایع می‌گوید که ده‌ها شرکت گردشگری و اتحادیه هتل داران هرات توافق کرده‌اند که در همکاری با ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات زمینه را برای جذب سیاحان خارجی فراهم کنند.

ریاست اتاق تجارت و صنایع مشترک افغانستان و ایران که در هرات و مشهد شعبه دارد از "اقدامات مشترک" با هدف جذب گردشگران خارجی خبر داده‌است.

از سوی دیگر، اتحادیه هتل‌داران و شرکت‌های گردشگری در هرات هم برای جذب سیاحان خارجی با ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات همکار شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ولایت هرات افغانستان به عنوان ولایت باستانی یاد می‌شود

آریا روفیان، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات "چاپ کتاب‌های راهنما، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در باره پذیرایی از سیاحان، ایجاد هماهنگی در زمینه حمل و نقل و امنیت سیاحان" را بخشی از برنامه‌های مشترک این نهادها توصیف کرده‌ است.

بر اساس آمارهای رسمی، هرات حدود هفتصد ساحه و بنای باستانی دارد.

بصیراحمد جویا، مدیر فرهنگی قلعه باستانی اختیارالدین می‌گوید: "اگر خواسته باشیم در مورد گردشگران واقعی - آنانی که به عنوان گردشگر می‌آیند و هزینه می‌کنند - صحبت کنیم، باید بگویم که شمارشان خیلی کم است. در ماهی سه تا پنج نفر ممکن است بیایند. بقیه کسانی هستند که در دفاتر بین‌المللی کار می‌کنند و در روزهای رخصتی شان به اینجا می‌آیند."

جواد توکلی که مسئول بخش پذیرش یکی از هتل‌های معروف هرات است، می‌گوید: "در طول یک ماه ممکن است فقط یک گردشگر خارجی بیاید. سه یا چهار سال پیش، ما گاهی در یک روز از ۲۵ گردشگر خارجی هم پذیرایی می‌کردیم."

Image caption بیشتر آثار باستانی هرات در دوران جنگهای داخلی آسیب دیده‌است

در هرات نزدیک به صد شرکت توریستیو سیاحتی فعالیت دارد. شرکت‌های که بازارشان چندان رونق ندارد.

محمد رضا رحیمی، کارمند یکی از شرکت‌های سیاحتی و توریسی در هرات است؛ شرکتی که می‌گوید فقط توان صادر کردن گردشگران به خارج را دارد. زیرا به گفته او، زمینه سازی برای ورود گردشگران خارجی در افغانستان نیازمند فضای امن است.

آقای رحیمی می‌گوید: "کشورهای همسایه توانسته‌اند زمینه را برای ورود سیاحان فراهم کنند. ما از مسئولین امنیتی افغان انتظار داریم که بتوانند فضای امن و مناسب را برای گردشگران خارجی فراهم کنند تا ما هم بتوانیم گردشگر وارد کنیم."

با آنکه هرات از ولایات نسبتا امن افغانستان است اما در مجموع ناامنی‌ها در افغانستان، تصویری ترسناک از این کشور در اذهان گردشگران بوجود آورده‌است.

Image caption خط کوفی و نقشهای اسلمی در بناهای باستانی هرات

تصویری که گفته می‌شود پیش از سال ۲۰۱۴ به مراتب بهتر بود. با این همه، فرماندهی پلیس هرات می‌گوید که از تمام امکانات‌اش برای تأمین مصئونیت گردشگران کار می‌گیرد البته مشروط بر اینکه گردشگران هم اطلاعات کافی در مورد جزئیات سفر و محلاتی که به آنجا می‌روند را در اختیار پلیس بگذارند.

صنعت توریزم یا گردشگری در برخی از کشورهای جهان منابع اصلی تأمین عواید را تشکیل می‌دهند. افغانستان ظرفیت بالقوه و قابل توجه را برای جذب گردشگران دارد، اما چیزی که این کشور کم دارد امنیت است.

Image caption مقبره گوهرشاد خانم