وزارت دفاع افغانستان: افسری که نوجوان دانش آموز را برهنه کرد تنبیه می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption واحد کماندو ارتش از واحدهای نخبه و خوش‌نام ارتش افغانستان است و کمتر به برخوردهای نامناسب متهم شده است. (عکس از بایگانی)

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که یک افسر نیروهای ویژه ارتش به اتهام برهنه کردن یک دانش‌آموز پسر بازداشت شده و تحت بازجویی قرار گرفته است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع روز جمعه (۳۰ میزان/مهر) به بی‌بی‌سی گفت که این وزارت با دریافت این خبر، هیئت بلندپایه‌ای را به ریاست ژنرال افضل امان، معاون وزیر دفاع برای بررسی اتهام علیه این افسر تعیین کرده است.

آقای وزیری گفت که این افسر متهم است که دو روز پیش در یک مکتب (مدرسه) در ولسوالی (شهرستان) زرمت ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان دانش‌آموزی را هنگام بازرسی برهنه کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع افزود که اگر این اتهام ثابت شود، این افسر دون‌پایه نیروهای کماندوی ارتش به سختی مجازات خواهد شد.

به گفته آقای وزیری، این افسر در حال حاضر در مقر وزارت دفاع تحت بازجویی قرار دارد و هیئت به ریاست ژنرال امان به محل رویداد در ولایت پکتیا رفته است.

لقمان حکیمی، رئیس معارف ولایت پکتیا به بی‌بی‌سی گفته است که این افسر ارتش بدون اجازه مسئولان آموزش و پرورش وارد محدوده مکتب شد و به دلایل امنیتی این دانش‌آموز پانزده‌ساله را بازجویی کرد و از بدن او عکس گرفت.

او افزود که این اقدام با واکنش مردم، دانش‌آموزان و معلمان منطقه زرمت مواجه شد و در حال حاضر مکتب‌های این منطقه در اعتراض به همین موضوع تعطیل شده است.

محمدرحمان قادری، منشی شورای ولایتی، به بی‌بی‌سی گفت که در ترکیب هیئتی که از کابل وارد پکتیا شده، یک مشاور رئیس جمهوری هم عضویت دارد.

آقای قادری افزود که این هیئت از خانواده این دانش‌آموز عذرخواهی کرده و از مسئولان آموزش و پرورش و مردم مردم خواسته است به اعتراض خود پایان دهند و از فردا مکتب‌ها به روی دانش‌آموزان باز شوند.

یکی از ریش‌سفیدان بانفوذ ولایت پکتیا گفته است که این افسر ارتش با خشونت وارد مکتب شد. او گفته است که برهنه کردن یک نوجوان اقدام نادرستی است و افسری که مرتکب این اقدام شده باید به سختی مجازات شود.

نیروهای کماندو از نیک‌نام‌ترین واحدهای ارتش افغانستان محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که واکنش حکومت به اعتراض‌ها در پکتیا و تعیین هیئتی در سطح معاون وزیر دفاع و مشاور رئیس جمهوری، تلاشی باشد برای حفظ وجهه این نیروها در میان مردم.