زنانی که کاخ ویران‌شده کابل را بازسازی می‌کنند

Image caption حکومت کار بازسازی قصر تاریخی دارالامان، در غرب کابل را شش ماه پیش آغاز کرد و ده‌ها زن در اجرای این طرح بازسازی سهم گرفتند
Image caption نزدیک به ۴۰۰ کارگر، از جمله ۸۰ مهندس و بنا در کار بازسازی این قصر شرکت دارند که بیست نفر از مهندسان را زنان و دختران تشکیل می‌دهند.
Image caption ۲۵ درصد از کار بازسازی قصر دارالامان به عهده مهندسان زن است
Image caption این قصر در زمان شاه امان‌الله در سالهای ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۶ زیر نظر مهندسان آلمانی ساخته شد. این شاه تجددگرا توانست برای دو سال از این قصر به عنوان محل کار برخی از ادارات دولتی استفاده کند. بعد در نیمه دوم دهه ۱۳۶۰، در زمان ریاست جمهوری داکتر نجیب‌الله رئیس جمهوری پیشین افغانستان، وزارت دفاع در آن مستقر شد.
Image caption در جریان کودتای ژنرال شهنواز تنی در ۱۶ دلو/بهمن ۱۳۶۸، وزیر دفاع نجیب الله، این قصر هفد بمباران طرفداران آقای تنی قرار گرفت و پس از آن در جنگ های دهه هفتاد خورشیدی تار و پود این ساختمان فروریخت، به گونه‌ای که حتی یک اتاق از ۱۵۰ اتاق آن دیگر قابل استفاده نبود.
Image caption وقتی ۶ ماه پیش اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد این قصر را با هدف برچیدن نشانه‌های جنگ بازسازی می‌کند، شماری از منتقدان گفتند که این قصر ویران‌شده به عنوان بخشی از تاریخ جنگ باید به همان حالش بماند.
Image caption مهندس حمیدالله، معاون این پروژه می‌گوید کارهای مقدماتی این پروژه، که شامل نقشه برداری و بستن خوازه (داربست) می‎شود، با هزینه دو میلیون دلار تمام شده است
Image caption دولت افغانستان پیش‌بینی می‌کند که بازسازی این قصر ۲۰ میلیون دلار هزینه برمی‌دارد. ضیا حسینی، معاون وزارت شهرسازی و رئیس این پروژه می‌گوید کار بازسازی قصر در پنج سال تمام خواهد شد
Image caption آقای حسینی گفته: "برای سال آینده تا چهار میلیون دلار ضرورت داریم، اگر پول به زمان مشخص برسد، در پنج سال آینده کار ما تمام می‌شود."
Image caption صوفیه روشن، از مهندسان این پروژه می‌گوید طرف‌دار نوآوری و ادغام نقشه قدیمی و جدید است. او می‌گوید: "نقشه قصر خوب است، ولې حالا نقشه‌های جدید هم زیبا است، اگر هر دو یک جا شود، یک شیوه جدید از قصر ساخته خواهد شد"
Image caption روی خوازه‌های ایستاده در بیرون قصر با پارچه سبز نوشته شده: "ما می‌توانیم". معنای این عبارت این است که هرچند بازسازی دشوار است، ولی به سرانجام خواهد رسید
Image caption امان‌الله خان در نظر داشت تا بیشتر ادارات دولتی در دارالامان و در اطراف آن جابه‌جا شوند، حالا آقای غنی می‌گوید آرزوی مشابهی دارد.

موضوعات مرتبط