تولید مواد مخدر در افغانستان ۴۳ درصد افزایش یافته است

کشت تریاک حق نشر عکس AFP
Image caption کشت تریاک در افغانستان از سال ۲۰۰۱ پیوسته در حال افزایش بوده است

حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل گزارش داده‌اند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال جاری میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است.

این گزارش مشترک سالانه امروز (یکشنبه، دوم عقرب/آبان) در کابل منتشر شد، که براساس آن در سال ۲۰۱۶ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به چهار هزار و ۸۰۰ تن رسیده است در حالی که این آمار پارسال ۳۳۰۰ تن بوده است.

براساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت هم از ۱۸۰ هزار هکتار در سال ۲۰۱۵ به ۲۰۱ هزار هکتار در سال جاری رسیده است.

این گزارش بیانگر آن است که امسال از یک سو میزان تلاش‌ها برای ریشه‌کنی مواد مخدر ۹۱ کاهش داشته و از سوی دیگر، کشت تریاک هم پربارتر شده و به طور متوسط از ۱۸.۳ کیلوگرام در سال گذشته به ۲۳.۸ کیلوگرام در هکتار در سال جاری رسیده است.

از سال ۱۹۹۴، امسال برای سومین بار مساحت زمین زیر کشت تریاک در افغانستان به بالای ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است. نخستین بار در سال ۲۰۰۹ این آمار به ۲۰۹ هزار رسید و در ۲۰۱۴ این آمار ۲۲۴ هزار هکتار بود.

حدود ۷۱ هزار هکتار زمین در سال ۱۹۹۴ در افغانستان زیر کشت بود و در سال ۱۹۹۶ که گروه طالبان به قدرت رسید، این رقم به ۵۷ هزار کاهش یافت و در زمان فروپاشی رژیم این گروه در سال ۲۰۰۱، تنها هشت هزار هکتار زمین تریاک کشت شد.

تولید مواد مخدر افغانستان در سال ۲۰۱۶
۲۰۱۵ تغییر نسبت به ۲۰۱۵ ۲۰۱۶
زمین زیر کشت تریاک ۱۸۳ هزار هکتار %۱۰+ ۲۰۱ هزار هکتار
ولایت های بدون مواد مخدر ۱۴ ۱- ۱۳
ولایت های دارای کشت مواد مخدر ۲۰ ۱+ ۲۱
ریشه کنی ۳۷۶۰ هکتار %۹۱- ۳۵۵ هکتار
میانگین تولید مواد مخدر ۱۸.۳ کیلوگرام در هکتار %۳۰+ ۲۳.۸ کیلوگرام در هکتار
میزان بالقوه تولید مواد مخدر ۳۳۰۰ تن %۴۳+ ۴۸۰۰ تن

از سال ۲۰۰۲ به این سو، کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پیوسته در حال افزایش بوده است.

براساس گزارش تازه دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، بیشترین مقدار مواد مخدر افغانستان در مناطق جنوبی (۵۹ درصد) و شرقی (۲۵ درصد) تولید می‌شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption امسال ۲۰۱ هکتار زمین در افغانستان زیر کشت تریاک بوده است

ولایت جنوبی هلمند با آن که هفت درصد کاهش در میزان کشت تریاک داشته، با داشتن بیش از ۸۰ هزار هکتار زمین زیر کشت تریاک در صدر جدول ولایت‌های تولیدکننده مواد مخدر کشور است. پس از آن ولایت‌های قندهار، ارزگان، ننگرهار (شرق)، فراه (غرب)، بدخشان (شمال شرق) و نیمروز (غرب) قرار دارند.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان کوتاهی در ریشه‌کنی کشت تریاک در سال جاری را به افزایش ناامنی و تاخیر در دریافت پول کمکی در این مورد نسبت داده است.

گزارش تازه از جانب وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان و به کمک فنی دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل و کمک مالی آمریکا و جاپان/ژاپن تهیه و منتشر شده است.

موضوعات مرتبط