ژنرال نیکولسن: فصل جنگی طالبان رو به اتمام است

  • هارون نجفی‌زاده
  • بی بی سی
در راه غزنی

منبع تصویر، BBCPersian

توضیح تصویر،

هلیکوپتر شینوک ژنرال جان نیکولسن، فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان

دو چرخبال ۳۰ ‌متری شینوک با پنجره‌های جلویی و در پشتی نیمه‌باز زیر نظارت تک تیراندازان آمریکایی در مقر فرماندهی نیروهای چندملیتی ناتو در کابلمنتظر پرواز بودند.

ژنرال تاج محمد جاهد، وزیر داخله افغانستان زودتر از همراهانش رسید. چند دقیقه بعد کاروان موترهای سیاه ضدگلوله معصوم استانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی هم وارد مقر نیروهای حمایت قاطع ناتو شد.

لحظه‌ای نگذشت که ژنرال عبدالله حبیبی، وزیر دفاع کشور از راه رسید. او سلام نظامی به آقای استانکزی داد و همه همراه با ژنرال جان نیکولسن در خط مستقیم به سوی چرخبال‌های آمریکایی راه افتادند.

مقصد سفر: ولایت غزنی در ۱۴۸ کیلومتری جنوب کابل

راه کابل غزنی چنان آشوب‌زده است که رفت و آمد گروهی مقام‌های بلندمرتبه این چنینی شاید خودکشی باشد. شورشیان طالبان هر از گاهی از روستاهای اطراف شاهراه بیرون می‌زنند، با نیروهای افغان به تبادل آتش می‌پردازند و سپس میان باغستان‌ها و کلبه‌ها ناپدید می‌شوند. از این رو، نیروهای افغان که نیروی هوایی مطمئنی ندارند، حتی برای پرواز ۴۵ دقیقه‌ای تا غزنی، دست طلب به آمریکایی‌ها دراز می‌کنند.

مدیران ارشد امنیتی افغانستان این بار تنها با یک دستیار رهسپار غزنی شدند. برای نگهبانان شدیدا مسلح آنها جای در هلیکوپترها نبود. اما ژنرال نیکولسن با نزدیک ۳۰ نیروی ویژه و محافظ مجهزش پرواز می‌کرد. او تنها از معصوم استانکزی در هواپیمای خودش پذیرایی کرد.

وزیر دفاع، وزیر داخله، والی غزنی و من در کنار محافظان ژنرال نیکولسن در هواپیمای دومی آنها را دنبال کردیم.

بالگردها در ارتفاع نه چندان بلند به پرواز درآمدند. محافظان آمریکایی که در و پنجره هلیکوپتر را مراقبت می‌کردند، در طول سفر به سمت‌های راست و چپ می‌چرخیدند تا تهدید احتمالی را دفع کنند.

غزنی که در مسیر ولایات جنوبی به کابل واقع شده از اهداف مهم شورشیان بوده است. چند عضو رهبری طالبان زاده همین ولایت اند. چند سال پیش اوضاع در این ولایت چنان آشوب‌زده شده بود که باری موسی اکبرزاده والی وقت غزنی گفت او از طالبان خواسته که برای در رفتن از فشار سرکرده‌های شان، چند موشک به شهر غزنی پرتاب کنند.

اکنون عملیات سلطان در غزنی برای انتقال جنگ به مواضع طالبان جریان دارد.

منبع تصویر، BBCPersian

توضیح تصویر،

گزارش عملیات نظامی "سلطان" براساس تخته ریگی به تیم امنیتی دولت وحدت ملی به وزیران دفاع، داخله، رئیس امنیت ملی و ژنرال نیکولسن

بالگردها که در میدان هوایی کوچک غزنی نشستند، هیات بلندپایه برای بررسی اوضاع، هماهنگی رهبری جنگ و بخشیدن روحیه به نیروها به اتاق‌های عملیات نظامی راهنمایی شدند.

ژنرال شریف یفتلی، فرمانده قول اردوی ۲۰۳ تندر و مسئول جنگ در منطقه جنوب شرق توضیح داد که هیچ منطقه‌ای در این حوزه با خطر افتادن به دست طالبان مواجه نیست.

اما او گزارش تکان دهنده‌ای از تلفات دو طرف جنگ ارائه کرد: تنها در غزنی در سه هفته گذشته ۳۷۰ شورشی طالبان کشته و ۱۶۸ نفر دیگر مجروح شده اند. تلفات نیروهای افغان هم به ۳۵ نفر می رسد و ۶۴ نفر دیگر هم مجروح شده اند.

ژنرال یفتلی گفت که مین‌های کنار جاده‌ای و تغییر تاکتیک‌های طالبان در استفاده از آن عامل اصلی تلفات نظامیان افغان است. آمار سه هفته گذشته نشان می‌دهد که ۲۳۴ حلقه مین، ۲ کانتینر مواد منفجره، ۸۰ عراده موترسیکلت طالبان هم کشف و ضبط شده‌ است.

ژنرال نیکولسن که طرح بازدید از مناطق مختلف کشور را روی دست گرفته تاکنون به قندوز، هلمند، فراه و حالا غزنی رفته تا به مدیریت جنگ به افغانها کمک کند.

او می‌گوید تا چند هفته دیگر فشار طالبان کمتر خواهد شد، چون حملات امسال شورشیان پایان می‌یابد.

او گفت: "جنگ تاکنون تمام نشده، اما طالبان به لطف شهامت و جرات عالی سربازان افغان نتوانستند به هیچ یک از اهداف خود برسند. آنها سه بار سعی کردند قندوز را بگیرند. دو بار سعی کردند لشکرگاه را بگیرند. سعی کردند فراه و ترینکوت را تصرف کنند. اما هر دفعه ناکام ماندند و باز هم ناکام میمانند. من انتظار دارم جنگ تا چند هفته دیگر تمام شود و نیروهای افغان برای سال آینده آماده شوند."

از او پرسیدم که حملات هوایی آمریکا همواره جنجال‌برانگیز بوده ‌است. واقعا افغان‌ها چقدر به آن نیاز دارند؟

او می‌گوید: "در واقع حملات هوایی برای کمک به نیروهای افغان ضروری‌ است تا وقتی که آنها خود صاحب قوای هوایی شوند. تا آن موقع جامعه جهانی چنین ظرفیت را فراهم خواهد کرد. پیشرفت قوای هوایی افغانستان امسال عالی بوده و در حمایت از نیروهای پیاده افغانستان روز به روز بهتر می‌شود. امسال تلفات غیرنظامی اندکی کاهش پیدا کرده‌ است. بدون شک ما تمام تلاش خود را به کار می‌بریم تا جلو تلفات غیرنظامی را بگیریم. اما فراموش نکنید که طالبان عامل اکثریت مطلق تلفات غیرنظامی است."

از او در باره جنگ هلمند پرسیدم و اینکه آیا به نظر او طالبان در تلاش برای انتقال رهبری خود از کویته به جنوب افغانستان است؟

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

ژنرال چهارستاره جان نیکولسن در ماه مارس ۲۰۱۶ فرماندهی نیروهای ناتو را در افغانستان به عهده گرفت

ژنرال نیکولسن گفت: "فکر می‌کنم آنها دوست دارند این کار را کنند ولی نمی‌توانند چون ارتش و پلیس افغانستان آنها را دور نگه‌میدارند. به همین دلیل آنها به شدت تلاش کردند لشکرگاه را تصرف کنند که نتوانستند."

این فرمانده ارشد آمریکایی می‌گوید که توافق صلح دولت با حکمتیار مهم است.

او گفت: "این نشان می‌دهد که راه پیشرفت، صلح و آشتی است. با ادغام موفقانه اعضای حزب اسلامی امیدواریم که این نشانه‌ای باشد برای طالبان که دوباره به جامعه افغانستان بپیوندند و در صلح زندگی کنند. چنین نشانه‌هایی را می‌بینیم. البته رهبران تندروی میان طالبان هم وجود دارند ولی رده‌هابی دیگر طالبان از جنگ خسته شده‌اند و آماده هستند که دوباره به جامعه افغانستان بپیوندند و زندگی مسالمت‌آمیز پیشه کنند."

امسال سال سختی برای دولت افغانستان بود. شورشیان طالبان حملات چشمگیری به ویژه در دو ولایت قندوز در شمال و هلمند در جنوب و کابل پایتخت راه اندازی کردند، پیشروی زیادی داشتند و حتی برای مدتی کوتاه خود را به مراکز شهرهای قندوز و لشکرگاه هم رساندند ولی دوباره پس زده شدند. دولت افغانستان که همزمان با جنگ، تلاش‌های گسترده‌ای صلح را تحت حمایت آمریکا روی دست گرفته با سرد شدن هوا اکنون فرصتی برای چانه‌زنی بر سر آتش‌بس پیدا می‌کند.