راه‌اندازی مراکز مشاورت جنسی برای جوانان افغان

  • زمزمه نیازی
  • بی‌بی‌سی
توضیح تصویر،

تاکنون ده مرکز در پنج ولایت بزرگ آغاز به کار کرده‌ است

درافغانستان صحبت درمورد مسایل جنسی یک تابواست. اکنون در کابل، پایتخت افغانستان مرکزی راه‌اندازی‌ شده که جوانان افغان می‌توانند برای حل مشکل جنسی خود به این مرکز مراجعه ‌کنند.

این مرکز درمانی با مراجعین‌اش درمورد مسائل و مشکلاتی صحبت می‌کند که بیان آن در جامعه افغانستان تابو است و کمتر کسی درباره آن با دیگران سخن می‌گویند. حتی اگر این نوع مشکلات به یک بیماری در فرد مبدل شود.

در کل مطرح ساختن موضوعات و بیماریهای جنسی در افغانستان کار نامناسب و شرم‌آور دانسته می‌شود.

اکنون شمار زیادی از جوانان برای مطرح کردن مشکلات و مسائل جنسی خود به این مرکز می‌آیند که تا مشورت پزشکان را بگیرند و پاسخ برای حل مشکل‌شان دریافت کنند.

این مرکز دوماه قبل آغاز به کار کرده‌است. چهار دکتر، شامل دو دکتر زن به مراجعین مشورت می‌دهند. مراجعین آنان نیز کسانی هستند که از مشکلات روانی، فرهنگی، بهداشتی و جنسی رنج می‌برند.

توضیح تصویر،

محمد‌الله مهربان، از دکتران این مرکز می‌گوید که مراجعین‌اش نوجوانان‌ و شمار بیشتر آن‌ها دختر هستند

یکی از دکترهای مرکز در حال مشورت دادن به یک جوان ۲۰ ساله بود، وقتی خواستیم با این جوان صحبت کنیم، این جوان به ‌شرطی حاضر شد در حضور ما با دکتر صحبت کند، که از ذکر نام و انتشار تصویرش خوداری شود.

این جوان که برای حل مشکل جنسی‌اش به دکتر مشاور مراجعه کرده بود، به‌نظر می‌رسید از بیماری که دارد احساس گناه می‌کند تا جایی‌که حتی به‌طور مستقیم به چشم دکتر نگاه نمی‌توانست.

مشورت دکتر به او این بود که "ازدواج کند."

محمد‌الله مهربان، از دکتران این مرکز می‌گوید که مراجعین‌اش نوجوانان‌ و شمار بیشتر آن‌ها دختر هستند.

به گفته او دلیلش‌هم شاید این باشد که دختران بیشتراز پسرها در بیان مشکلات و مسائل جنسی خود با مشکل مواجه هستند و همواره از بیان آن خودداری می‌کنند.

اوگفت: "جوانان میان سنین ۱۵ الی ۱۷ بیشترین مراجعه کنندگان مرکز هستند، به خصوص دختران، چون آنان نمی‌توانند حتی مشکل شانرا با خانواده‌هایش درمیان بگذارند، وقتی یک دختر جوان می‌شود در وجودش احساس تغییرمی‌کند بیشتر شان یک وَهم و ترس نیز دارند."

نورمحمد مراد، نماینده جوانان در صندوق جمعیت سازمان ملل (UNFPA) و بنیان‌گذار این مرکز، می‌گوید که تاکنون ده مرکز در پنج ولایت بزرگ همانند کابل پایتخت، ننگرهار در شرق، هرات در غرب، قندهار در جنوب و بلخ در شمال افغانستان آغاز به کار کرده‌اند.

به گفته او در صورت داشتن نتایج مثبت این مراکز که تاکنون مثبت هم بوده، در هر مرکز بهداشتی افغانستان یک مرکز مشورت‌های مسایل جنسی باز خواهد شد.

توضیح تصویر،

بیشتر دختران افغان به این مراکز مراجعه می‌کنند

آقای مراد می‌گوید همراه با وزارت صحت/ بهداشت و آموزش و پرورش/ معارف افغانستان بر سر طرحی کار می‌کنند که آموزش مسایل جنسی در مضامین درسی شاگردان مدارس گنجانده شود.

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که تاکنون از این نوع مراکز در شهرهای بزرگ راه‌اندازی کرده‌است؛ ولی در مناطق دیگر افغانستان نیز نیاز به این مراکز احساس می‌شود.

مرکز دیگری نیز حدود چهار سال است که برای حل مشکلات جنسی جوانان در شهر کابل فعالیت دارد؛ اما این مشوره‌ دهی این مرکز از طریق تلفن انجام می‌شود.

براساس گفته مسئولین آن، روزانه بیش از ۶۰۰ جوان با این مرکزتماس می‌گیرند. بیشتر از ولایات‌های هستند که جوانان دسترسی به دکتر و مراکز بهداشتی ندارند.

در جامعه‌ای همانند افغانستان که در برخی موارد حتی زنان و شوهران از گرفتن نام همدیگر در خانه خجالت می‌کشند، مراجعه به چنین مراکز و برقراری ارتباط تلفنی می‌تواند یک گام مهم باشد.

شمس‌الحق ضیا، جامعه‌شناس و روان‌شناس می‌گوید که جرئت ایجاد این نوع مراکز نتایج فعالیت شبکه‌های اجتماعی و آموزش فرهنگی جهانی‌است.

آموزش‌ مسائل جنسی در بسیاری از کشورهای جهان، امروزه در مکتب/ مدرسه انجام می‌شود، اما در افغانستان هنوز یک تابو است. ایجاد چنین مراکزی گام‌های ابتدایی‌ و فقط آغاز کار‌ است تا بتواند به بخشی از سئوالات جوانان افغانستان پاسخ دهد.