نخستین سفراشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به مرکز ولایت بلخ

بلخ حق نشر عکس FB
Image caption اشرف غنی در دیدار با عطا محمد نور در دفتر سرپرست ولایت بلخ در مزار شریف

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ سفر کرده و با مقام‌های محلی، بازرگانان، فعالان مدنی و روحانیون دیدار و گفتگو کرده‌است.

این نخستین سفر آقای غنی به ولایت بلخ از زمان ریاست جمهوری او پس از انتخابات جنجالی سال ۲۰۱۴ و تشکیل حکومت وحدت ملی است.

ریاست جمهوری افغانستان گفته که آقای غنی برای همدردی با دیپلمات‌های کنسولگری آلمان در مزارشریف که اخیرا مورد حمله طالبان قرار گرفتند و بررسی اوضاع عمومی به ولایت بلخ سفر کرده‌است.

عطا محمد نور، سرپرست نیرومند ولایت بلخ که در انتخابات از حامیان سرسخت عبدالله عبدالله رقیب آقای غنی بود از رئیس جمهوری به گرمی استقبال کرده ‌است.

او در دو سال اخیر برخلاف میل دولت مرکزی همچنان در سمت سرپرستی ولایت بلخ مانده‌ است.

جاده‌های مزارشریف با پوسترهای بزرگ اشرف غنی تزئین شده، گروه‌های جوانان به او گل اهدا کرده‌اند و شب گذشته هم رئیس جمهوری در مهمان‌خانه دفتر سیاسی جمعیت اسلامی وابسته به آقای نور اقامت کرد.

اخیرا روابط عطا محمد نور با محمد اشرف غنی در پی مذاکرات برای تقسیم قدرت به‌صورت چشمگیری بهبود یافته است.

یکی از همراهان آقای غنی‌ در سفر به مزارشریف می‌گوید که برخلاف دیگر ولایت‌ها شکایت مردم در بلخ از مقام‌های محلی کمتر بوده و رفاه اجتماعی بیشتر به چشم می‌خورد.

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی که این سفر را دنبال می‌کند می‌گوید که انتظار نمی‌رود اشرف غنی در جریان این سفر در مورد سرنوشت عطا محمد نور تصمیمی اعلام کند و همه چانه‌زنی‌ها در کابل صورت خواهد گرفت.

آقای نور بیش از ده سال است که والی بلخ بوده است.