گروه طالبان: از طرح‌های بزرگ توسعه‌ای افغانستان حمایت و حفاظت می‌کنیم

طالبان حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت افغانستان طالبان را مسئول اصلی عدم پیشرفت برنامه‌های توسعه ای مناطق مختلف افغانستان خوانده است

گروه طالبان اعلام کرده است که از طرح‌های ملی که به نفع مردم افغانستان و باعث توسعه شود، حمایت می‌کند و همچنین متعهد به محافظت از آنها است.

این گروه در خبرنامه‌ای که روز سه‌شنبه ۹ قوس/ آذرمنتشر کرده، گفته که این طرح‌های شامل خط انتقال گاز ترکمنستان از مسیر خاک افغانستان به پاکستان و هند( تاپی)، انتقال برق قرقیزستان و تاجیکستان از طریق افغانستان به پاکستان (کاسا یک هزار) و همچنین استخراج مس عینک در ولایت لوگر که توسط یک شرکت چینی قرارداده شد نیز می‌شوند.

در این خبرنامه همچنین محافظت از راه آهن، جاده، طرح‌های تولید انرژی و سدهای آبی برای کشاورزی یاد شده که طالبان آنها را در راستای اهداف کاری خود دانسته‌ است.

این گروه همچنین مدعی است که به نیروهای وابسته خود دستور داده که امنیت تمام طرح‌های توسعه‌ای مورد علاقه افغانستان و گروه طالبان را تامین کنند.

دولت افغانستان گروه طالبان را عامل اصلی اجرا نشدن طرح‌های بازسازی در این کشور اعلام کرده و مدعی است که طرح‌های اجرا شده از جمله جاده‌ها و پل‌ها توسط بمب‌های کارگذاری شده توسط افراد این گروه دوباره تخریب شده ‌است.

چندی قبل وزارت فواید عامه افغانستان اعلام کرد که قسمت زیادی از جاده کابل-قندهار توسط گروه طالبان نابود شده ‌است.

ماه گذشته ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان در مدت دو ماه به ارزش بیش از دو میلیارد افغانی (حدود ۳۰ میلیون دلار) زیر ساخت‌ها و ساختمان‌های عمومی افغانستان را ویران کرده‌اند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز هشتم عقرب/ آبان در کابل گفت که در این مدت ۳۰۲ مکتب/مدرسه توسط طالبان نابود و همچنین ۴۱ مرکز بهداشت ویران شده‌ است.

آقای مرتضوی با اشاره به اینکه ۵۰ مسجد در ۱۱ ولایت آسیب جدی دیده، افزود که در این مدت بیش از پنج هزار منزل نیز صدمه دیده‌اند.

او گفت که در این جنگ دو ماهه بیش از ۱۸۰۰ مغازه/ دوکان، ۴ ساختمان دولتی، ۶ پل و ۲۹۳ گذرگاه و ۵۰ مسجد آسیب دیده و ۱۲۳ کیلومتر جاده نابود شده است.

رانندگان کامیون‌های که در مسیرهای محل حضور گروه طالبان بار حمل می‌کنند، نیز مدعی هستند که گروه طالبان اگر متوجه شوند که بار کامیون‌ها مواد اولیه بازسازی از قبیل آجر، آهن، سیمان و سایر مواد است، مانع از حرکت آنان می‌شود.

به گفته این رانندگان نیروهای این گروه مانع تردد خودروها شده و در خیلی از موارد رانندگان این کامیونها را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند.

مطالب مرتبط