اشرف غنی خبر داد؛ توافق برای ایجاد مسیر هوایی میان کابل و دهلی

قلب آسیا حق نشر عکس MOFA
Image caption در این کنفرانس بر اهمیت همکاری منطقه‌ای تأکید شد

رییس‌جمهوری افغانستان در حاشیه ششمین 'اجلاس قلب آسیا در مورد افغانستان '، از توافقی میان این کشور با هند برای ایجاد یک دهلیز حمل و نقل هوایی میان کابل و دهلی خبر داد.

محمداشرف غنی در این نشست گفت که هدف از این کار، استفاده مردم دو کشور از امکانات یکدیگر است.

به گفته آقای غنی ۲۰ هزار دانشجوی افغان در کشور هند مشغول تحصیل هستند که این موضوع می‌تواند نقش مهمی در آینده افغانستان و انتقال این کشور به سوی موفقیت و ثبات داشته باشد.

ششمین 'کنفرانس قلب آسیا در مورد افغانستان' امروز ۱۴قوس/ آذر با سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و نارندرا مودی، نخست وزیر هند و با حضور نمایندگان ۴۰ کشور در شهر امریتسار هند برگزار شد.

شرکت کنندگان در این کنفرانس بر اهمیت همکاری منطقه‌ای و تلاش برای ایجاد ثبات، صلح و کامیابی افغانستان تأکید کردند.

در این کنفرانس همچنین بر وصل شدن افغانستان به سایر کشورهایی که در قلب آسیا موقعیت دارند، اهمیت داده شد.

رئیس جمهوری افغانستان در این نشست گفت که آسیا اکنون در حال انتقال به سمت اقتصاد قاره‌ای است و از طرف دیگر هزینه زیادی را به دلیل خشونتهای سیاسی می پردازد.

به گفته آقای غنی افغانستان اکنون قدرت انتقال حدود ۱۵ هزار مگا وات برق را از آسیایی مرکزی به آسیایی جنوبی دارد و در ۵ سال آینده افغانستان از مرکز واردات برق به مرکز انتقال برق تبدیل خواهد شد.

او گفت که افغانستان باید از وابستگی بیرون شود. ارزش پیش بینی شده مخازن سوخت فسیلی و معادن افغانستان به تریلیون‌ها دلار می‌رسد و ظرفیت آبهای قابل مهار افغانستان نیز به ۲۶ میلیارد مترمکعب می‌رسد.

آقای غنی گفت که باید مشخص شود که از تولید، فراوری، قاچاق و استفاده از مواد مخدر چه کسانی نفع می‌برند و این کار نیاز به تلاش جهانی دارد.

حق نشر عکس MOFA
Image caption در این کنفرانس نمایندگان ۴۰ کشور حضور داشتند

به گفته رئیس جمهوری افغانستان برای مبارزه با بنیادگرایی نیاز به بودجه است. پاکستان برای بازسازی افغانستان ۵۰۰ میلیون دلار کمک کرده، او پیشنهاد کرد که این پول را پاکستان برای مهار افراط‌ گرایی مصرف کند زیرا بدون امنیت هیج کمکی نمی‌تواند نیاز مردم افغانستان را بر آورده سازد.

شرکت کنندگان در قطعنامه پایانی تعهد کردند که اختلاف‌های خود را به شکل صلح آمیز حل و از هر نوع تهدید یا استفاده از قوه قهریه علیه همدیگر خوداری کنند.

در این نشست از نقش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در تأمین امنیت افغانستان قدردانی شد و همچنین از توافق این کشور با جامعه جهانی به منظور حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۰ استقبال شد.

شرکت کنندگان در این نشست اعلام کردند که از تلاش مستمر سازمان کنفرانس اسلامی و افغانستان برای برگزاری نشست علمای اسلامی در مکه استقبال می کنند و امیدوارند که با مشارکت نمایندگان کشورهای اسلامی، صلح فراگیر در افغانستان شکل بگیرد.

مطالب مرتبط